Putyin szóvivője az ukrán területek annektálásával hozta példát, amikor Trump területi ambícióiról faggatták a riporterek.
Peszkov szerint amennyiben megkérdezik a grönlandiak véleményét az USA-hoz való csatlakozásról, azt tiszteletben kell tartani.
Oroszország számára a béke és a stabilitás fenntartása az Északi-sarkvidéken elengedhetetlen, mivel ezt a területet nemzeti és stratégiai érdekeinek kulcsfontosságú részének tekinti. Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy Moszkva nyitott az együttműködésre minden érintett állammal, válaszolva a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére.
"Az Északi-sarkvidék kiemelt nemzeti és stratégiai érdekeink szempontjából rendkívül fontos terület. Aktívan részt veszünk az északi-sarkvidéki régió ügyeiben, és elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a jövőben is jelen legyünk ezen a kiemelt helyszínen" - nyilatkozta a szóvivő Donald Trump megválasztott amerikai elnök Kanadát és Grönlandot érintő megjegyzéseivel kapcsolatban.
Peszkov hangsúlyozta, hogy Washington álláspontja szerint elengedhetetlen a grönlandi lakosság véleményének figyelembevétele, ha Grönland az Egyesült Államok része kíván lenni. Hozzátette, hogy hasonló tiszteletet kellene tanúsítani a Donyec-medence és Novorosszija lakóinak döntése iránt is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett foglaltak állást.
"Oroszország figyelemmel kíséri a Kanadára és Grönlandra vonatkozó amerikai követelésekkel kapcsolatos helyzet drámai alakulását, de úgy véli, hogy ez a kérdés Washington Ottawával és Koppenhágával fenntartott kétoldalú kapcsolatainak körébe tartozik" - közölte.
Január 7-én Trump kifejtette, hogy Grönlandnak az Egyesült Államokhoz való csatlakozása elengedhetetlen a nemzetbiztonság megőrzéséhez, különösen a kínai és orosz fenyegetések ellensúlyozása érdekében. Már 2019-ben, elnöki ciklusa kezdetén, felvetette, hogy az Egyesült Államok megfontolhatja Grönland megvásárlását, amely Dánia fennhatósága alatt áll, és jelentős autonómiával bír. A grönlandi és dán hatóságok akkoriban kijelentették, hogy ez a javaslat abszurdnak tűnik számukra.
Ezen kívül a frissen megválasztott amerikai elnök lelkesen népszerűsíti Kanada 51. államként való integrálásának ötletét. Állítása szerint az ország lakosságának jelentős része is osztja ezt a nézetet, mivel egy ilyen egyesülés nem csupán gazdasági stabilitást biztosítana Kanadának, hanem védelmet nyújtana a külső fenyegetésekkel szemben is.