Koponya-, gerinc- és mellkasi csonttörések, valamint dobhártyarepedés: ezek a kockázatok a halálugrás világcsúcsának eléréséért fizetett ár.

A døds diving, vagyis a halálugrás eredete a 70-es évek elejéig nyúlik vissza. Van Oslóban egy Frognerbadet nevű fürdő, vagy inkább uszoda, ahol jó ötven évvel ezelőtt összegyűltek a fiatalok, hogy különböző kunsztokat mutassanak be a 10 méteres platformról (ezt hívják toronyugrásnak) a mélybe vetődve. Az első døds diving, vagyis halálugrás versenyt állítólag 1972-ben rendezték meg, egy Erling Bruno Hovden nevű srác volt a szervezője, a Raga Rockers nevű banda gitárosa.
A sportág idővel egyre strukturáltabbá vált, és 2008 óta minden évben megrendezik a világbajnokságot. De hol is zajlik ez a különleges esemény? Hát a varázslatos Frognerbadetben!
Ennek ellenére a szabadban is bátran ugrálnak, és figyelemmel kísérik a világcsúcsot, ami messze meghaladja a 40 métert. Ilyen magasságból ugrani a vízbe szó szerint életveszélyes lehet, hiszen ha valaki például 42,5 méterről vetődik le, a vízbe érkezéskor már 106 kilométer per órás sebességet ér el.
Június 19-én világcsúcs-kísérletnek volt a színhelye az ausztráliai Blue Mountains, a Kék-hegyek egyik vadregényes vízesése, pontosabban a vízesést felfogó sziklamedence. Itt ugrott le Vali Graham nevű ausztrál férfi, és a kísérletet természetesen videóra vette a barátja, egy bizonyos Michael Khedoori.
A sziklacsúcs távolsága a víz színétől számítva 42,5 méter, ami körülbelül 12 emeletnyi magasságnak felel meg. (A miheztartás végett: a lágymányosi MOL Campus legfelső terasza, ahová az emberek még kimehetnek, 120 méter magasan van.) Nos, Vali Graham hosszas készülődés után elrugaszkodott, a levegőben négyszer-ötször megpördült a tengelye körül, és nem ám talppal érkezett a vízbe, hanem valamiféle magzati pózban.
Rémisztően borzasztó volt még csak nézni is ezt a produkciót. A fiatal srác alig tudott kievickélni a vízből, de végül sikerült megmenekülnie. Ráadásul a hideg is gyötörte, hiszen most a déli féltekén a tél uralkodik.
Aztán kiderült, hogy Vali súlyos árat fizetett. Kórházba került, és ahogy betegágyán elmondta, koponya-, mellcsont- és gerinctörést szenvedett, sőt, még a dobhártyája is berepedt. (Mondjuk ez a papírforma.) Mindez a második videón 13 perc környékén látható.
Vali azonban azt állította, hogy így is megérte a fáradozás. Hát, ki tudja...
Lehet, hogy ez a 42,5 méteres magasság még nem is a világ legmagasabb ugrása. Jelenleg a német Flyingfloou Chucko büszkélkedhet a hivatalos rekorddal, ami 48,7 méterre rúg... Ezt a rekordot mindössze három nappal Vali Graham ugrása után állította fel, valószínűleg ugyanazon a helyszínen, de még magasabbra jutott.