Román elnökválasztás: Az egyik államfőjelölt aggasztó kommunista titkosszolgálati kapcsolatokra hívta fel a figyelmet.

Crin Antonescu, a román kormánykoalíció közös államfőjelöltje határozottan cáfolta, hogy bármiféle együttműködést folytatott volna a kommunista titkosszolgálattal. A politikus kifejtette, hogy 1988-ban őt megfigyelés alatt álló személyként kényszerítették arra, hogy jelentést tegyen egy disszidálni próbáló barátjáról.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) közös államfőjelöltje, Crin Antonescu kedden azután hívott össze sajtótájékoztatót az ügyben, hogy a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) egyik határozatából kiderült: 1988. január 13-án jelentést írt a kommunista titkosrendőrségnek.
Az Agerpres hírei alapján a CNSAS hangsúlyozza, hogy a testület által alaposan átvizsgált iratok szerint Antonescu a továbbiakban nem állt kapcsolatban a Securitatéval. A nyomozás eredményei egyértelműen kimutatták, hogy nem volt sem altisztje, sem tisztje a korabeli belügyi hatóságoknak, és...
mivel a barátjáról kihallgatáson nyilatkozott, nem minősül a Securitate ügynökének vagy azzal együttműködő személynek.
A CNSAS a román törvényi előírásoknak eleget téve valamennyi államfőjelöltnek megvizsgálta az esetleges kapcsolatát a kommunista titkosrendőrséggel, így bukkant rá az Antonescu által saját névvel aláírt 1988-as jelentésre. Az ügyet feltáró G4Media hírportál példátlannak nevezte, hogy a testület határozatát úgy hozta nyilvánosságra, hogy az Antonescu által írt jelentést nem tette közzé. Hozzátette: utóbbi jelentést Antonescu tárhatja nyilvánosság elé.
Antonescu a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy fontosnak tartja a jelentés nyilvánosságra hozatalát, és saját maga osztotta meg az újságírókkal az ügy részleteit.
Mint mondta, 1988-ban Tulceában volt történelemtanár, amikor egy barátja Bulgáriába utazott, és onnan megpróbált Ausztriába disszidálni, de sikertelenül, így hazatoloncolták. Mivel távozása előtt más barátai mellett Antonescunál is hagyott személyes holmijából, a Securitate a többiekkel együtt őt is behívatta jelentést tenni az ügyben - mondta Antonescu. Közölte: jelentésében csak arra tért ki, hogy baráti kapcsolatban áll az illetővel, és tudott a bulgáriai utazásáról, de a disszidálási tervéről nem. Barátjának később végül Jugoszlávián keresztül sikerült disszidálni, és jelenleg Kanadában él - tette hozzá. Leszögezte: megfigyeltként írta a jelentést, és semmilyen különleges információval nem szolgált. Az Antena3 hírtelevízió az államfőjelölt barátját, Stefan Costachét is megszólaltatta, aki elmondta:
megosztotta menekülési tervét Antonescuval, de az államfőjelölt nem árulta be a Securitaténál, különben nem sikerült volna disszidálnia.
A News.ro hírportál által a napokban közölt felmérés adatai szerint az államfőválasztás első fordulójában a többi parlamenti párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion a szavazatok 26 százalékát, a kormánykoalíció közös jelöltje, Crin Antonescu a 23 százalékát, míg a független Nicusor Dan a 19 százalékát kapná.