Mikortól tekinthető normálisnak, ha intenzíven érzékeljük a szívverésünket?
Dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus a viszonylag gyakori okok, a szorongásos zavarok és a szívbetegségek kivizsgálásának jelentőségére hívta fel a figyelmet.
Amikor valaki hirtelen felfigyel a saját szívverésére, és erős szívdobogást tapasztal, könnyen pánikba eshet. Ez a jelenség azért zavaró, mert általában nem vagyunk tudatában ennek az automatikus, akaratunktól független folynak. Az erős, gyors, esetleg kihagyó vagy váratlanul bedobbanó szívverést palpitációnak nevezzük. Bár ez a tapasztalat kellemetlen lehet, a legtöbb esetben ártalmatlan. A palpitáció általában csak néhány másodpercig, vagy legfeljebb percig tart, de ritkán megeshet, hogy hosszabb ideig is érezhetjük a szívünk szeszélyes ritmusát.
Gyakran az emberek éppen azért észlelik a számukra szokatlanul erős szívverést, mert tudatosan figyelnek rá. Ugyanakkor nem ritka, hogy a fokozott szívdobogás mögött stressz, illetve különféle anyagok – legfőképpen alkohol, nikotin vagy koffein – fogyasztása húzódik meg. Emellett a túlzott fizikai aktivitás vagy az intenzív izzadás, amely elektrolitveszteséggel járhat, szintén kiválthat erős szívdobogást. Érdemes továbbá megfontolni, hogy különböző betegségek és állapotok is hozzájárulhatnak e jelenséghez, ezért hasznos lehet alaposan utánajárni a háttérben álló okoknak.
- hangsúlyozza Bőhm doktor. - Az elsőként felmerülő lehetőségek a vérszegénység, a pajzsmirigy túlműködés és nem ritkán az olyan pszichés betegségek, mint szorongásos zavarok, valamint a szívritmuszavarok.
A kezeletlen stressz vagy szorongás következtében tapasztalt palpitáció gyakran más, kísérő tünetekkel is együtt jár. A szorongás nem csupán a szív működését befolyásolja; a légzés felgyorsulhat, a légvétel felületesebbé válik, és a test izzadni kezd. Izomfeszülések, remegés, kimerültség, sőt, emésztési zavarok – például hasmenés – is megjelenhetnek. Ezen túlmenően a szorongó egyének gyakran hipervigilanciát tapasztalnak, ami azt jelenti, hogy túlzottan éber állapotban vannak, és a fizikai érzeteiket felnagyítva érzékelik. Ha ezek a tünetek nem csillapodnak néhány percen belül, vagy ha sűrűn fellépnek, és már a mindennapi életvitelre is hatással vannak, akkor fontos, hogy pszichiátriai vagy pszichológiai segítséget kérjünk, mivel ezek a jelek akár szorongásos zavarokkal is összefüggésbe hozhatók.
A palpitáció fogalma nem csupán a szívverés felgyorsulását jelenti, hanem olyan különös érzéseket is magában foglalhat, mint például a mellkasban tapasztalható lebegés, mintha színes pillangók táncolnának odabent. Gyakran előfordul, hogy a szívverés szabálytalan ritmusban következik be: hirtelen gyorsul, majd lelassul, sőt, néha akár egy-két másodpercre teljesen meg is állhat. Jellemző lehet az az intenzív érzés is, amikor a szív úgy ver, hogy ez már a fülünkben is hallható, mintha egy titkos koncert zajlana a testünk belsejében.
Ha a szívműködéssel kapcsolatos tünetek kerülnek előtérbe, érdemes mihamarabb kardiológiai vizsgálatra menni, mivel ezek a jelek szívritmuszavarra, szívizomgyulladásra vagy akár strukturális szívbetegségekre is utalhatnak. Ezen kívül a pajzsmirigy problémák is felmerülhetnek, amelyekhez endokrinológus segítségét kell kérni. Különösen fontos, hogy azonnali orvosi kivizsgálásra van szükség, ha mellkasi fájdalom, légszomj, zavartság vagy végtagi ödémák jelentkeznek.
- hangsúlyozza dr. Bőhm Tamás, a Kardioközpont belgyógyásza, kardiológus. - Ahhoz, hogy kiderüljön, kardiológiai oka van-e a palpitációnak, a szakorvos az alapos kikérdezés és alapvető vizsgálatok elvégzése után számos diagnosztikai és eszközös vizsgálatot is elrendelhet. Nagyon fontos lehet egy célzott laborvizsgálat, egy nyugalmi EKG, megfelelő indikációval egy terheléses EKG és/vagy egy akár 7 napos Holter EKG és egy szívultrahang. Mindezeken kívül további speciális vizsgálatokra is szükség lehet, amelyekről az eredmények ismeretében a kardiológus dönthet.