Van-e valóban okunk az ünneplésre? A PwC alaposan meginterjúvolta a vállalatvezetőket.


A PwC legújabb, 14. felmérése meglepő és ellentmondásos eredményeket hozott. A pénzpiaci tanácsadó az ügyvezetői rangban lévő ügyfelei körében egyidejűleg tapasztalt optimista kilátásokat, míg bizonyos iparágakban a bevételek csökkenését jelzi. A hazai vállalatok számára kihívásokkal teli időszak elé nézünk, és ez a jelenség nem csupán a helyi piacra, hanem a nemzetközi színtérre is kihat.

A PwC pénzügyi tanácsadó vállalat legfrissebb vezérigazgatói kutatását mutatta be a médiának. A felmérés keretében világszerte 4701 cégvezetőt kérdeztek meg, Magyarországon pedig 252 vezető osztotta meg véleményét. Az eredmények számos ellentmondásos megállapítást hoztak, amelyeket a PwC szakemberei szerint érdemes alaposabban megvitatni a vezetőkkel.

A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérés résztvevői, akik hazai vállalatvezetők, a kormány által előrejelzett 3,4 százalékos GDP-növekedésnél lényegesen óvatosabb becsléseket tettek. Az általuk várt növekedés mindössze 1,8 százalék, és 2025-re 415 forintos euróárfolyamot, valamint 4,8 százalékos inflációt prognosztizálnak.

A legfrissebb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a magyar vállalatvezetők rendkívül optimisták a globális gazdaság jövőjével kapcsolatban: 70 százalékuk bízik a gyorsulásában, míg ez a szám a nemzetközi színtéren csupán 58 százalék. Emellett mindössze a vezetők 10%-a számít gazdasági lassulásra, míg a globális átlag 20%. Radványi László, a PwC Magyarország vezérigazgatója is úgy véli, hogy ezek az ellentmondásos eredmények figyelemre méltóak, és több hasonló eltérés is megfigyelhető a felmérés során.

A cégeknél a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban sose voltak ilyen pesszimisták a hazai cégvezetők: csak 39 százalék mondta nagyon vagy rendkívül bizakodónak magát. Ezzel szemben a kutatásban résztvevők 70 százaléka a globális gazdaság bővülésével számol, és a hasonló statisztika többnyire be is jött a múltban.

Radványi az ellentmondásos válaszokat figyelembe véve legfőképpen az egyes szektorok eltérő jövőbeli perspektíváival indokolta a helyzetet.

Ami a jóslásokat illeti, 2025-re 415 forintos eurót, 4,8 százalékos inflációs rátát és 1,8 százalékos GDP-növekedést prognosztizálnak.

Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa, válasza során kiemelte, hogy a PwC által figyelemmel kísért piacok közül a legígéretesebb lehetőségek jelenleg Lengyelországban rejlenek, ahol aktívan részt vehetnek üzletek lebonyolításában, mivel itt több tranzakció valósul meg. Ezzel szemben hazánkban a helyzet jelenleg óvatosabb megközelítést igényel, hiszen az akvizíciós piac visszaesett. Szabolcs szavai szerint ez annyit jelent, hogy a PwC évente csupán egy számottevő tranzakcióban tud részt venni.

A vezérigazgatók egy olyan technológia, a mesterséges intelligencia iránti várakozásaikban ellentmondásos érzéseket táplálnak, hiszen a vállalatuk jövőbeni fejlődését több szegmensben is ettől remélik, ugyanakkor a bizalom hiánya is érződik - derül ki egy friss felmérésből. Radványi rámutatott arra, hogy a siker kulcsa valószínűleg abban rejlik, hogy azok a cégek, ahol a mesterséges intelligencia alkalmazása nemcsak a hatékonyságot, hanem a bizalmat és az együttműködési hajlandóságot is fokozza, képesek lesznek igazán profitálni a technológia előnyeiből.

A vállalatokra ható külső tényezőkkel kapcsolatban elmondható, hogy 2023 óta az átlagos aggodalmak szintje jelentősen csökkent a vezérigazgatók körében, de még így is jóval magasabb a globális társaiknál mértnél. A fenyegető tényezők között a szakemberhiány vezet, itthon 44 százalék, globálisan "csak" 23 százalék aggódik emiatt.

A tavalyi évhez viszonyítva a geopolitikai konfliktusok és a makrogazdasági volatilitás iránti kitettség érzékelésének mértéke alig változott: a megkérdezettek 36 és 38 százaléka jelezte, hogy nagy kitettséget érez. Ezzel párhuzamosan azonban a inflációval kapcsolatos aggodalom jelentősen csökkent: míg tavaly 51 százalék volt az aggodalmaskodók aránya, idén ez már csak 39 százalék. Eközben folyamatosan nő azok száma, akik a kiberkockázatokkal kapcsolatos fenyegetettséget magasnak tartják; ez az arány most 38 százalék, ami a tavalyi 35 és a tavalyelőtti 33 százalékhoz képest is emelkedést mutat.

A PwC legújabb felmérése szerint a világ vezető vállalatainak közel 60%-a optimistán tekint a következő év elé, és a globális gazdasági növekedés gyorsulását várja. Ezen kívül 42% a munkavállalói létszám 5%-os emelkedésével is számol. Ezek az eredmények a PwC 28. Globális Vezérigazgatói Felméréséből származnak, amelyet nemrégiben a davosi Világgazdasági Fórum keretein belül tettek közzé.

Related posts