Furcsa fordulat történt a szolnoki ügyben: ki vállalja a felelősséget a kárért, amelyet egy gyerek által ellopott busszal okoztak?


Már korábban tájékoztattuk olvasóinkat arról az esetről, melyben egy fiatalkorú fiú eltulajdonított egy autóbuszt, majd csúnya vége lett a történetnek. A buszbaleset Szolnokon történt, és hatalmas károkat okozott a tulajdonosok számára. De vajon ki tehető felelőssé, hogy megtérítse a felmerülő költségeket?

Az ügy kapcsán hírportálunk megkereste dr. Pataky Tibor ügyvédet, hogy tisztázza a felelősség kérdését. Az eset körülményei nem egyértelműek, hiszen a balesetet elkövető személy kiskorú és állami gondozásban él. A Szolnokon történt buszbaleset számos kérdést vetett fel, amelyekre a megkeresett biztosítási szakjogász adta meg válaszait.

A buszbaleset Szolnokon több kérdést is felvet

Az ügyvéd a helyzetet egy különleges nézőpontból vizsgálta, figyelembe véve, hogy kinek milyen kártérítési követelései merülhetnek fel. Magyarországon, valamint az Európai Unió számos tagállamában törvényileg előírt, hogy az üzembentartóknak kötelező biztosítással kell rendelkezniük. Ezért érdemes azt feltételezni, hogy az érintett autóbusz is biztosítással bírt.

A szakjogász részletesen ismertette az ügy hátterét, kiemelve, hogy a jelen helyzetben a biztosító köteles helytállni a károsult, azaz a villanyoszlop tulajdonosa felé. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a biztosító a kiskorú sofőrrel szemben jogosult megtérítési igényt érvényesíteni. Érdemes megemlíteni a bonus malus rendszer működését is, amely szintén releváns lehet az ügy szempontjából. Különösen fontos, hogy egy speciális nemzetgazdasági rendelet világosan rendelkezik arról, miszerint ha valaki jogosulatlanul használta a járművet, és a hatóságokhoz feljelentés is érkezett, akkor a károkozás nem befolyásolja a biztosítási szerződés bonus malus besorolását.

Megkérdeztük dr. Pataky Tibort arról, hogy a busz tulajdonosa honnan várhat kártérítést, figyelembe véve, hogy a járműben is komoly károk keletkeztek.

- válaszolt kérdésünkre, hozzátéve azt, hogy ebben az esetben a biztosító hajthatja be a tettestől a keletkezett károk értékét. Az ügyvéd kitért arra is, hogy erről a szerződés pontos ismeretében lehet biztos választ adni.

Related posts