Windisch László, az Állami Számvevőszék elnöke, végre megszólalt az MNB körüli botrány kapcsán. Szavai éles kritikával illették a helyzetet, és felhívták a figyelmet a pénzügyi átláthatóság fontosságára. Kijelentette, hogy a hatóságoknak sürgősen lépniük


A TISZA ügyével kapcsolatban állítása szerint nem folyik vizsgálat az Állami Számvevőszéknél.

Az Állami Számvevőszék elnöke a 444.hu-nak nyilatkozott egy részletes interjú keretében, amelyben a Magyar Nemzeti Bank ügyeivel foglalkozott. Az interjú apropóját az adta, hogy súlyos hiányosságokat tárt fel a Számvevőszék az MNB-hez tartozó, több százmilliárd forintra rúgó alapítványi vagyon kezelésével kapcsolatban.

A beszélgetés során az Állami Számvevőszék elnökét, Matolcsy Györgyöt is érintették a felelősség kérdésével. Windisch kifejtette, hogy a büntetőjogi felelőssége a vizsgálatuk szempontjából nem merült fel. Az elnök indoklása szerint Matolcsy nem volt sem a kuratórium, sem a felügyelőbizottság tagja az érintett alapítványban, és a befektetéseket lebonyolító céghálózatban sem töltött be vezetői pozíciót. Windisch hangsúlyozta, hogy a bűncselekmény elkövetéséért leginkább ezeknek a testületeknek a tagjai lehetnek felelősek. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a végső megállapításokat a nyomozóhatóság fogja levonni.

Az alapítói jogok meglehetősen laza keretek között működnek. A felügyelőbizottság kijelölése megtörtént, és tagjai személyes vagyonukkal vállalják a felelősséget a rájuk bízott feladatok ellátásáért. Ugyanakkor felmerül a kérdés, mennyire voltak ezek a beszámolók valóban informatívak és tartalmilag megfelelőek ahhoz, hogy hatékony ellenőrzést lehessen gyakorolni – tette hozzá.

Arról pedig, hogy vajon Matolcsy Györgynek miért nem tűntek fel korábban, hogy nem stimmelnek a tájékoztatók, azt nyilatkozta, hogy valószínűleg nem olyan mélységben végezték el a kontrollfeladatot, mint az ÁSZ, de ez nem is volt a dolga. Hozzátéve, hogy ekkor még nem látszott, hogy mekkora a baj.

A Matolcsy György körül kialakult luxusvita kapcsán megjegyezte, hogy "csupán az, hogy valakinek Porschéja van, nem lenne elegendő okom arra, hogy kétségbe vonjam a tevékenységének tisztességét."

De ha nekem asztalosként kiemelkedő profitom lenne, biztos, hogy nem Porschét vagy Ferrarit vennék, hanem technológiát, és felépíteném Közép-Európa leghatékonyabb faipari üzemét.

Windisch arról, hogy miért pont most írtak róla, hogy mi történt az alapítvánnyal, azt mondta, hogy a jogszabály írja elő a jelentés elkészülte utáni lépéseket. Kifejtette, hogy ennek az egyik része, hogy az ellenőrzött véleményezheti a jelentést, amire mi 30 napon belül kell válaszolniuk, és lehet zárómegbeszélést tartani. Hangsúlyozta, hogy a technikai lépések után ők azonnal közzétették a jelentést.

Nagyon örülök, hogy az ellenőrzési folyamatot sikerült úgy befejezni, hogy Matolcsy György még véleményezhette az MNB-re vonatkozó dokumentumot, míg az általa kinevezett kurátorok az alapítványi anyagot is áttekinthették. Azonban a végleges dokumentumot már az új jegybankelnök hivatali időszaka alatt tettük közzé. Mint a Monetáris Tanács egykori tagja, jól tudom, hogy mekkora hatással lett volna az állampapírpiacra, a forint árfolyamára és a kamatszintekre, ha ezt a jelentést még Matolcsy elnöksége alatt adták volna ki.

Kiemelte azt is, hogy az MNB új vezetője, Varga Mihály, egy megbízható jegybankelnök, "aki elkötelezte magát az anomáliák feltárása és orvoslása mellett". Véleménye szerint ez egy erőteljes üzenet, hiszen Varga Mihály már több bűncselekmény gyanújával is tett feljelentést. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még további időre van szüksége ahhoz, hogy véglegesen véleményt formálhasson.

Az elnök a sajtóban megjelent hírekkel kapcsolatban felmerült meglepetéseire reagálva kiemelte, hogy különösen figyelemre méltónak tartja azt az előterjesztést, amelyben az alapítvány kuratóriuma zöld utat adott a GTC részvénytársaság megvásárlásának.

"Korábban tőzsdefelügyeleti tapasztalattal rendelkeztem, de ilyen szakmai szempontból megkérdőjelezhető, döntésképtelen előterjesztést még sosem láttam. Különösen figyelemre méltó, hogy egy több mint 200 milliárd forintos befektetésről van szó. Ráadásul a vevő 30 százalékot meghaladó prémiumot fizetett az eladónak a tőzsdei árfolyamhoz képest. Ezt az ügyletet alapos indoklással kellett volna alátámasztani."

Windisch László határozottan cáfolta, hogy bármiféle vizsgálat zajlana az Állami Számvevőszéknél a TISZA Párt ügyében, ami Magyar Péter többszöri állításával ellentétben valótlan. Ezen kívül felmerült a kérdés, hogy vajon képes lesz-e pártatlanul áttekinteni a TISZA Párt pénzügyeit, figyelembe véve, hogy Varga Judittal közös háztartásban él, és együtt alapítottak egy céget is.

"Én a magánéletet sohasem kevertem a munkával, ebben következetes vagyok, és mástól is ezt várom el. Egyébként pedig az ellenőrző szervezetek és vezetőik megtanultak azzal együtt élni, hogy az a sajtó így vagy úgy tálalja a munkájukat, vagy az, akivel szemben eljárás folyik, hazugsággal, szakmaiatlansággal vagy egyebekkel vádolja őket. Matolcsy György és a fia is ezt teszi. Ez nem azt jelenti, hogy ne tudnánk teljesen elfogultságmentesen végezni a vizsgálatunkat."

Windisch az Integritás Hatóság elnökének ügyére is rávilágított, akit hivatali visszaéléssel és hűtlen kezeléssel vádolnak. Ez különösen jelentős, mivel ő lenne az, aki kezdeményezhetné az elnök bírósági felmentését, azonban eddig nem lépett e téren: "A jelenleg rendelkezésre álló információk tükrében nem találom indokoltnak, hogy jogi útra tereljem az ügyet. A jogszabályok értelmében csupán a hivatali visszaélés képezheti az eljárás alapját, míg a hűtlen kezelés nem."

Related posts