Női kézilabda Európa-bajnokság - Golovin Vlagyimir: A görcsösség nem a legjobb útitárs.
Golovin Vlagyimir, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya hangsúlyozta, hogy a játékosoknak nem szabad görcsösen ragaszkodniuk az elődöntőbe jutás vágyához a Debrecenben is megrendezett Európa-bajnokság során, mivel ez negatívan befolyásolhatja a teljesítményüket.
A magyar válogatott hibátlan teljesítménnyel lépett tovább a csoportkörből, a középdöntőben először Montenegrót múlták felül, majd a pénteki második fordulóban 31-21-es eredménnyel kerekedtek felül Lengyelországon. Érdemes megjegyezni, hogy a magyar csapat eddig csupán egyszer, 2004-ben, szintén hazai pályán indított öt győzelemmel kontinenstornát.
Vasárnap Románia, kedden pedig a világbajnok és olimpiai ezüstérmes Franciaország vár a magyar csapatra, mindkét mérkőzés 18 órától kezdődik a Főnix Arénában. A Magyar Szövetség célul tűzte ki, hogy a válogatott a legjobb hat közé jutjon. Ez a terv akkor is megvalósulhat, ha a középdöntőben nem szerzik meg a maximális pontszámot; egyetlen pont megszerzése pedig a továbbjutást jelentené az elődöntőbe.
A válogatott szombati sajtófélóráján Golovin az MTI-nek úgy fogalmazott: a célkitűzésük már szinte biztosan teljesül, minden más csak ráadás. Felidézte, a játékosok is és ő is elmondta korábban, hogy szeretnének a négy közé kerülni, és most ott vannak az elődöntő kapujában, de ha ezt görcsösen kezelik, az nem jó tanácsadó.
- felelte.
A kapitány hangsúlyozta, hogy az ellenfél is ugyanolyan elszántan készül, ahogyan ők maguk is a románok ellen, hiszen a román csapatnak még mindig van lehetősége arra, hogy elérje a döntő hétvégét.
"Majd meglátjuk, hogyan alakul a mérkőzés, és szükség lesz-e bármilyen változtatásra. Abszolút biztos vagyok benne, hogy a meccs kimenetele rajtunk fog múlni. Ha ugyanazt az elszántságot és teljesítményt hozzuk, mint eddig, akkor garantáltan sikeres zárást érhetünk el" - fejtette ki.
Golovin figyelmeztetett arra, hogy nem célszerű túlzott terhet rakni a csapatra, és azt hangoztatni, hogy kötelező legyőzni a románokat. Úgy véli, hogy a modern kézilabdában nem létezik olyan kategória, hogy "muszáj", mivel sok hasonló képességű csapat küzd egymással, és az adott napon apróságok, például a szorongás, a sérülések vagy akár a betegségek is jelentős hatással lehetnek a játékra és az eredményekre.
Kácsor Grétát vírusos fertőzés gyanúja miatt ideiglenesen el kellett különíteni a csapat többi tagjától. A román Gloria Bistrita-Nasaud balátlövője a pénteki mérkőzés előtti himnuszok alatt rosszul lett, fájdalmakról számolt be, és hirtelen leesett a vércukorszintje.
Először a pálya szélén figyelte a meccset, ahol a csapat mellett buzdították, ám a első félidő végén csak a kispadon találta magát. A második játékrészre viszont már eltűnt a csapat környezetéből.
A szövetségi kapitány elmondta, hogy több játékos, köztük Simon Petra is, kisebb megfázással küzd. Bár ez nyilvánvalóan nem kívánatos, az időjárás miatt sajnos nem meglepő a helyzet. Hozzátette, hogy a Ferencváros irányítója eltérő edzésprogramot fog követni a társaihoz képest, de optimistán nyilatkozott arról, hogy Petra játéka a következő mérkőzéseken nincs veszélyben.
A franciák ellen játszott mérkőzés során sérülést szenvedett el az egyik román jobbszélső, Sonia Seraficeanu, aki a svédek ellen esedékes meccset kénytelen volt kihagyni. Az MTI értesülései szerint a román válogatott sajtófélórájában elhangzott, hogy a jobb térde állapota kedvezően változik, így van remény arra, hogy a vasárnapi mérkőzésen már számíthat rá a csapat.
Golovin véleménye szerint a közelmúlt mérkőzései nem szolgálhatnak megbízható alapként a jelenlegi felkészüléshez, mivel az edzőmérkőzések stratégiái csapatonként eltérőek. A fókusz elsősorban a francia és svéd riválisok ellen vívott Európa-bajnoki összecsapásokra irányul. Kiemelte, hogy nyilvánvaló, a román csapat jelentős fejlődésen ment keresztül szeptember óta. Védelmük szilárd, lábmunkájuk kifinomult, és a lövéseik rendkívül hatékonyan zárják le a támadásaikat.
"Örömteli, hogy szeptemberben sikerült legyőznünk őket, de nem érdemes túlságosan elmerülni benne. A holnapi összecsapás egészen más kihívás lesz." - mondta.
A kapitány véleménye szerint a román válogatott célja az volt, hogy túljussanak a csoportkör nehézségein. Ennek érdekében az első három mérkőzésük során némileg feszültebbek voltak a szokásosnál. A középdöntőben azonban már felszabadultan léptek pályára, bátran vállalták azokat a kockázatos megoldásokat, amelyeket korábban nem mertek, és sok új taktika sikeresen működött számukra.
"A mérkőzés nem ígérkezik könnyűnek, hiszen a középdöntőben minden ellenfél komoly kihívást jelent. Fontos, hogy a saját játékunkra fókuszáljunk, és majd a hatvanadik perc környékén kiderül, hogy ez mire elegendő" - nyilatkozta a csapat edzője.
A hatcsapatos középdöntőcsoportok első két-két helyezettje az elődöntőbe jut, a harmadikok pedig az ötödik helyért játszhatnak a bécsi döntő hétvégén.