A helyzet Parajdon súlyosabb, mint ahogyan azt eddig gondolták.

A parajdi sóbányával kapcsolatos kutatások alapján úgy tűnik, hogy a létesítmény megnyitására gyakorlatilag nincs esély, sőt, fennáll a veszélye, hogy bármikor beomolhat.
Ahogy az Index a Székelyhon.ro nyomán beszámolt róla, a parajdi sóbánya térségében súlyos katasztrófát előidéző szerkezeti, ökológiai és gazdasági problémák merülhetnek fel. A cikkben a román gazdasági miniszter szavait is megszólaltatták.
"Olyan, mint egy teli vízzel töltött edény. Ha még egy csepp belekerül, kifolyik. Összeomlás esetén nagy mennyiségű sós víz szabadul fel, és ez jelentős hatással lesz a környezetre" - mondta Radu Miruța.
A politikus megjegyezte, hogy a sóbánya teteje a lejtőkön lefolyó víz következtében folyamatosan vékonyodik, és ez aggasztó, mert félő, hogy...
heves esőzések esetén a szerkezet összeomolhat.
Deák György, a bukaresti Országos Környezetvédelmi Kutató- és Fejlesztőintézet igazgatója aggasztó képet festett a lakosság helyzetéről, amikor azt mondta, hogy időzített bombán ülnek, amíg a megfelelő monitoring rendszer nem áll rendelkezésre. Szerinte a környezeti veszélyeket először alaposan fel kell térképezni és kezelni, mielőtt bármiféle fejlesztésbe kezdenének. A szakember Tusványoson tett figyelmeztetése különösen erőteljes volt, hangsúlyozva, hogy a rendszer kiépítése elengedhetetlen a jövőbeli intézkedésekhez.
Raisz Anikó, az energiaügyi minisztérium államtitkára csütörtökön személyesen látogatott el Parajdra, ahol szakemberekkel folytatott megbeszéléseket. A találkozón felvetődött egy új bányarész létrehozásának lehetősége is. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy jelenleg a patak elvezetésének problémáját kell elsőként rendezni.