Költségvetési tervezet 2025-re: Válság ide vagy oda, a kormány sportfinanszírozása drámaian megugrik, hiszen jövőre harmadával több forrást szánnak a sportágak fejlesztésére!

A jövő évi költségvetésben a kiemelt sportegyesületek és nagyobb sportági szövetségek támogatása jelentős növekedésen fog átesni. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a létesítmények karbantartása és üzemeltetése jelentős részesedést fog képviselni a rendelkezésre álló forrásokból. Átvizsgáltuk, hogy milyen sportcélokra lesznek elkülönítve a pénzek a 2025-ös költségvetés keretein belül.
Nehéz időket él át az ország, nagyon meg kell válogatni, mire költ az állam. A 2025-ös költségvetési javaslatból az azért kiderül, hogy van egy stratégiai ágazat, amelyre a legnagyobb bajban sem sajnálja a kormány a pénzünket: a sport.
Első pillantásra talán úgy tűnik, hogy a sportköltségvetés csökkenése fenyeget, hiszen a "versenysport és szakmai feladatok támogatása" című tétel kerete az idei 45,6 milliárdról jövőre 44,2 milliárdra mérséklődik. Azonban mielőtt elhamarkodott következtetéseket vonnánk le, érdemes szemügyre venni a "sportági fejlesztési koncepciók megvalósításával összefüggő feladatok támogatása" kategóriát, amelynek kerete a jelenlegi 24,3 milliárdról 30,8 milliárdra nő. Ezen kívül a kiemelt sportegyesületek támogatására is jelentős forrást biztosítanak, hiszen a jelenlegi 14,6 milliárd forint helyett jövőre 17,5 milliárd forintot különítenek el számukra.
Külön tétel a Magyar Labdarúgó Szövetség támogatása: az MLSZ az idei 11,4 milliárd forint után jövőre már 13,2 milliárddal számolhat. A sport népszerűsítése és a diáksport, együtt a Sportoló Nemzet Programmal is nagyot nyer: idén még csak 987 millió forint jutott erre a célra, jövőre már 1,3 milliárd fog. A sportegészségügy támogatása 1 milliárdról 1,1 milliárdra nő, az Országos Sportegészségügyi Intézet támogatását pedig 2,6 milliárd forintról 4,2 milliárdra növelik.
Első ránézésre látványos lehet, hogy a sporteredmények díjazására szánt keret 15,9-ről 14,3 milliárdosra csökken, de valójában itt nincs semmilyen dráma, egyszerűen csak páratlan év jön, amikor nem lesz olimpia, aminek a bajnokait díjazni kellene.
Viszont van egy olyan tétel, amely pontosan ugyanannyi marad jövőre is, mint idén, ami azt jelenti, hogy az inflációt figyelembe véve valójában csökken a reálértéke: a fogyatékosok sportja továbbra is 552 millió forint támogatást kap, mint jelenleg.
Mi a helyzet a sportlétesítményekkel? Itt következik a lényegi fordulat. A kormány előrejelzése szerint a Nemzeti Sportinfrastruktúra Ügynökség bevételei 7,5 milliárd forintról 12,5 milliárd forintra ugranak. Ezzel szemben az ingatlanok fenntartási költségei drámaian megemelkednek: a jelenlegi 13,3 milliárd forint helyett 39,9 milliárd forintra nőnek.
Itt is, ott is akadnak további milliárdok
A büdzsének más aspektusai is rejtik a sportfinanszírozási tételképeket, amelyeket taktikusan osztottak el. A kiemelt nemzetközi sportesemények és egyéb jelentős állami rendezvények lebonyolítása érdekében a Miniszterelnöki Kabinetiroda keretei között rendelkezésre álló összeg 46,6 milliárd forintról 32 milliárdra csökkent. A helyzet bonyolítja, hogy a sporteseményeket más jelentős rendezvényekkel ötvözik, ami megnehezíti a pénzügyi források pontos nyomon követését és az átláthatóságot. Ennek következtében nehezen kideríthető, mennyi pénz jut valójában a sportágak támogatására.
A Miniszterelnökség kiadásai között jelenik meg 19 milliárd forint működési és 29 milliárd forint felhalmozási kiadás a Hungaroring Sport Zrt. szakmai feladatainak támogatására - az idei büdzsében ugyanez a tétel nem volt benne, a fejezeti indoklásból derült csak ki, hogy azért, mert a Nemzeti Sportügynökségnek adott állami támogatások közül 17,8 milliárd volt a Hungaroringé és a Forma-1 Magyar Nagydíj megrendezéséé.
A Miniszterelnökségnél található 14 milliárd forint a szabadidős programok támogatását célozza meg, míg az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ 1,047 milliárd forintot kapott. Ha optimisták vagyunk, a kerékpáros útvonalak fejlesztésére és fenntartására szánt 2,8 milliárd forintot is hozzávéve, idén ezekre a célokra összesen 4,2, 1,04 és 1,3 milliárd forintot költöttek.
A kisebb tételek figyelembevételével a következő számadatok rajzolódnak ki: 2024-ben a költségvetésből 215 milliárd forintot fordítottak sporttal kapcsolatos célokra, míg 2025-re ez az összeg már 284 milliárd forintra nőtt. Ez a változás egy év alatt 32 százalékos növekedést jelent.