Nincs olyan család, ahol a szülők dolgoznának, és mégis minden akadályt könnyedén leküzdenének.

Itt az ősz, újra elérkezett, és bármilyen szomorúnak tűnik, számomra mégis gyönyörű, akárcsak mindig. Gyerekként nehezen fogtam fel, hogyan találhat valaki szépséget a nyár búcsúzásában, de most, amikor már saját gyerekeim vannak, a június végén érzett izgalommal várom a szeptembert. Nem azért, mert a fák levélhullásának szelíd zaja vonz, hanem mert örömmel mondhatom, hogy ezt a nyarat is sikerült valahogy átvészelni. Kisgyermekes, dolgozó szülők véleményét kérdeztük meg arról, mennyire megterhelő számukra a nyári vakáció.
Amennyire várják a gyerekek, sok szülő annyira retteg a nyári szünettől. Az óvodák jellemzően négy, az iskolák legalább tíz hétre zárnak be: már az előbbi is jóval hosszabb idő annál, amennyit egy átlagos munkahely mellett szabadsággal le lehetne fedni.
Az óvodákban jellemzően szerveznek nyári ügyeletet, ami nem ideális, hiszen ideiglenesen ismeretlen helyeken, idegen gyerekek és óvodapedagógusok között töltik a gyerekek a mindennapjaikat, de legalább megoldás.
A legnehezebb időszakot az alsó tagozatos évek jelentik: a vakáció hosszú, ügyelet nincs, de a gyerekeket nem lehet még napi nyolc-tíz órára magukra hagyni.
A szerencsésebb családoknál ilyenkor jön el a nagyszülők ideje, az utóbbi években azonban egyre kevesebb a szerencsés család. Mint korábban írtuk: 2010 és 2023 között 28 ezer főről 115 ezer főre nőtt, vagyis közel megnégyszereződött Magyarországon a nyugdíjaskorú munkavállalók aránya.
Nem meglepő, hogy ahogy a tavasz közepére érkezünk, a gyerekek számára felejthetetlen élményekkel teli, míg a szülőknek egy kis pihenést nyújtó nyári táborok hirdetései bukkannak fel mindenütt, legyen szó az online térből vagy a hagyományos plakátokról.
A gyerekek számára kétféle táborozási lehetőség kínálkozik: a bentlakásos és a napközis. Az első esetben a fiatalok teljesen elszakadnak otthonról, így a szülőknek szembe kell nézniük azzal a kihívással, hogy egy olyan közösségbe engedik el csemetéiket, akikről alig tudnak valamit. Persze, könnyebb a helyzet, ha a gyerekek ismerősökkel indulnak táborozni, akikkel az iskolai időszakban is találkoznak, például sportegyesületekben, különórákon, vagy egy vallási közösség keretein belül. Még ezekben az esetekben is, azonban, az elengedés érzelmi megpróbáltatásokat rejthet magában.
A napközis tábor egy fokkal könnyebb élmény. Habár a táborozótársak és a felnőttek ugyanúgy új ismerősök lehetnek, mint egy óvodai ügyelet során, a bentlakásos táborokkal ellentétben a gyerekek este hazatérhetnek. Ez lehetővé teszi számukra, hogy gyorsabban és egyszerűbben jelezhessék, ha bármilyen problémával szembesülnek.