Ursula von der Leyen bejelentette, hogy egy 600 ezer milliárd forintos háborús veszély leselkedik ránk.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy a július 9-i határidőre nem lehetséges egy átfogó EU-USA kereskedelmi megállapodás kidolgozása. Ennek ellenére a felek egy kevésbé részletes, úgynevezett "elvi megállapodás" létrehozására összpontosítanak. A tárgyalások fő célja, hogy megelőzzék Donald Trump által kilátásba helyezett, akár 50%-os vámemeléseket az uniós termékekre – írja a Financial Times.
A jelentések alapján Von der Leyen arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolat éves szinten 1500 milliárd eurót, azaz körülbelül 600 ezer milliárd forintot képvisel. Ezért a megállapodás kidolgozása rendkívül bonyolult feladatot jelent.
A korábbi példák - mint a Vietnámmal és az Egyesült Királysággal kötött elvi megállapodás - azt mutatják, hogy az USA továbbra is fenntart 10-20 százalékos "viszonossági" vámokat, akármit is ír alá az érintett partnerekkel.
Maroš Šefčovič, az európai kereskedelmi biztos, csütörtökön Washingtonba látogatott, hogy a jövő heti határidő előtt próbálja meg tető alá hozni a megállapodást. Az Európai Unió várhatóan kész lenne elfogadni...
A kormány egy általános vámot tervez bevezetni, amely mértéke 10 százalék, ugyanakkor célja a szektorális vámok, különösen az acélipar esetében 50%-ra, valamint az autóiparban 25%-ra kivetett tarifák csökkentése.
Az unió kész lenne növelni amerikai áruk behozatalát is, hogy csökkentse a kereskedelmi többletét.
Friedrich Merz, a német kancellár, a gyors megállapodás sürgető hangján szólalt meg, kiemelve az autó-, gyógyszer- és acélipar fontosságát. Véleménye szerint nem szükséges részletes egyezségek kidolgozása, sokkal inkább egy gyors vámvita-rendezésre van szükség. Ezzel szeretné elkerülni a hosszú hónapokig elhúzódó tárgyalásokat, amelyek gazdasági károkat okozhatnak.