Érkeznek a visszajelzések Trump vámháborújával kapcsolatban.


VV Barna sajnálja, hogy megosztotta Nemazalány férfiakkal kapcsolatos tapasztalatait: "Fanni nem érdemli meg azt a fájdalmat, amit emiatt elszenved."

Donald Trump április 2-án bejelentette, hogy az Egyesült Államok példátlanul szigorú vámintézkedéseket vezet be. Az új szabályozás értelmében a termékek, amelyek az Európai Unióból érkeznek, 20 százalékos vámot fognak viselni, míg Kína, Japán és India is jelentős kereskedelmi korlátozásokkal néz szembe. Az intézkedések, amelyek értelmében minden külföldről importált autóra 25 százalékos vámot számítanak fel, már éjféltől hatályba léptek.

(A legfrissebb hírek itt)

Ha Trump elnök fenntartja a ma bejelentett hatalmas vámokat, példátlan kereskedelmi politikája valószínűleg mind az USA, mind a világgazdaság recesszióját fogja okozni 2025-ben - áll a JPMorgan elemzői közleményében a befektetőknek.

A JPMorgan elemzése szerint a vámok bevezetése évente 660 milliárd dollárral növelné az amerikai állampolgárok adóterheit, ami a legnagyobb adóemelésnek számít a közelmúltban. Ezen intézkedés következményeként az árak várhatóan jelentős emelkedésen mennének keresztül, és a fogyasztói árindex 2%-kal nőne. Ez az index az utóbbi években az Egyesült Államok inflációjának egyik kulcsfontosságú mutatója, amely az utóbbi időszakban nehezen tudott stabilizálódni.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kifejezte aggodalmát a Donald Trump által bejelentett vámokkal kapcsolatban, amelyek szerinte komoly károkat okoznak a globális gazdaságban. A Telex által idézett nyilatkozatában Von der Leyen hangsúlyozta, hogy ezek a lépések drámai következményekkel járnak az Európa legrégebbi szövetségesével, az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi kapcsolatokra. Az üzleti tevékenység költségei várhatóan jelentősen megnőnek, ami tovább bonyolítja a gazdasági együttműködést.

"A káoszban nincs semmiféle rend, nincs egyértelmű útvonal a kialakuló bonyolult és kaotikus helyzetben, mivel minden jelentős kereskedelmi partner érintett - fogalmazott.

Európa készülődik a válaszlépésekre Trump vámintézkedéseivel szemben. Az első intézkedéscsomagot már véglegesítik, amely a bevezetett acélvámokra reagál, emellett pedig további ellenintézkedések is a tervek között szerepelnek, arra az esetre, ha a tárgyalások nem hoznának eredményt.

Ursula von der Leyen kiemelte, hogy Európa számára az egység a legnagyobb erőforrás.

Giorgia Meloni, az olasz miniszterelnök, aki Donald Trump szövetségesének tekinthető, a közelmúltban éles kritikát fogalmazott meg az Európai Unió által bevezetett 20%-os vám kapcsán. Szerinte ez a lépés "hiba", és hangsúlyozta, hogy "egyik félnek sem kedvez". Meloni emellett jelezte, hogy szeretne dolgozni egy olyan megállapodáson az Egyesült Államokkal, amely megelőzné a kereskedelmi háború kirobbanását.

Pedro Sánchez, Spanyolország miniszterelnöke kifejtette, hogy országa elkötelezett a saját vállalatainak és munkavállalóinak védelme mellett, miközben "folytatni kívánja a nyitott világ iránti elkötelezettségét". Ezzel szemben Micheál Martin, Írország vezetője "nagyon sajnálatosnak" ítélte Trump legújabb bejelentését, amely véleménye szerint "senkinek sem hoz hasznot".

A brit szakmai szervezetek ahelyett, hogy megtorló vámtarifák bevezetésével reagálnának, inkább a párbeszédet szorgalmazzák az Egyesült Államokkal, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette az új "viszonossági vámokkal" kapcsolatos rendeletét. A Brit Iparszövetség (CBI) álláspontja szerint a brit kormány részéről a megfontolt és higgadt válaszadás lenne a leghelyesebb lépés. Úgy vélik, hogy a megtorló jellegű vámpolitikai intézkedések csak tovább súlyosbítanák a beszállítói láncokban bekövetkezett zűrzavart, gátolnák a beruházásokat, és árfolyam-ingadozásokat idéznének elő. Például a brit autóiparban, amely az Egyesült Államok legnagyobb exportőre, az intézkedés következményeként akár 25 ezer munkahely megszűnésével is számolni lehet, hiszen a Nagy-Britanniában készült autók 12,5%-át az amerikai piacon értékesítik.

Kína határozottan elutasítja az Egyesült Államok által bevezetett "viszonossági vámokat", és határozott ellenlépéseket tervez, hogy megvédje saját jogait és érdekeit - jelentette be csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium.

A történelem tanulságai alapján egyértelmű, hogy a vámok emelése nem kínál megoldást az Egyesült Államok előtt álló kihívásokra. E lépés nemcsak az amerikai érdekeket sérti, hanem komoly fenyegetést jelent a globális gazdasági növekedésre, továbbá veszélyezteti az ipari szektor és az ellátási láncok stabilitását is.

Az MTI-ben leadott kínai közlemény szerint "az Egyesült Államok lépése figyelmen kívül hagyja a többoldalú kereskedelmi tárgyalásokon az évek során elért érdekegyensúlyt és azt a tényt, hogy régóta nagy hasznot húz a nemzetközi kereskedelemből". "Kína sürgeti az Egyesült Államokat, hogy haladéktalanul törölje az egyoldalú vámintézkedéseket, és oldja meg megfelelő módon, egyenlő párbeszéd útján a kereskedelmi partnereivel fennálló nézeteltéréseket" - hangsúlyozták.

Hozzátették, hogy a kereskedelmi háborúk sosem hoznak győzteseket, és a protekcionista intézkedések végső soron nem segítenek a helyzet javításában.

A BBC azt írja, hogy az izraeli gazdasági kormányzat, amely a bejelentés előtt eltörölt minden, az amerikai termékekre vonatkozó vámot, helyi sajtóértesülések szerint "teljes sokkban" van: Trump az országra 17 százalékos vámot vetett ki. Arra számítottak ugyanis, hogy a lépésük megenyhíti az amerikai vezetést.

A Dél-Korea irányítását ellátó Han Duk-szu úgy nyilatkozott a kialakult helyzetről, hogy a globális kereskedelmi feszültségek most már kézzelfogható valósággá formálódtak. Elmondta, hogy kormánya aktívan dolgozik a válságból való kilépés lehetőségeinek feltérképezésén, miután világossá vált, hogy az országot a jövőben 25 százalékos vám terheli majd.

Japán szerint az onnan származó termékekre kivetett 24 százalékos teher "kirívóan sajnálatos", Trump döntése pedig sértheti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) működése keretében megkötött, illetve az USA és Japán között életben lévő megállapodásokat.

Related posts