Több mint harminc szerbiai egyetemi kar hallgatói fejezik ki nemtetszésüket az újvidéki tragédia következtében, amely széleskörű felháborodást váltott ki az országban.


A diákok mozgalmahoz több tanár is csatlakozott, kifejezve ezzel szolidaritásukat. A tiltakozók lezárták az egyetemi karok épületeit, és a helyszínen éjszakázva demonstrálják elszántságukat, miközben önkéntesek és szimpatizánsok biztosítják számukra a szükséges támogatást. A hallgatók célja, hogy a hatóságok minél hamarabb feltárják az újvidéki vasútállomás előtetőjének leszakadásának okait, amely tragikus módon 15 ember életét követelte. Hangsúlyozták, hogy a tiltakozást addig folytatják, amíg követeléseik nem teljesülnek.

- láthatóak azokon a hirdetéseken, amelyek az egyetemeken kerültek kihelyezésre.

A közösségi médiát elárasztották a tiltakozók hangos követelései és felvételei. A tragikus események hatására november elején az ellenzék azonnali reakcióval lépett fel, követelve a felelősök letartóztatását. Emellett sürgették, hogy a hatóságok tegyék közzé a vasútállomás újjáépítésében részt vevő vállalatokkal kötött szerződéseket. Továbbá, követelték, hogy a miniszterelnök és Újvidék polgármestere mondjon le hivataláról.

Az újvidéki vasútállomás 1964 óta álló impozáns épülete 2021 és 2022 folyamán több szakaszban újult meg, és a felújítási munkálatok idén is tovább zajlottak. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban örömmel értesítette a közönséget, hogy a rekonstrukció végéhez értek, így az épület teljes mértékben ismételten használatba vehető.

A miniszter lemondása óta az ügy körüli feszültség tovább nőtt, és ennek következtében előzetes letartóztatásba került. Azonban mostanra már szabadlábon védekezhet.

Slavica Djukic-Dejanovic oktatási miniszter szerint a politikának semmi keresnivalója nincs az egyetemeken, a diákoknak tanulniuk kellene, nem tiltakozni. A diákokat támogatásukról biztosították a mezőgazdasági termelők is, akik más miatt akarnak pénteken országos tiltakozásba kezdeni.

A gazdaszervezetek tájékoztatása szerint a mezőgazdasági minisztérium a napokban mintegy 250 termelőt értesített arról, hogy passzív státuszba helyezi a gazdaságukat, ami azt jelenti, hogy nem kaphatna semmilyen támogatást vagy hitelt.

A gazdák szerint azok ellen lépett így fel a kormány, akik korábban a szerbiai lítiumbányászat elleni tüntetéseken is részt vettek.

A lítiumkitermelés ellen azért kezdtek tiltakozásba szerbiai környezetvédők, ellenzéki politikusok és civilek, mert véleményük szerint a nyersanyag bányászata jelentős természeti károkat okozna a nyugat-szerbiai Jadar folyó völgyében.

Related posts