Lantos Csaba kifejezte, hogy annyira rászorultunk az orosz gázra, hogy már nem is vágyunk a függetlenségre e téren.

Talán az lenne a megoldás, ha valaki átvállalná tőlünk az évi 2 milliárd eurós hiányt. A miniszter egy interjú során arról is kifejtette véleményét, hogy milyen okok állnak a háttérben, amiért Rogán Antal több feladatkört kapott az ő minisztériumán belül.
Lantos Csaba energiaügyi miniszter határozottan bírálta a REPowerEU-tervezetet, amely szerinte Magyarország ellen irányuló támadásként értelmezhető. Az Indexnek adott interjújában kifejtette, hogy a javasolt intézkedések jelentősen korlátozzák a tagállamok jogát az energiapolitikai döntések meghozatalában, és arra kényszerítik az országokat, hogy drágább alternatív energiaforrásokat keressenek.
A miniszter úgy véli, hogy az ország energiaellátásának alapvető pillére a négy évvel ezelőtt, 15 évre megkötött hosszú távú gázszerződés. Ennek keretei között Oroszországból évi 4,5 milliárd köbméter gáz érkezik, amelyet szerinte kedvező áron szerzünk be. Amennyiben azonban ezt a megállapodást az uniós normákra hivatkozva felmondanánk, az orosz fél kártérítést követelhetne tőlünk.
Az uniós tervezet lényege, hogy ne lehessen orosz gázszállítókkal új szerződéseket kötni, a meglévő rövid távú szerződéseket 2025 végéig leállítják, a hosszú távúakat pedig 2027 végégig.
A miniszter szerint ezzel "gyakorlatilag megszűnik a mozgásterünk, és elzárják előlünk az egyik legolcsóbb forrást". A gázt pedig máshonnan kellene beszerezni, drágábban. Azt mondta,
Ekkora mennyiségű gázt, ilyen kedvező áron, lényegében házhoz szállítva máshol nem tudnánk beszerezni.
A konkrét ár megnevezése elmaradt, csupán annyit osztott meg, hogy "Sokan sokféleképpen próbálják megfejteni az árformulát, de eddig senkinek sem sikerült eltalálnia a valóságot." Azonban egy érdekességet mégis elárult: megmutatta, mekkora lenne a különbség.
Az orosz energiaembargó évente körülbelül 2 milliárd euróval terhelné meg az ország energiaszámláját.
A miniszter szerint ha nem kapnánk olcsón orosz gázt, akkor bajba kerülne a rezsivédelem, romlana a magyar versenyképesség, vagy az államnak kellene kifizetnie a különbséget. Ebben nincs újdonság, a kormány már jó ideje ezzel érvel. Arról is beszélt, hogy ha az a politikai cél, hogy Oroszország ne jusson bevételhez, az lenne a korrekt, ha ennek többletköltségeit kifizetnék.
Azt kértük, hogy vállalják a költségek fedezését, de a válaszuk egyértelmű volt: szóba sem jöhet. Jelenleg itt vagyunk.
Lantos kifejezte aggodalmát amiatt, hogy az Európai Unió próbálja kijátszani a tagállami vétót, úgy, hogy az intézkedéseit nem szankcióként, hanem kereskedelempolitikai intézkedésként tünteti fel. Az interjú során beszél a gázalapú erőművek és a Paks II. projekt megvalósításának elengedhetetlenségéről, valamint a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek elterjedése által jelentett hálózati kihívásokról és az elektrifikációs folyamatokról. Emellett említést nyernek Rogán Antalhoz kapcsolódó feladatkörök is, amelyek áthelyezésének hátterében az áll, hogy Rogánnak a közelgő választások miatt elsősorban politikai tevékenységeire kellene fókuszálnia.