Szalai Piroska: Karácsony és Vitézy a Tisza és a DK támogatásával az autósokat terheli meg - Mandiner


Ez egyértelműen növelni fogja a szegénység és a társadalmi kirekesztettség kockázatát Budapesten, ami miatt egyre többen fognak szenvedni a nélkülözéstől a főváros területén.

Budapesten 2026. júliusától jelentős változások várhatóak a parkolási díjak terén: az "A", "B" és "C" zónákban 33,4%-os, míg a "D" zónában 50%-os emelkedés lép életbe. Érdekes módon, a Fidesz-KDNP képviselői nem támogatták ezt a döntést, sőt, ellenezték azt.

Ez az emelés tovább növeli a 2022-ben és 2023-ban már jelentősen megemelt díjakat, amelyek a Magyar Autóklub szerint körülbelül 30%-os többletköltséget jelentenek a felhasználók számára.

Ez azt jelenti, hogy 2026 július 1-től a parkolási díjak háromnegyedével magasabbak lesznek, mint 2021-ben voltak, sőt a fizetős övezetek területét, és a fizetési kötelezettség napi időszakát is jelentősen kiterjesztették.

Ha a 2021-2026 közti inflációt az MNB legfrissebb inflációs előrejelzésében közölt inflációs várakozási sáv felső értékével számoljuk, akkor is 45% alatt fog maradni.

Tehát Karácsony és Vitézy - és a nekik asszisztáló Tisza Párt valamint a DK - elérte, hogy még vásárlóértéken is legalább ötödével többet fizessünk a parkolásért, mint 2021-ben.

A vitában elmondtam, hogy ezzel egyértelműen nőni fog a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával élők aránya Budapesten, többen fognak nélkülözni a fővárosban.

Az Európai Unióban a személygépkocsi hiánya miatt depriváltnak, vagyis nélkülözőnek számítanak azok, akik anyagi okokból nem tudják megengedni maguknak ezt a közlekedési eszközt. Legutóbbi statisztikák alapján hazánkban a lakosság 12,1%-a található ebben a helyzetben.

Bár 2010-ben a magyar lakosság körülbelül 25%-a élt ilyen körülmények között, ma ez az arány már csak a nyolcadát sem éri el. Ennek ellenére hazánkban még mindig a második legrosszabb helyzetet mutatja.

Ez a mutató a szegénység vagy társadalmi kirekesztődés kockázatával élők arányát vizsgáló AROPE komplex mutatójának egyik összetevője, a 13 anyagi deprivációs tételből az egyik.

Az EU csökkenteni kívánja a szegénység kockázatával élők számát 15 millióval, Magyarország 292 ezer fős javulást vállat az évtized végére, a tisztelt közgyűlés pedig olyan intézkedéseket hoz, amelyek növelik a számukat, rontják az arányukat.

Kiss Ambrus érveimre adott válasza az volt, hogy a keresetek folyamatosan emelkednek hazánkban. Ezzel szemben Vitézy, aki az Európai Unió hivatalos álláspontjával ellentétes véleményt képviselt, úgy nyilatkozott, hogy szerinte nem tekinthető nélkülözőnek az, aki nem rendelkezik személygépkocsival Budapesten.

Related posts