Ez a béka igencsak kellemetlen szagot áraszt, viszont meglepő módon forradalmi új gyógyszerek lehetőségeit rejtheti magában az emberiség számára.

A jelenlegi antibiotikumokkal szembeni fokozódó ellenállás miatt sürgető igény mutatkozik újfajta gyógyszerek kifejlesztésére. A kutatók fáradhatatlanul kutatják az ígéretes alternatívákat, és legutóbb egy váratlan forráshoz nyúltak, hogy segítséget találjanak a problémára.
Elgondolkodtató, hogy a nem épp a tisztaságukról híres mocsarakban és sárban tenyésző békák a legkülönfélébb kórokozóknak való kitettségük ellenére is nagy túlélők, méghozzá évmilliók óta. A kutatók is felfigyeltek arra, hogy annak ellenére, hogy mikrobák milliói veszik körül e kétéltűeket, nagyon ritkán fertőződnek meg, valószínűleg azért, mert antimikrobiális vegyületeket termelnek. Például egy Dél-Ázsiában élő, nem épp kellemes illatú békafajról, az arany keresztsávos békáról (Odorrana andersonii), amit olykor csak büdös békaként emlegetnek, már 2012 óta tudják, hogy kiválaszt egy antimikrobiális peptidet, az Andersonnin D1-et, ami képes elpusztítani a baktériumokat. Csakhogy ez a peptid a kiválasztódása során csomókat képez, így nem alkalmas terápiás célokra.
A Pennsylvaniai Egyetem tudósai azonban nem hátráltak meg. A szerkezet- vagy struktúravezérelt tervezés módszerét alkalmazva aprólékosan módosították a peptid szekvenciáját aminosavról aminosavra. Ezen finomítással olyan új variánsokat alkottak, amelyek nem csak hogy elkerülték a csomósodást, de megőrizték a baktériumölő hatásukat is.
Ezt követően különféle baktériumokon végeztek kísérleteket az újonnan kifejlesztett szintetikus peptidekkel, és arra a következtetésre jutottak, hogy ezek legalább annyira hatékonyak, mint a polimixin B, amelyet gyakran végső megoldásként emlegetnek kiemelkedő hatásossága miatt, hiszen segíthet olyan esetekben is, amikor más antibiotikumok megbuknak. Ráadásul a szintetikus peptidek előnye, hogy nem károsítják az emberi sejteket, és megkímélik a hasznos bélbaktériumokat is.
Az új vegyületek még a több baktériumfajból álló összetett telepek elleni küzdelemben is hatékonynak bizonyultak. Különösen az olyan Gram-negatív baktériumok ellen, amelyekkel szemben már hatástalanok az elterjedt antibiotikumok, és ezért egyre nehezebb leküzdeni őket.
"Nagyon izgalmas számunkra, hogy a békák, valamint a természet más csodái új molekulák forrásául szolgálhatnak, melyekből fejlesztett antibiotikumok születhetnek. A mérnöki tudományok révén képesek vagyunk ezeket a természetes molekulákat olyan hasznos formákká alakítani, amelyek az emberiség javát szolgálják" – nyilatkozta Cesar de la Fuente, a Pennsylvaniai Egyetem Műszaki és Alkalmazott Tudományi Karának munkatársa, aki a Trends in Biotechnology folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője.
A kollégái jelenleg azon dolgoznak, hogy továbbvigyék a preklinikai tesztelési folyamatot. Amennyiben az eredményeik megerősítést nyernek, a következő lépésként az Investigational New Drug (IND) eljárás keretében benyújtják engedélyezési kérelmüket az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságához (FDA).