Peter Pomerantsev a 444-nek kifejtette: Trump hatására sokan elkezdtek úgy érezni, hogy a demokrácia csupán a gyengék játszmája, és bátorságot merítenek ahhoz, hogy nyíltan kifejezzék ezt a nézetet.

A demokrácia nem hatékony, de az alternatíva még rosszabb, még kevésbé hatékony.
A Political Capital és a brit nagykövetség közreműködésével Budapestre látogatott Peter Pomerantsev, az orosz állami propaganda egyik legismertebb szakértője. Magyarországi tartózkodása során exkluzív interjút adott a 444 hírportálnak.
Pomerantsev 1977-ben látta meg a napvilágot a Szovjetunióban, de alig egy éves korában családja Nyugatra menekült, miután költő édesapját szovjetellenesség vádjával eljárás alá vonták. Iskolai tanulmányait Németországban és Nagy-Britanniában végezte, majd 2001 és 2010 között Moszkvában élt, ahol egy országos televíziós csatorna számára készített műsorokat. E tapasztalatok révén közvetlenül szembesült a propaganda működésével, amit azóta tudományos szempontból is alaposan tanulmányoz.
Új seriff van a városban, úgy tűnik, Donald Trump második elnöksége alatt az igazság, mint olyan, még inkább a háttérbe kerül, és ennek komoly hatásai lehetnek a fennálló világrendre. Hogy értékeli a Trump-elnökség első két hónapját?
A második világháború utáni amerikai álom gyümölcsének tartom magam. Szüleim ukrán disszidensek voltak, akik a Szabad Európa Rádió és az Amerika Hangja adásait hallgatták, mint az életük fontos részeit. Amikor apámat kiutasították a Szovjetunióból, a Szabad Európának kezdett dolgozni, és még most, nyugdíjasként is aktívan részt vesz a munkájukban. Ez a hidegháború egyik utolsó emléke, amely velünk maradt. Így, bár talán sosem tudatosítottam ennek a jelentőségét, az euroatlanti együttműködés szellemében nőttem fel, és minden amerikai ismerősöm – legyenek azok agytrösztök, értelmiségiek vagy újságírók – szorosan kapcsolódik ehhez a rendszerhez.
Most ennek vége. Véglegesen. Lesz helyette valami más, de még nem látni, hogy mi. Az USAID (Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége), az IRI (International Republican Institute), a NDI (National Democratic Institute), a NED (National Endowment for Democracy) megy a lefolyóba, valószínűleg az USAGM-et (US Agency for Global Media) is át fogják alakítani. Nem egyértelmű, kik a szövetségesek. Van egy jó metafora az új helyzetre, amit sokan használnak, és mindenki magának tulajdonítja: a nyugati világ most olyan, mint amikor a nagy Római Birodalom szétbomlott Nyugatrómai és Keletrómai Birodalomra, Bizáncra. Az Egyesült Államok a Nyugatrómai Birodalom, Európa Bizánc, és ez a kettő szétszakadt. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lennének egymással kapcsolataik.
Ha meg is próbálnánk visszacsinálni mindent, már senki sem bízna benne. Nem akarom gyászolni az elmúló világrendet, egyszerűen a világ és a politika változik. Persze most nem csak arról van szó, hogy valami elvont, nehezen megfogható dolog eltűnik. A nemzetközi fejlesztési szakemberek elvesztik a munkájukat, a következő célpont a Világbank lesz, az Egyesült Államok ENSZ-ben betöltött szerepe is meg fog változni. Annak, ami 1945 és 2025 között volt, látványosan vége. Olyan időszakban vagyunk most, amikor sok mindent újra kell tervezni. Megvan ennek is a saját izgalma, de a történelem azt mutatja, hogy az ilyen nagy léptékű változásokkor sokan meg szoktak halni.