Ömlesztett áruk szállítására tervezett hajókkal menekítették a Krétáról Athénba tartó embereket.

A krétai létesítmények kapacitását jelentősen túllépik az érkező menekülők, ezért több száz embert szállítottak Athénba. Információk szerint ezeket a személyeket a főváros környékén található fogdákba helyezték el.
Több mint 500 embert szállítottak át csütörtökön az Athén melletti Lavrio kikötőjébe, miután Kréta szigetétől délre feltartóztatták őket. Görögország sürgősségi intézkedéseket vezet be a Líbiából érkező földközi-tengeri átkelők számának növekedése miatt.
A többnyire fiatal férfiakból álló menekülőket éjjel, egy ömlesztett árut szállító hajó fedélzetén juttatták át, miután a görög hatóságok megállították halászhajójukat.
A fővároshoz közeli fogdákba szállítják őket. Több mint 200 menekülőt az Athén melletti Pireusz kikötőjébe szállítottak át Krétáról külön műveletek keretében.
A szárazföldre történő átszállítást azért rendelték el, mert a krétai ideiglenes létesítmények elérték kapacitásuk határát, a hétvége óta naponta több száz menekülő érkezett a földközi-tengeri szigetre.
Kiriakosz Mitsotakisz miniszterelnök szerdai bejelentésében közölte, hogy Görögország három hónapos időtartamra felfüggeszti az Észak-Afrikából tengeren érkező migránsok menedékjogi eljárásának lebonyolítását.
Az új intézkedésekről csütörtökön szavaznak a parlamentben sürgősségi módosító indítványként.
"A helyzet rendkívül súlyos és sürgető, ezért olyan drasztikus intézkedéseket hozunk, amelyek nemcsak nehezek, hanem kemények és szigorúak is. Ezek az intézkedések világos üzenetet közvetítenek: az Észak-Afrikából érkező menekülők befogadását nem áll módunkban ilyen mértékben folytatni" - nyilatkozta Manosz Logothetisz, a migrációs minisztérium főtitkára az állami televízióban.
Görögország elkötelezetten támogatja azokat az uniós kezdeményezéseket, amelyek a pénzügyi támogatásokat az afrikai országok esetében arra a feltételre alapozzák, hogy készségesen fogadják vissza a kitoloncolt állampolgáraikat, vagy vállalják az önkéntes hazatelepülés lehetőségét Európából.
A krétai hatóságok az alapvető szolgáltatások biztosításával küzdenek, és a sziget tisztviselői szerint ideiglenes létesítményekben helyezik el a menekülőket, akik elsősorban Szomáliából, Szudánból, Egyiptomból és Marokkóból érkeztek.
Görögország még mindig létfontosságú kapuként szolgál az Európai Unió felé azok számára, akik a közel-keleti, afrikai és ázsiai konfliktusok elől próbálnak menedéket találni.