Makón nem csupán tájház található, hanem egy igazi különlegesség is várja a látogatókat – egy galéria, amely művészeti élményekkel gazdagítja a város kulturális palettáját.


A hétvégén a makói József Attila Múzeum udvarán igazi időutazásra invitálták a látogatókat: a putri, a kotárka, valamint a bognár- és kovácsműhely varázslatos világát lehetett felfedezni. Bár Makón nem található hagyományos tájház, a skanzen épületei mégis autentikus élményt kínáltak a tájházak napján, lehetővé téve, hogy a látogatók bepillantást nyerjenek a régmúlt életébe.

A József Attila Múzeum udvarában, 1980-ban, Tóth Ferenc akkori igazgató kezdeményezésére indult el a skanzen megvalósítása - mesélte Szikszai Zsuzsanna, az intézmény jelenlegi vezetője a hétvégi tájháznap makói helyszínén. A skanzen legkorábbi építményei Makó, Apátfalva és Csanádpalota gabonás kasai, valamint egy putri, amely az akkori cigányvajda irányítása alatt készült. Különösen figyelemre méltó a hagymás ház, amely a református hagymatermesztők életét idézi fel, és Erdei Ferenc nagyapjának Aradi utcai otthonát mintázza. Ezen kívül található itt kovács-, bognár- és asztalosműhely is, melyek berendezése a helyi mesterek öröksége. Ez azért figyelemreméltó, mert Makón nincs önálló tájház, így a múzeum ezekkel az építményekkel is részt vehetett a tájházak napján, ahol a látogatók Börcsök Attila szakmai vezetésével fedezhették fel a helyszíneket. Természetesen az állandó kiállítás is ingyenesen látogatható volt.

Makói tájház helyett inkább skanzenre gondolok, ahol a hagyományos népi kultúra élő formában mutatkozik meg. Itt nemcsak a régi épületek és eszközök tárulnak elénk, hanem a helyi szokások, mesterségek és a közösségi élet is megelevenedik. A skanzen varázsa abban rejlik, hogy a látogatók valódi időutazást élhetnek át, miközben felfedezik a vidéki élet mindennapjait és a helyi hagyományokat. Képzeld el, ahogy a gyerekek játszanak a régi udvarokban, míg az idősebbek mesélnek a múlt emlékeiről!

A Tájházak Napját egyébként 23 éve rendezik meg hazánkban; a makói múzeum 15 éve - ugyanabban az esztendőben, amikor jelentkezett a tájházszövetségbe. A kérelmet a skanzen hiteles és korhű épületeire tekintettel fogadták el. Az igazgató egyébként elmondta, több mint 130 éve nyitották meg Magyarországon az első tájházat - ez Petőfi kiskőrösi szülőháza volt, az ötlet Jókai Mórtól származott.

Related posts