Az idén eddig sosem látott mélységbe süllyedt a lakásépítések száma, hiszen évek óta nem tapasztaltunk ennyire alacsony átadási szintet.

A nagy vidéki városokban és Budapesten tapasztalható lakásépítési kedv csökkenése figyelemre méltó. Vidéken szinte mindenhol csökkent az új engedélyek száma, míg Budapesten néhány jelentős beruházásnak köszönhetően a kiadott engedélyek száma majdnem háromszorosára nőtt a tavalyi évhez képest.
Az idei első negyedévben 2704 új lakást adtak át, ami 2,7 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ez a szám évek óta a legalacsonyabb, és a 2024-es adatok is már jelentős visszaesést mutattak. Például 2021-ben még 6000 fölötti új lakást adtak át az első három hónapban.
Budapesten 7,4, a megyei jogú városokban pedig 33,5 százalékos csökkenést mértek, miközben a falvakban 2,5, a kisebb városokban pedig 29,2 százalékkal nőtt a mutató.
A jövőkép kedvezőbbnek látszik, ha a legfrissebb lakásépítési engedélyek számát vizsgáljuk, hiszen ezek 24,9 százalékkal emelkedtek. A jelentős növekedés hátterében kizárólag a budapesti ingatlanpiac áll: itt 290 százalékkal több engedélyt adtak ki, mint egy évvel ezelőtt. Ezzel szemben a megyei jogú városokban mindössze 16,9, a kisebb településeken pedig 25,3, míg a falvakban 6,5 százalékos csökkenést tapasztalhattunk az engedélyek számában.
Nagyon látványos a különbség az ország különböző területei között is. A Dél-Dunántúlon például 2,3-szorosára ugrott az újonnan átadott lakások száma, de ezt csakis a Balaton-parton lévő településeknek köszönheti az egész régió. Pest megyében 21 százalékos növekedést mértek, vagyis a budapesti agglomeráció lakáspiaca továbbra is pörög, miközben az Észak-Alföldön 48, a Dél-Alföldön 40, a Közép-Dunántúlon pedig 46 százalékkal esett vissza az új lakások száma.
Különösen figyelemre méltó, hogy Budapesten belül mennyire néhány jelentős projekt befolyásolja a lakáspiacot. A kiadott építési engedélyek száma majdnem háromszorosára emelkedett, ami leginkább ezeknek a nagyobb beruházásoknak köszönhető. Például az új lakásépítési engedélyek közel 40 százaléka Újbudán került kiadásra, míg a többi jelentős részesedést Kőbánya, Angyalföld és Csepel osztja meg. Továbbá, a tavalyi 61 százalékkal szemben, idén már az új lakások 66 százalékát cégek építtetik, nem pedig egyéni befektetők. Ez a tendencia jól érzékelteti a piaci változásokat és a vállalati szereplők növekvő dominanciáját.
Az újonnan beköltözött lakások körülbelül fele családi házakban helyezkedik el. A lakások 41%-a többszintes, többlakásos épületekben található, míg csupán 4,5%-uk lakóparkokban van.