A magyar politikai elit 2024-es átalakulása tragédiák, lemondások és nehéz döntések tükrében zajlott. Az események sodrásában a politikai táj folyamataiban mély változások indultak el, amelyek nem csupán az ország jövőjére, hanem a politikai szereplők sor
A köztársasági elnök és egy volt miniszter váratlanul lemondtak, ezzel új fejezetet zárva le karrierjükben. A volt EP-képviselő, aki már régóta a politikai élet meghatározó alakja volt, szakította meg kapcsolatait pártjával, így elhagyva a közélet színpadát. Az ősfideszes polgármester is búcsút intett a politikának, ezzel jelezve, hogy számára véget ért egy fontos időszak. Az államtitkár távozása szomorúsággal tölti el a politikai közösséget, hiszen sokan nagyra értékelték munkáját. Öt politikai figura, mindegyik saját útját járva, különböző körülmények között hagyta hátra a politikai színtéret. Mi rejlik a háttérben, és milyen következményekkel járhat mindez?
2024-ben a magyar politikai színtéren nem csupán az önkormányzati és európai parlamenti választások hoztak új fejleményeket. A politikai táj átalakulásához lemondások és visszavonulások is hozzájárultak, míg október hónapban Potápi Árpád tragikus halála vetett árnyékot a közéletre.
Novák Katalin február 10-én, a kegyelmi ügy körüli fejlemények hatására hozta meg lemondó döntését.
"Hoztam egy olyan kegyelmi döntést, amely sok emberben értetlenséget és feszültséget keltett. Teljesen érthető, hogy sokan magyarázatot keresnek. A kegyelmezési jogkör talán a legérzékenyebb terület, hiszen egy ember életéről kell dönteni a kegyelmi kérelem és a rendelkezésre álló információk alapján. Tavaly áprilisban abban a meggyőződésben hoztam meg a kegyelmi döntést, hogy az elítélt nem él vissza a rábízott gyermekek kiszolgáltatottságával. Be kell vallanom, hogy tévedtem, mert a kegyelmi döntés és az annak indoklása nélküli helyzet alkalmat adott arra, hogy kétségek merüljenek fel a pedofíliára vonatkozó zéró tolerancia elvével kapcsolatban. Pedig itt nincs helye kétségnek, és nem is lehet. Soha nem adnék kegyelmet annak, akiről tudom, hogy fizikailag vagy lelkileg bántalmazza a gyermekeket. Ezt így éreztem akkor, és így érzem most is" – nyilatkozta videójában a köztársasági elnök.
Novák Katalin végül a következő szavakkal kérte a közönség bocsánatát, egyben bejelentette lemondásának hírét:
Szeretnék kifejezni a legmélyebb sajnálatomat mindazokkal szemben, akiket megbántottam, és mindazoknak, akik úgy érezték, hogy nem támogattam őket. Mindig is a gyermekek és családok védelmének ügyét tartottam szem előtt, és ez a szándék a jövőben is velem marad. Ma, mint államfő, utoljára osztom meg Önökkel gondolataimat, és bejelentem, hogy lemondok a köztársasági elnöki tisztségről.
Novák Katalin története a rendszerváltás utáni Magyarország politikai életében valóban figyelemre méltó. Ő az első nő, aki betölti a köztársasági elnöki posztot, ráadásul mindezt a legfiatalabbként, hiszen 44 esztendős korában lépett a legmagasabb közjogi méltóság szerepébe. Pályafutása dinamikusan alakult: közgazdász szakképzettségének birtokában kezdetben a külügyminisztériumban szerezte tapasztalatait, ahol különböző főosztályokban dolgozott. 2010-től pedig a tárcavezető kabinetjében miniszteri tanácsadóként tevékenykedett. 2020 őszén, miután családokért felelős tárca nélküli miniszterré nevezték ki, alig másfél év elteltével már Magyarország megválasztott köztársasági elnökeként léphetett színre, ami nemcsak a politikai pályafutása, hanem a női vezetők számára is új perspektívákat nyitott.
Novák Katalin jelenleg az XY Worldwide vezérigazgatójaként tevékenykedik. A volt államfő a demográfiával foglalkozó nonprofit szervezet társalapítója is.
A kegyelmi ügy Varga Judit pályafutását is érintette, mivel igazságügyi miniszterként ő hitelesítette a köztársasági elnök döntését. A tárcavezető lemondása során hangsúlyozta, hogy "én csupán folytattam azt a több mint 25 éve fennálló gyakorlatot, mely szerint az igazságügyi miniszter tudomásul veszi az elnök kegyelmi határozatát".
Az elnök döntésének megerősítését teljes felelősséggel vállalom. Úgy érzem, itt az idő, hogy visszavonuljak a politikai színtérről, ezért lemondok országgyűlési képviselői tisztségemről, valamint az Európai Parlamenti lista vezetéséről is.
Varga Judit 2009 és 2018 között az Európai Parlament politikai tanácsadójaként tevékenykedett, majd egy évvel később a Miniszterelnökségen az európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkári posztot töltötte be. 2019 júliusában a negyedik Orbán-kormányban igazságügyi miniszterré nevezték ki, és ezt a tisztséget az ötödik Orbán-kabinet alatt is megőrizte. Távozása a minisztérium éléről a kegyelmi ügy előtt történt, miközben a kormánypártok európai parlamenti listavezetői pozíciójára is esélyesnek számított.
Varga Judit, miután visszavonult a közélet színpadáról, új kihívások elé nézett, és asztalos képzésre jelentkezett. Nemrégiben pedig nyilvánosságra került, hogy a volt politikus egy informatikai vállalatnál kezdett el dolgozni, így új területen próbálja ki magát.
Pokorni Zoltán 2006 óta vezette Hegyvidéket polgármesterként, ám a 2024-es választásokra már nem jelöltette magát. A Telexnek adott interjújában megosztotta:
Ez egy régóta érlelődő gondolat, amely már a 2019-es választások idején is foglalkoztatott. Akkor, a kollégáim és barátaim bátorítására mégis elindultam, de már akkor is jeleztem ennek a szűk körnek, hogy a jövőmet más irányba szeretném terelni. Szándékaim szerint ez volt az utolsó ciklusom. Azért hoztam ezt a döntést, mert az életünk véges, és vágyom arra, hogy más kihívásokkal is megpróbálkozzak a polgármesteri teendők mellett. Ha ebbe a ciklusba belevágtam volna, azzal azt kockáztattam volna, hogy közel 70 évesen próbáljak új dolgokba fogni, ami sokkal nehezebb, mint most, fiatalabb fejjel.
Pokorni Zoltán azt is közölte, ez azt jelenti, hogy megunta a politizálást. A volt polgármesternek több évtizedes politikai múltja van, már a '90-es évek végén a Fidesz parlamenti frakcióját vezette, az első Orbán-kormányban oktatási miniszter volt. A 2000-es évek elején a Fidesz elnöki pozícióját is betöltötte. Pokorni Zoltán a politikai után a tanári pályára tért vissza.
Ujhelyi István már jóval a 2024-es Európai Parlamenti választások előtt bejelentette, hogy tíz év fáradhatatlan képviselői tevékenység után nem kíván részt venni a következő EP-választáson.
Hosszas gondolkodás és alapos egyeztetések nyomán arra a megállapításra jutottam, hogy a következő évben, a tíz évnyi - sokak véleménye szerint valóban eredményes - európai parlamenti tevékenységem után lezárom brüsszeli pályafutásom e fejezetét.
Ujhelyi István akkor kifejtette: "Nehéz döntést kellett meghoznom az egyszerre feszítő politikai tettvágy és a velem szemben megfogalmazott választói várakozás, valamint a feszülő politikai környezet egymásra ható keretei között. Többen is megkerestek az elmúlt időszakban - bizonyos esetekben meglepő helyekről -, hogy ismertségemmel és politikai aktivitásommal erősítsem egy adott közéleti csoport vagy párt munkáját. Volt, akikkel megugorhatatlan értékrendbeli és politikai távolság nehezítette a lehetséges együttműködést, de voltak olyan beszélgetőpartnerek is, akikkel több volt a közös nevező, mint a véleménykülönbség, mégis végül abban tudtunk csak megállapodni, hogy nem állapodunk meg".
Ujhelyi István 1993-ban lépett be az MSZP-be, 2002 és 2014 között országgyűlési képviselő volt. 2002-2004 között miniszterelnöki főtanácsadó, a 2010-ig tartó időszakban kétszer is államtitkár. 2014-től tíz éven át európai parlamenti képviselő. Az Esély Közösséget megalapította, de a szocialista pártot nem sikerült megreformálnia, 2022 októberében lépett ki az MSZP-ből.
Ujhelyi István jelenleg az ENSZ turisztikai nagyköveteként aktív. Közéleti ügyekkel kapcsolatban rendszeresen megosztja véleményét.
Október 17-én meghalt Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára. A temetésen Semjén Zsolt hangsúlyozta, a feltámadásban mi támadunk fel, nem csak a lelkünk, a szellemünk és a testünk, hanem az egész személyiségünk, minden emlékünkkel és kapcsolatunkkal.
Árpád is az örökkévalóságba magával visz minket, mert élete teleírt könyvében benne vagyunk mi is
A miniszterelnök-helyettes szavaival élve, Potápi Árpád 57 év alatt megalkotta saját „könnyvét”, amely nem csupán a személyes történetét, hanem a nemzetpolitika és a magyar nép történetének szerves részét is képezi. Semjén Zsolt kiemelte, hogy Potápi Árpád magyar keresztény identitása révén a nemzetpolitikájuk nem csupán a magyar nép érdekeit szolgálja, hanem a keresztény értékeket is képviseli.
Potápi Árpád 1993-ban kapcsolódott be a politikai életbe, 1998-tól kezdve huszonhat éven keresztül országgyűlési képviselő volt. 2002-től 2014-ig Bonyhád Város polgármestereként munkálkodott a településért. 2014 óta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkári feladatait látta el.