A magyar kormány intézkedéseket hoz a Kárpátalján történt események fényében: kitiltások és bekéretések várhatóak.

Fotó: MTI / Illyés Tibor - Szijjártó Péter kijelentette, hogy az ukrajnai magyar közösség ellen irányuló támadások már egy évtizeddel ezelőtt megkezdődtek.
Ismételten összehívták Ukrajna magyarországi nagykövetét a Külgazdasági és Külügyminisztériumban, ezúttal a palágykomoróci templom felgyújtásával kapcsolatos ügy miatt. Szijjártó Péter bejelentette, hogy a kormány még ma átutalja a helyreállításhoz szükséges pénzösszeget. A külgazdasági és külügyminiszter a magyar-üzbég gazdasági vegyes bizottság ülése után nyilatkozott, és hangsúlyozta, hogy...
ez elfogadhatatlan és felháborító, megdöbbentő és kiábrándító, hogy egy, állítólag az Európai Unióba igyekvő országban ilyen durva támadások mehetnek végbe egy nemzeti közösséggel szemben.
Szijjártó Péter véleménye szerint a magyarellenes támadások már egy évtizeddel ezelőtt indultak, és ezek a támadások fokozatosan, rendszerszinten irányultak a magyar nyelvhasználat korlátozására. A törvényhozás eszközeivel próbálták megnehezíteni az anyanyelvű oktatáshoz való hozzáférést. Emellett megemlítette, hogy ez a folyamat most újabb szakaszba lépett, amely magában foglalja a kényszersorozást, fizikai erőszakot és templomok felgyújtását.
A külügyminiszter határozottan bírálta, hogy az európai politikai vezetők elfordítják a tekintetüket, és nem hajlandók észlelni a valóságot Ukrajnában. Miközben az országot a gyorsítósávon igyekeznek befogadni az Európai Unióba, úgy tűnik, mintha figyelmen kívül hagynák a helyzet súlyosságát.
durva, nyílt, fizikai megfélemlítéssel ötvözött támadások zajlanak a magyar nemzeti közösséggel szemben.
Szijjártó Péter bejelentette, utasítást adott arra, hogy még a nap folyamán utalják át az érintett egyházközségnek a helyreállításhoz szükséges összeget.
A templom felgyújtását Orbán Viktor posztolta ki Facebook-oldalán.
A kormány döntése értelmében Magyarország területéről kitiltották azt a három ukrajnai tisztségviselőt, akik a kényszersorozásokért felelősök, és akikkel szemben az Európai Unió előző nap szankciós intézkedéseket kezdeményezett - tájékoztatott Szijjártó Péter. E lépést követően emlékeztetett arra, hogy nemrégiben egy magyar férfit agyonvertek Ukrajnában a toborzók kényszersorozása során. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az Európa Tanács jelentése is alátámasztja, hogy az országban a sorozás során előfordulhat fizikai erőszak és kínzás.
Kifejtette, hogy az érintett személyek közé tartozik az ukrán szárazföldi haderő humánerőforrásokért felelős vezetője, a Nyugati Műveleti Parancsnokság irányítója, valamint a védelmi minisztérium mozgósításért felelős osztályvezetője.
A miniszter egy újságírói kérdésre reagálva részletesen elmagyarázta, hogy a magyar-ukrán kapcsolatok megromlása súlyos következményekkel járna Kijev számára. Jelenleg Magyarország a legfontosabb villamosenergia-ellátója a szomszédos országnak, emellett pedig több százmillió köbméter földgáz is érkezik Ukrajnába Magyarország területéről.