Téli madáretetés – ha figyelmesen végezzük, számos előnnyel járhat.
Természetvédelmi szempontból nem szükségszerű, de hasznos lehet a vidékeinken áttelelő vadmadarak etetése. Amennyiben betartunk néhány fontos szabályt, nem csupán télen, hanem az év minden szakában gyönyörködhetünk a környezetünkben berendezkedő madarak látványában, amelyek kártevő rovarok elpusztításával hálálják meg gondoskodásunkat. Papp Tamást, a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület igazgatóját, biológust kérdeztük.
A téli hónapok beköszöntével sokan elhatározzák, hogy madáretetéssel segítik a természet tollas lakóit. A kertekben és a városok fáin számosféle etető jelenik meg, de fontos, hogy tudatosan válasszuk meg, mivel csábítjuk a madarakat. Mielőtt konkrét tippekkel látnánk el a Maszol olvasóit, megkértük Papp Tamás biológust, hogy világosítsa meg, vajon tényleg szükség van-e arra, hogy extra táplálékot biztosítsunk a telelő madaraknak.
A szakértő kifejtette, hogy a téli madáretetés alapvetően nem elengedhetetlen a természetvédelmi szempontok figyelembevételével. A leggyakoribb látogatóink, a cinegék, már hozzászoktak ahhoz, hogy a hideg hónapokban is itt tartózkodnak (konkrétan Erdélyben, Székelyföldön - a szerkesztő megjegyzése), és saját maguknak biztosítják a táplálékot, hangsúlyozta Papp Tamás.
A biológus szerint bátran etethetjük a cinkéket. Ezt nem csupán a madarak szükséglete indokolja, hanem az a tény is, hogy ezzel a cselekedettel közelebb kerülünk hozzájuk. Nekünk örömöt jelent, hogy figyelemmel kísérhetjük őket, és a cinkéknek sem ártunk vele. Az emberek hajlamosak megvédeni azokat, akiket szeretnek, és csak azt tudják igazán megszeretni, amit látnak és megismernek. Ráadásul a madarak megjelenése az ablakokban, vagy az etetők környékén különleges élményt nyújthat mind a felnőttek, mind a gyerekek számára.
Természetesen, mint mindennek, amikor az ember beavatkozik a természet folyamataiba, az etetésnek is lehetnek negatív következményei - hívta fel a figyelmet Papp Tamás. Példaként említette Nagy-Britanniát, ahol csaknem minden háznál van madáretető és télen-nyáron etetnek az emberek. "Ezzel gyakorlatilag beleszólnak a természet rendjébe, és bizonyos fajokat előnyben részesítenek másokkal szemben, de ez Romániában nem jellemző" - mutatott rá.
A biológus különös figyelmet fordított arra, hogy hangsúlyozza: a korábban említett információk kizárólag a kiskertekben és a társasházak környékén található cinegék és pintyek etetésére vonatkoznak. A vízimadarak etetése azonban teljes mértékben elutasított, amit a szakértők határozottan ellenérzéssel kezelnek.
Papp Tamás rávilágított, hogy a népszerű helyeken, mint például tavaknál, az emberek gyakran etetik a vízimadarakat kenyérrel. Ekkor a hattyúk, récék és szárcsák csoportosulnak, hogy ezt a táplálékot elfogyasszák. Azonban ez több okból is kedvezőtlen. Először is, a kenyér nem megfelelő táplálék ezeknek a madaraknak, hiszen nemcsak az emésztésükre van rossz hatással, de akár túlzott növekedést is okozhat. Továbbá, ezek a részben vándorló fajok a táplálékforráshoz való hozzászokás miatt kiszolgáltatottá válnak: ha az etetők elutaznak, a madarak könnyen éhen maradhatnak, mivel a vízterület nem képes eltartani a megnövekedett egyedszámot. Ez súlyos agressziót idézhet elő közöttük, sőt, akár pusztulásukhoz is vezethet. Éppen ezért egész Európában elkerülendő a vízimadarak etetése, mégis sok helyen tapasztalható ez a gyakorlat.
Hasonló okból lényeges, hogy ha elkezdtünk madarakat etetni, akkor legyünk következetesek, emelte ki a szakember. "Semmiképpen ne hagyjuk abba, amikor a legnagyobb hideg van. Készítsünk olyan etetőt, amibe beleöntve az ételt, az lassan folyik le, így két-három napig biztosan nem lehet gond, ha nem tudjuk utántölteni. Ha a leghidegebb napokon elutazunk, kérjünk meg valakit az etetésre, különben el is pusztulhatnak a madarak. Ez esetben is azt történik ugyanis, hogy nagyobb mennyiségű cinege, pinty gyűlik össze az adott területen a plusz táplálék miatt, mint amennyit természetesen eltartana. Ha pedig a plusz táplálékforrást megszüntetem több napra, akkor a madaraknak egy része el tud menni más helyre, de nem biztos, hogy mindegyiknek van annyi energiatartaléka, hogy elrepüljön 5-10 vagy 100 kilométerrel arrébb, ahol természetes módon is elegendő táplálék van" - figyelmeztetett a biológus.
Amikor már nekivágtunk a madarak etetésének, kulcsfontosságú, hogy gondosan válasszuk meg az etetőanyagokat. Szakértőnk, Papp Tamás, az olajos magvakra hívta fel a figyelmünket, mint a legjobb választásra: a napraforgómag és a tökmag valóban ideálisak. "A vékony héjú, fekete napraforgómag különösen ajánlott, de akár madárkalácsot is készíthetünk zsírból" - tette hozzá. A madarak kedvelik a diót és a mogyorót is, sőt, a szalonna is hasznos lehet, amennyiben nem füstölt vagy sózott. Azonban fontos, hogy kerüljük a kenyér és a gabonafélék kihelyezését, mivel a kenyér nem kedvező a madarak egészségére, míg a gabonát nem tudják megfelelően fogyasztani - figyelmeztetett.
Ajánlott tápláló keverékek:
Kiemelkedő fontosságú, hogy az etetés mellett ne feledkezzünk meg a madáritatóról sem. Érdemes az etető közelében elhelyezni, hiszen a friss víz biztosítása elengedhetetlen a madarak jólétéhez. Papp Tamás hangsúlyozta, hogy a víz cseréjét naponta végezzük el, még a fagyos hónapokban is, hiszen sok esetben a madarak nehezebben jutnak ivóvízhez, mint táplálékhoz. Ezzel a figyelmességgel hozzájárulhatunk a téli hónapokban élő szárnyasok életkörülményeinek javításához.
Ha folyamatosan és megfelelő módon etetjük és itatjuk a madarakat, könnyen vonzóvá tehetjük kertünket vagy lakóhelyünket számukra, és a "hála" sem marad el. A cinegék, különösen, nyáron főként rovarevők, míg télen inkább magevők, de a hideg hónapokban is segítenek a rovarok számának csökkentésében. "Az áttelelő rovarokat, petéket és lárvákat, amelyek akár gyümölcsfáinkon is megtalálhatóak, szívesen elfogyasztják, hiszen nem csupán a napraforgóra korlátozódik az étrendjük, és egyszerre nem is tudnak mindannyian a magokhoz férni. Általában az etetőn megjelenő madarak körülbelül öt-tíz perc alatt a madárpopuláció mindössze tíz százalékát jelenthetik. A többi madár pedig a kertünkben és annak környékén mozog, segítve ezzel a fáink tisztán tartását" - hangsúlyozta a biológus.
Számos fajtájú, formájú madáretető ismert és kapható, ám házilag is könnyen alkothatunk ilyeneket. A legfontosabb, hogy az eleséget óvjuk meg a csapadéktól, ne nedvesedjenek meg, ragadjanak össze a magok, hívta fel a figyelmet Papp Tamás. Mint hozzátette: a legegyszerűbb műanyag flakonból etetőt készíteni.
A madarak biztonságának megőrzése érdekében rendkívül fontos, hogy gondosan válasszuk meg az etetők elhelyezését, különben a macskák könnyen zsákmányul ejthetik őket. "Kiemelkedően lényeges, hogy a cinegéket megfelelő táplálékkal lássuk el, nem pedig a macskát cinegével – figyelmeztet Papp Tamás. A házimacska természeténél fogva kiváló vadász, így az etetőket olyan helyekre kell telepítenünk, ahol nem tud hozzáférni. Például, ha a kertben álló lábra helyezett etetőről van szó, érdemes a tartó lábakra szúrós elemeket szerelni, hogy megakadályozzuk a macskák felmászását. A mozgatható etetőket pedig olyan fára érdemes akasztani, ahol a macskák nem tudják elérni őket."
Ahogy ezen a videón láthatjátok, látványnak sem utolsó a téli etetők madárforgalma.