Kína harcba száll a vámháború következményeivel: hatalmas gazdasági élénkítő programot indítottak el.

A kínai kormány új intézkedéscsomagot mutatott be, amelynek célja a foglalkoztatás növelése és a gazdaság stabilitásának megőrzése, továbbá a magas színvonalú fejlődés elősegítése. Ezt Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke jelentette be a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
A kínai kormány egy öt alapvető intézkedésből álló csomagot állított össze.
A tervek szerint Kína célja, hogy ösztönözze a vállalatokat a foglalkoztatás stabilizálásának érdekében, szélesíti a munkaalapú támogatási programokat, megerősíti a külkereskedelmi vállalkozásokat, valamint elősegíti a szolgáltatások iránti kereslet és az autóvásárlások növekedését. Továbbá, a fogyasztási infrastruktúra fejlesztésére is hangsúlyt fektet, és élénkíteni kívánja a magánberuházások áramlását.
A legutóbbi bejelentést megelőzően, múlt pénteken, a Kínai Kommunista Párt legmagasabb döntéshozó testülete életbe léptette azt a határozatot, amely a kínai gazdaság tartós fellendülésének megerősítését célozza. A testület világosan hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen a foglalkoztatás, a vállalkozások, a piacok és a jövőbeli várakozások stabilitásának megteremtése. Emellett kihangsúlyozták, hogy a folyamatosan változó nemzetközi környezet által előidézett kihívásokra magas színvonalú fejlődéssel kell reagálni.
Kína közölte, hogy felgyorsítja a korábban bejelentett gazdaságélénkítő programok megvalósítását, különös tekintettel a fogyasztás ösztönzését célzó kampányokra és az 5 billió jüan (694 milliárd amerikai dollár) értékű országos beruházási alap felhasználására. Csao szerint az intézkedések többsége várhatóan a második negyedévben lép hatályba.
Kína az idei évre 5 százalék körüli gazdasági növekedési célt tűzött ki, és az első negyedév során a gazdaság 5,4 százalékkal nőtt, ezzel felülmúlva az elemzők előrejelzéseit. Mindazonáltal szakértők figyelmeztetnek arra, hogy az Egyesült Államok által bevezetett vámemelések a következő években a piac szűküléséhez vezethetnek.
A várt 5,2% helyett 5,4%-kal nőtt az idei első negyedévben a kínai GDP, ennek ellenére az elemzők egyre inkább az gondolják, hogy a vámháború eszkalációja miatt a gazdasági bővülés elmaradhat a kormányzati céltól. Az UBS például jelentősen csökkentette Kína 2025-ös GDP-növekedési előrejelzését 4%-ról 3,4%-ra, azt feltételezve, hogy az Egyesült Államok és Kína között fennálló vámok továbbra is érvényben maradnak.