A következő öt évben várhatóan megduplázódik az adatközpontok energiafogyasztása - derült ki a legfrissebb elemzésekből.
A JLL ingatlanóriás legfrissebb jelentése alapján az adatközpontok növekedése várhatóan töretlenül folytatódik, és a szakértők előrejelzése szerint 2029-re az energiaigényük meg fog duplázódni.
Az iparág bővülése, amelyet a felhőalapú szolgáltatások folyamatos terjedése mellett a mesterséges intelligencia gyors növekedése is táplál, próbára teszi az energiaszektor képességeit. Egyes szakértők szerint 2027-re az összes új MI-szerverközpont felének az igényeltnél kevesebb energia jut majd. Ez nagyrészt azért van így, mert a közműszolgáltatók és az energiafejlesztők általában nagyon eltérő ütemterv szerint működnek. Egy erőmű megépítése és üzembe helyezése évekig tart, és a gyorsabban üzembe helyezhető megújulókat, például a nap- és szélerőműveket a hálózatra való csatlakozásra való hosszú várakozás hátráltatja.
A jelentés rámutat arra, hogy a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy az adatközpontok általában specifikus régiókban tömörülnek. Ez a koncentráció pedig a helyi hálózatok túlterheléséhez vezethet. A közműszolgáltatóknak nehezen sikerül lépést tartaniuk a változásokkal, mivel hagyományosan hosszú távra, gyakran évtizedekre előre terveznek, és a kereslet növekedését is csak fokozatosan, lineárisan várják. Az utóbbi időszakban a mesterséges intelligencia iránti kereslet hirtelen megugrása azonban sok ilyen előrejelzést felülírt. Ennek következményeként egyre több adatközpont-fejlesztő és üzemeltető döntött úgy, hogy közvetlen megállapodásokat köt a megújuló energiaforrások fejlesztőivel, illetve nukleáris startupokkal, hogy biztosítsa a működéséhez szükséges energiát.
A Google nem kevesebb mint 20 milliárd dollár értékű megújuló energia projekteket indított el, hogy biztosítsa több hatalmas adatközpontjának energiaellátását. Emellett a techóriás megállapodást kötött a Kairos nevű nukleáris startup céggel, amely 500 megawattnyi szénmentes villamos energiát ígér az évtized végéig. Hasonlóan elkötelezett a megújuló energiaforrások iránt a Microsoft is, amely a Constellation áramszolgáltatóval együtt dolgozik a Three Mile Islanden 2019-ben leállított atomreaktor újraindításán. A Switch, amely az adatközpontok területén tevékenykedik, pedig a Sam Altman által támogatott Oklo nukleáris startup céggel kötött megállapodást, amely 2044-ig 12 gigawattnyi villamos energiát biztosít.
A jelentés rámutat, hogy a kihívás a kínálat és a kereslet harmonizálásában rejlik. Miközben a legtöbb adatközpontot a nagyvárosi övezetek közelében helyezik el, az erőművek telepítése – bármilyen méretűek is legyenek – természeténél fogva távolabb esik ezektől a városi központoktól. A megújuló energiaforrások engedélyezése általában zökkenőmentesebb folyamat, de cserébe több földterületet igényelnek. A nukleáris és megújuló energiaforrások esetében is új vezetékek kiépítésére van szükség, ami szintén hosszú időt vehet igénybe.