Trump hatása - A WHO jövője egyre sötétebb árnyakat vet.


Trump napirendre tűzte az Egyesült Államok kilépését az Egészségügyi Világszervezetből, ami jelentős hatással lehet a globális egészségügyi irányelvekre és együttműködésre. E döntés következményeként a WHO befolyása gyengülhet, mivel az Egyesült Államok, mint a szervezet egyik legnagyobb finanszírozója, távozásával csökkenhet a támogatás és az erőforrások rendelkezésre állása. Ez a lépés kérdéseket vet fel a nemzetközi egészségügyi válaszlépések hatékonyságáról és a globális együttműködés jövőjéről is, hiszen az Egyesült Államok távozása megnehezítheti a közös fellépést a globális járványokkal szemben. A WHO szerepe és legitimitása is megkérdőjeleződhet, hiszen a legnagyobb tagállam elvesztése a szervezet hatékonyságát és hitelességét is érintheti.

Donald Trump elnök hivatalosan is bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), azzal vádolva a szervezetet, hogy helytelenül kezelte a COVID-19 járványt, és nem független a tagállamok politikai befolyásától. A kilépési rendelet 12 hónapos felmondási időt ír elő, amely alatt az Egyesült Államok megszünteti pénzügyi hozzájárulásait a WHO működéséhez - számolt be Trump döntésének következményeiről a Reuters.

Az Egyesült Államok a WHO legnagyobb pénzügyi támogatója, a szervezet teljes költségvetésének közel 18%-ával járul hozzá a működéshez. Az USA kivonulása jelentős hatással lehet a WHO programjaira, különösen az olyan globális kezdeményezésekre, mint a tuberkulózis és a HIV/AIDS elleni küzdelem, valamint az életmentõ válságkezelési tevékenységek.

Németország és az Európai Unió kifejezte aggodalmait Trump legújabb döntésével kapcsolatban, remélve, hogy az Egyesült Államok újra átgondolja ezt a lépést. Jelenleg Németország a WHO harmadik legnagyobb támogatója, jelentős szerepet játszik a szervezet működésének finanszírozásában. Kína, amelyet Trump azzal vádolt, hogy a WHO-n keresztül befolyásolta a COVID-19 eredetének vizsgálatát, kijelentette, hogy továbbra is elkötelezett a szervezet munkájának támogatása mellett.

A WHO szakértői figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államok kilépése jelentősen akadályozhatja a szervezet munkáját a szegényebb országokban. Az amerikai finanszírozás megszűnése veszélyeztetheti a vakcinákhoz való hozzáférést, az oltási programokat és az életmentõ gyógyszerek elosztását.

Trump többször is megfogalmazta azt a véleményét, hogy a WHO politikai befolyás alatt áll, különösen Kína irányából. Az Egyesült Államok kilépését a Trump-adminisztráció azzal magyarázta, hogy a szervezet nem volt hajlandó alapos vizsgálatokat végezni a COVID-19 eredetével kapcsolatban, és nem reagált megfelelően a járvány kezdeti szakaszában felmerült kihívásokra.

Az Egyesült Államok kilépése új mintát állíthat fel más nemzetek számára, amelyek esetleg újraértékelik a WHO-val való viszonyukat. Ez a lépés gyengítheti a szervezet globális befolyását, és fokozhatja a politikai feszültségeket az egészségügyi ügyek kezelésében.

Mielőtt a kilépési folyamat befejeződhetett volna, Joe Biden elnök megnyerte az amerikai elnökválasztást, és hivatalba lépése után azonnal leállította a kilépést. Ez a döntés megerősítette az Egyesült Államok elöljáró szerepét a globális egészségügyi küzdelmekben, valamint stabilitást hozott a WHO finanszírozásába.

Related posts