Hulladékból takarmány? Egyiptom ambiciózus projektet tervez!

Jelenleg Egyiptomban aktívan folynak a tárgyalások arról, hogyan lehetne hatékonyan újrahasznosítani a mezőgazdasági és élelmiszeripari hulladékokat, hogy azok állati takarmányként szolgálhassanak. Az ilyen kezdeményezések nemcsak a hulladék csökkentését célozzák, hanem hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdaság fejlődéséhez is.
Jelenleg Egyiptom takarmányalapanyagainak körülbelül 90%-át, főként kukoricát és szójababot, külföldről szerzi be, hogy megfeleljen a hazai takarmánypiac követelményeinek.
Dr. Mohsen Shukry, az Egyiptomi Tudományos Kutatási és Technológiai Akadémia Állattenyésztési Tanácsának előadója egy szakmai rendezvényen arról beszélt, hogy az ország évente akár 65 millió tonnányi újrahasznosítható hulladékot is képes lenne hasznosítani, amellyel mérsékelhető lenne az importkitettség.
A becslések szerint ebből az évi 65 millió tonnából körülbelül 50 millió tonnát különféle mezőgazdasági melléktermékek tesznek ki, míg további 15 millió tonna az élelmiszer-feldolgozó üzemekből származik. Ennek egy részét megfelelő feldolgozás után haszonállatok, baromfi és halak takarmányozására lehetne felhasználni - tette hozzá a szakember.
Dr. Mohamed El Shafei, az Élelmiszeripari Kamara igazgatótanácsának tagja hangsúlyozta, hogy az egyiptomi feldolgozók számos innovatív megoldást keresnek a zöldség- és gyümölcshulladékok újrahasznosítására. Ez a megközelítés nem csupán a hulladék mennyiségének csökkentésére irányul, hanem segíthet az importált takarmány-alapanyagok iránti kereslet mérséklésében is.
Az Egyiptom 2030-as vízióját felvázoló nemzetgazdasági fejlesztési terv részeként már szerepel egy olyan program is, amely a kiskereskedelmi egységekből származó gyümölcsök és zöldségek begyűjtését célozza állati takarmány előállításához. Ugyanakkor a gyakorlatban eddig még nem történtek komoly lépések a szükséges feldolgozókapacitások kiépítése érdekében.
A 2024 végén közzétett kormányzati elképzelések alapján Egyiptom célja az új takarmánytermékek regisztrációs eljárásának egyszerűsítése. Ez a lépés lehetőséget teremt arra, hogy új alapanyagok gyorsabban és hatékonyabban jussanak el a piacra.
2025 eleje óta a helyi takarmányipari szereplők aggodalmukat fejezték ki a takarmányárak várható növekedése miatt, amelyet főként a Brazíliát - Egyiptom egyik legnagyobb beszállítóját - sújtó aszály okoz.
A hatóságok a takarmányárak növekedése kapcsán nem csupán az élelmiszer-hulladék újrahasznosításában keresnek lehetőségeket, hanem a hazai szójatermesztés újbóli fellendítésében is. Az elmúlt negyven év során Egyiptomban drámai csökkenés tapasztalható a szója vetésterületén: míg 1983-ban még 62 000 hektáron folyt a termesztés, addig 2021-re ez a szám mindössze 14 000 hektárra esett vissza.
Az egyiptomi mezőgazdasági minisztérium prognózisai alapján a következő években várhatóan folyamatosan bővülni fog a szója termesztésére szánt terület, amely akár az 500 000 acre-t (körülbelül 202 000 hektárt) is meghaladhatja. Továbbá, a hatóságok optimista elképzeléseik szerint a szója terméshozamai is jelentős javulásnak indulhatnak.