Moszkva új segélyszervezet létrehozásával kívánja növelni befolyását a globális dél országainak színterén.


Oroszország célja, hogy frissítse nemzetközi fejlesztési stratégiáit, és ehhez az amerikai külföldi segélyezési módszereket használják inspirációként - nyilatkozta az orosz kulturális diplomáciai ügynökség vezetője. Érdekes módon, a Trump-adminisztráció az utóbbi időszakban éppen a USAID tevékenységeit kezdte megkérdőjelezni és csökkenteni.

A kezdeményezés jelzi Moszkva törekvését arra, hogy a nyugati szankciók és a fejlődő régiókban, különösen az úgynevezett "globális dél" országaiban a befolyásért folytatott növekvő verseny közepette megerősítse jelenlétét a globális színtéren - írja a független The Moscow Times.

A külügyminisztérium jelenleg olyan jogszabálytervezetet készít, amelynek célja Oroszország külföldi segélyezési és fejlesztési programjainak hatékonyabb irányítása, az amerikai USAID mintájára. - mondta Jevgenyij Primakov, az orosz kulturális diplomáciai ügynökség, a Rosszotrudnyicsesztvo vezetője.

Primakov véleménye szerint Oroszország nem törekszik arra, hogy közvetlen rivalizálásba bonyolódjon az USAID-dal, mindazonáltal már a Finnországhoz hasonló országok sikere is figyelemre méltó lenne. Kiemelte, hogy az újonnan létrehozott ügynökségnek nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a közvetlen humanitárius hatásra külföldi területeken, szemben a jelenlegi hivatal működésével.

A jelenlegi szabályozás értelmében az orosz állami ügynökség számára minden egyes nemzetközi fejlesztési projekt esetében külön kormányrendelet szükséges, amit Primakov hatékonyság szempontjából kifogásol. Állítása szerint a hivatalos keretek korszerűsítése elősegítené az átláthatóság növelését és lehetőséget adna a célzottabb stratégiai tervezésre - tájékoztat az orosz sajtó.

A Rosszotrudnicsesztvo éves költségvetése körülbelül 70 millió dollárt tesz ki, amelynek jelentős része a 70 országban található 80 iroda működési költségeire megy el. Primakov szerint mindössze a költségvetés egynegyedét használják aktív projektfinanszírozásra.

A tervezett orosz lépésnek nemcsak az a pikantériája, hogy amióta Donald Trump januárban visszatért a Fehér Házba, az USAID programjainak 83%-át megszüntették, a személyzet 94%-át elbocsátották, és a megmaradt programokat a külügyminisztériumba integrálták, hanem az is, hogy Oroszország saját területén 2012-ben betiltotta az USAID tevékenységét, mondván, az próbálja "befolyásolni a politikai folyamatokat". Ily módon a helyzet ironikus kettőssége abban rejlik, hogy míg Oroszország elítéli az amerikai beavatkozást, saját intézkedései éppen ezt a megközelítést tükrözik.

Related posts