A Richter Gedeon Nyrt. reagált Trump gyógyszeripari árcsökkentési terveire, amely számos kérdést vet fel az iparág jövőjével kapcsolatban.


A bázishatás kihívásai miatt nem volt könnyű elérni a 10 százalékos bevételnövekedést, azonban a Richter az első negyedévben kiemelkedő eredményeket mutatott fel – hangsúlyozta Orbán Gábor vezérigazgató a vállalat gyorsjelentését ismertető tájékoztatón. Az esemény során szóba kerültek Donald Trump legutóbbi bejelentései, valamint a nagy európai gyógyszergyártók Ursula von der Leyennel folytatott megbeszélése, amelyen a Richter is képviseltette magát.

Orbán Gábor a negyedéves gyorsjelentés kapcsán kiemelte, hogy jelentős előrelépést tettünk a kommunikációnk terén, valamint az üzleti folyamatai­k megértésében is. Ennek eredményeként az elemzői konszenzus szoros összhangban állt a tényleges számadatokkal.

Abban az értelemben egy nagyon jó teljesítmény a 10 százalékos bevételnövekedés, hogy bár az elvártnak megfelelt, nagyon magas volt a bázis. Q4-ben volt egy átmeneti lassulás, de a tavalyi első negyedév az előszállítások miatt kifejezetten erős volt, így nem volt egyszerű ezt a 10 százalékos növekedést hozni. Ahogy a Vraylar halad előre, ott is egyre nehezebb a korábban megszokott növekedést fenntartani.

A Richter a legfrissebb negyedéves jelentésében örömmel számolt be arról, hogy a tiszta EBIT 7%-os növekedést mutatott, ráadásul a szabad cash flow is kiemelkedően teljesített. Az első negyedév eredményei alapján a cég vezetősége rendkívül elégedett.

Nem lesz egyszerű feladat, de hiszek benne, hogy képesek leszünk teljesíteni a februárban megfogalmazott elvárásokat.

Orbán Gábor megerősítette a kitűzött célokat.

A pénzügyi teljesítmény tekintetében egy kiegyensúlyozott helyzet rajzolódik ki. Az árfolyamhatás ezúttal kedvezően alakult, amelyet elsősorban a dollár erősödése generált az első negyedév során. Noha azóta a dollár jelentős gyengülésen ment keresztül, ennek a hatásai még nem tükröződtek a legutóbbi negyedéves eredményekben.

Minden üzletág és földrajzi terület sikerült növekedést elérnie, azonban az ázsiai régió teljesítménye volt a legmérsékeltebb, ahol a cég a bázisidőszaki előszállítások következtében laposabb fejlődési pályát figyel meg. Kiemelkedő növekedés tapasztalható a biotechnológiai szektorban, ahol az új termékek bevezetése és a bérgyártás révén szintén jelentős fejlődés prognosztizálható az idei évben. Ezzel szemben a általános gyógyszerek piacán sokkal nehezebb a növekedés fenntartása, így a 12%-os emelkedés, amit itt elértek, valóban figyelemre méltó eredménynek számít.

A költségek nagyjából abban az ütemben emelkedtek, ahogy az árbevétel is nőtt, szigorú költségkontroll van idén, a cég stratégiai pályáján tartása érdekében. A régióban magasan a legnagyobb a Richter k+f intenzitása és a legtöbbet a Richter költi el kutatás-fejlesztésre, ez tovább folytatódik idén. Biotechnológiában van egy kis ellaposodás a k+f-ben, míg nőgyógyászatban a projektek előrehaladása megkövetei, hogy többet fordítson rá a cég.

Szembeszél van az amerikai piacon, a korábban elindított kormányzati döntések egy 200 milliós ellenszelet, bevételkiesést okoznak az AbbVie-nek idén. Ez még nem a Trump-kormányzatnak tudható be, hanem az előző rendszeré, ezt már az AbbVie előrejelzése és a Richter előrejelzése is tartalmazza. A lassabb ütemű növekedés emiatt várható az amerikai piacon.

Az első negyedévben a tisztított és a normál tevékenység eredménye közötti eltérés meglehetősen kicsi volt. Az árfolyamnyereség és -veszteség szintje a tavalyi évhez hasonlóan alakult, azonban a nem realizált nyereség jelentős szerepet játszik. Kovács László gazdasági igazgató megjegyezte, hogy 2025-től nem lép életbe semmilyen különadó, de a gyógyszergyártó cégnek a globális minimumadóval kapcsolatos kötelezettségei már a tavalyi évtől kezdve fennállnak. A Richter soha nem tapasztalt még olyan szabad cash flow-áramlást az első negyedévben, mint amit most megfigyelhetünk. Ezenkívül a nettó működőtőke is növekedett az első negyedév során, ami alapvetően a fizetési kötelezettségek szezonális csökkenésének tulajdonítható - tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.

Idén a biotechnológia területén kiemelkedő fejlesztések és engedélyeztetési lépések várhatóak. A központi idegrendszerhez kapcsolódó kutatási projektek előrehaladása is figyelemre méltó, bár ezt a területet még korai fázisban tartják, így az idei évben nem valószínű, hogy sok információt oszthatnak meg. Orbán Gábor nyilatkozata szerint a Richter mostantól a amerikai termékenységi piac irányába is terjeszkedik, ami új lehetőségeket nyithat meg a cég számára.

Az amerikai gyógyszerpiac rendkívüli sajátosságokkal bír, hiszen a globális gyógyszerkereskedelem felét teszi ki.

jelenleg és a belátható jövőben a legnagyobb gyógyszerpiac a világon. Amerika nehéz téma, óriási kezdeti befektetést és kockázatvállalást követel meg a cégtől a fizikai jelenlét, ha valaki nem licenszadó, akkor rengeteg nehézséggel szembesül. Mindig kihívás volt a Richternek, hogy hogyan kapcsolódjon. Mint licenszbeadó, rendkívül sikeres, például a Cariprazine-nal is. A cég törekszik arra, hogy fizikai jelenlét nélkül, hogy lehet amerikai piacot kiszolgálni, de úgy, hogy nem bérgyártó, hanem a szellemi vagyon a Richteré. A kihívás állandó és a mai bejelentés azért különleges, mert a fertilitás területén a Richter tud kapcsolódni az amerikai piachoz a Granata Bio-nak köszönhetően. Ebben a partneri együttműködésben a Richter a szellemi hozzáadott értéket saját jogán biztosítja a világnak és ráadásul Amerikában tudja ezt megtenni, ez volt a mai bejelentés lényege.

Trump bejelentéseivel kapcsolatban Orbán Gábor elmondta, hogy az amerikai hírek sűrűn jöttek és a bizonytalanság is nagy lett. Pozitív hír, hogy nem várja azt az amerikai kormányzat, hogy a vámokkal ki tudnak növeszteni a fű alól az amerikai gyógyszeripart, látják, hogy a korlátok sokkal magasabbak. Érződik az igény arra, hogy az ellátásbiztonsági problémákkal valamit kezdjenek. Ha az ellátási lánc legelején probléma van, mert például egy kínai gyártótól kell beszerezni alapanyagot, akkor leállhat az egész világ gyógyszergyártása. Érthető, hogy ezzel az amerikai kormány valamit akar kezdeni, az nem érthető, hogy ezt miért nem az európai gyógyszergyártókkal együtt akarja megtenni, akik ugyanúgy ki vannak téve ennek a problémának. Ami tegnap nagy port kavart, az ármechanizmus újragondolását mérlegeli a kormányzat, amihez kongresszusi jóváhagyás kell, amivel kapcsolatban a piac átsúlyozta a kockázatokat, nincs olyan közel az a rezsim, ami az árak agresszív letörését eredményezné. Az ellátást nagyban megnehezítené egy agresszív árletörés - kommentálta a híreket Orbán Gábor.

A nagy európai gyógyszergyártók, köztük a Richter néhány héttel ezelőtt megbeszélést folytatott Ursula von der Leyennel, az iparág és a bizottság közötti párbeszéd egy nagy újdonság volt, ritkán van rá példa. Mond az innovatív, mind az alapvető készítményeket biztosító tábor szót kapott, a Richter az utóbbi képviselőjeként volt jelen. Az innovatív gyógyszergyártókkal jól megtalálta a hangot a Bizottság. Az autóipar után a második legnagyobb exportőr a gyógyszer, az autóipart rendesen agyonütötték, a cél, hogy a gyógyszeriparral ez ne legyen. A probléma, hogy sok jogalkotás (pl. városi szennyvíz) a szektor versenyképességét rontja. Emellett szóba került, hogy a legfontosabb gyógyszerek, a stratégiai gyógyszerek listája elismerje a hazai gyártóbázist. A harmadik téma az európai és amerikai innovatív árazási rendszer volt. Trumpnak van abban igazsága, hogy Európa Amerika farvizén utazik, mert az az árkülönbség elég nagy, Amerikában az átlagos effektív árszint feljebb van. A veszélye annak, ha ennek a korrekcióját elkezdik, hogy Európában nem lesz egy új gyógyszer sem vezetve. Európa már most az új gyógyszerek jelentős részét nem kapja meg.

Orbán Gábor a költségkontrollal összefüggésben kifejtette, hogy a cég gyors ütemben bővül, és szeretnék behozni a lemaradást. Jelenleg az általános költségek aránya emelkedő tendenciát mutat, de a stratégiai irányvonal szerint ez a jövőben nem maradhat így. Emellett hangsúlyozta, hogy a kutatás-fejlesztési költségeknél fontos, hogy minél nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a projektek számára.

A Richter árfolyama 0,2 százalékos pluszban áll a mai kereskedésben a gyorsjelentést követően.

Related posts