Magyarország hatalmas lépést tett előre!

- Nemzetközi léptékben is az élmezőnybe tartoznak Magyarország zöld átállással kapcsolatos eredményei, mivel már idén átlépte a 7400 megawattot a napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye - mondta az energiaügyi miniszter a Mandinernek adott, szombaton megjelent interjúban. Lantos Csaba hozzátette, hogy korábban 2030-ra vártak 6000 megawattnyi összes napenergia kapacitást az országban.
Rámutatott, hogy az idei év november végére 1400 megawatt naperőművi teljesítmény létesült, amivel az ország három egymást követő évben ismét túllépte az évi egy gigawattos növekedés küszöbét.
Lantos Csaba hangsúlyozta, hogy a hazai teljesítmények nem csupán helyi szinten, hanem nemzetközi viszonylatban is kiemelkedőnek számítanak. Az elmúlt évek statisztikái alapján mindössze húsz-harminc ország tudott elérni egy gigawattot meghaladó éves növekedést a globális piacon.
Az uniós országok között Magyarország a harmadik legjelentősebb növekedést mutatta az időjárásfüggő megújuló energiakapacitások terén 2019 és 2023 között. Tavaly a hazai napelemes rendszerek aránya az áramtermelésben globálisan a harmadik, míg Európában a második legmagasabb értéket képviselte.
- Ezzel nem csupán önellátási képességeinket és energiaszuverenitásunkat növeljük, hanem jelentős lépéseket teszünk a klímaváltozással kapcsolatos vállalásaink teljesítése érdekében is - nyilatkozta a tárca vezetője a távirati iroda beszámolója szerint.
A kérdésre, hogy miért hasznos ez a háztartások számára, Lantos Csaba kifejtette, hogy a legfrissebb népszámlálás adatai szerint a 2010 óta épült, minimum száz négyzetméteres lakóingatlanok körében a napelemek aránya már eléri a negyedet.
- A magyar családok tehát világosan látják a hasznokat, hajlandóak erőfeszítéseket tenni saját energiatermelésük érdekében. Értik és a gyakorlatba ültetik azt a gondolatot, amely szerint a legjobb az önállóan megtermelt és lehetőség szerint helyben fel is használt elektromos áram - fejtette ki a miniszter.
Hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentés 2025-ig továbbra is érvényben marad, még a külső és belső kihívások ellenére is.
Egyúttal hangsúlyozta, hogy idén sem lesz gond, a gáztárolók töltöttségi szintje megfelelő, akkor sem kell ellátási nehézségekkel számolni a télen, ha az újévben a várakozásoknak megfelelően tényleg leáll az ukrajnai gáztranzit.
A 2030-as év jelentős mérföldkő lehet a magyar klímapolitikában, hiszen az állam már most is ambiciózus célokat tűzött ki. A miniszter hangsúlyozta, hogy a jelenlegi napelemes teljesítmény már több mint 20%-kal meghaladja a korábban 2030-ra kitűzött célszámokat. Ennek tükrében a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) keretein belül a várakozások emelkedtek, és már 12 000 megawattos célt tűztek ki.
A szakértők rámutattak, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló célkitűzések megvalósítása érdekében 1990-hez viszonyítva negyven százalékos mérséklést terveznek. Tavaly a hazai kibocsátás 9,5 százalékkal esett vissza az előző évhez képest, így összességében már 43 százalékos csökkenést könyvelhetnek el. Ennek tükrében az idei felülvizsgálat során azt a célt tűzték ki, hogy a bázisévhez képest a következő évtized elejére a kibocsátás felére csökkentsék.
Azt mondta, az áramigények emelkedése arra is utal, hogy helyreáll a gazdasági növekedés, többet termelnek a gyárak. Jelezte ugyanakkor, hogy áramtermelő alaperőművek nélkül megfizethető, versenyképes energiaköltségekkel nem tud működni egy ország, ezért kezdeményezték a paksi blokkok üzemidő-hosszabbításait és ezért épül Paks II.
Az akkumulátor-kapacitások bővítése kapcsán fontos megemlíteni, hogy a családok számára a Napenergia Plusz Program keretein belül nyújtanak segítséget. Ennek során a napelemek és energiatárolók együttes beszerzéséhez biztosítanak támogatást. Júliusig körülbelül 32 ezer előregisztrációs kérelem érkezett, és a nyári időszakban a keretösszeget is megemelték, elérve a 105,8 milliárd forintot. Figyelembe véve az átlagosan 4,1 millió forintos támogatási igényt, ez lehetőséget ad arra, hogy több mint 25 ezer fejlesztést valósítsanak meg.
Ezen a területen az ipari méretű kapacitásbővítések adják a másik irányt. Két programban csaknem százmilliárd forinttal ösztönzik az ipari energiatárolók telepítését.