Kibudjant: a Kreml felé áramlik a pénz, éppen az Európai Unió zsebéből.


Az Európai Unió vállalatai 2023-ban körülbelül 3 milliárd eurónyi adót fizettek be az orosz államkasszába - derül ki a B4Ukraine, a Squeezing Putin nevű civil szervezetek és a Kijevi Közgazdasági Iskola közös jelentéséből.

Az orosz piacon tevékenykedő külföldi vállalatok továbbra is kiemelkedő bevételi forrást biztosítanak a Kremlnek, mivel olyan termékeket forgalmaznak, amelyekre nem vonatkoznak szankciók, például élelmiszereket, dohányárukat és ruházati termékeket.

Az összesített befizetéseik az orosz költségvetésbe meghaladják a 3 milliárd eurót (1200 milliárd forintot).

A jelentés szerint a legnagyobb külföldi bevételt Oroszországban a Philip Morris dohányipari óriás érte el. A Marlboro gyártója közel 7 milliárd dollárnyi bevételt könyvelhetett el 2023-ban, amelyből 208 millió euró adót fizetett be - 44 százalékkal többet, mint az előző évben. Az európai cégek közül a francia Mulliez család Leroy Merlin és Auchan láncai is kiemelkednek, míg német vállalatok, mint a Metro és a Globus, szintén jelentős szereplők maradtak Oroszországban.

A kutatás összesen 1 600 vállalatot vizsgált, amelyek közül 930 a G7-országokból származik, beleértve az EU-t. Ezek a cégek az orosz profitadó legnagyobb befizetői közé tartoznak, és bevételeik a 2022-es 111,4 milliárd dollárról ugyan 81,4 milliárdra csökkentek, de oroszországi adófizetési kötelezettségük nem mérséklődött.

A jelentés szerint az EU 827 cége 3 milliárd eurónyi adót fizetett be, miközben több vállalat, például a Lufthansa Technik és a Carlsberg, már elhagyta a piacot.

Az orosz vállalati profitadó kulcsa idén 20 százalékról 25 százalékra emelkedik, így a nyugati cégek hozzájárulása várhatóan tovább nő. Bár egyes vállalatok, mint például a Leroy Merlin, orosz leányvállalatukat helyi vezetésnek adták át, sokan maradtak, és jelentős bevételt termelnek az orosz állam számára.

Related posts