Kemenesi Gábor figyelmeztetett arra, hogy a Magyarországon széles körben alkalmazott szúnyoggyérítő szer potenciálisan károsíthatja a magzatokat.

Már emlősökön is igazolták, hogy magzatok agykárosodásához vezethet az a kémiai szúnyoggyérítő szer, amit Magyarországon jelenleg is elterjedten használnak - nyilatkozta csütörtökön a Telexnek Kemenesi Gábor virológus.
A deltametrin, amely egy széles körben használt rovarirtó szer, Kemenesi véleménye szerint még a hivatalosan megállapított, biztonságosnak tartott határértékeken belül is jelentős kockázatot jelenthet. Kísérletek során egereken és patkányokon végzett vizsgálatok alapján arra figyelmeztet, hogy a szer potenciálisan súlyosan károsíthatja a fejlődő magzatokat, a kisgyermekeket, valamint bármilyen olyan élőlényt, amelynek éppen kialakuló idegrendszere van. "Ez figyelmeztető jel, amelyet komolyan kell venni" - tette hozzá a szakértő a nyilatkozatában.
A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumát vezető Kemenesi két éve Kurucz Kornéliával amellett érveltek a Qubitre írt cikkükben, hogy a kémiai szúnyoggyérítésért annak ökológiai és egészségügyi kockázatai miatt súlyos árat fizetünk, ráadásul az nem is hatékony, és rezisztencia kialakulásához vezethet a rovarpopulációkban.
Kurucz, valamint Szentiványi Tamara, az Ökológiai Kutatóközpont Evolúciós Ökológiai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa áprilisban a Qubit és a vajdasági Sajtószabadság Alapítvány közös podcastsorozatában, a Kiszáradó Síkságban beszéltek arról, hogyan lehetne a kémiai védekezés helyett biológiai védekezéssel, és a lakosság bevonásával hatékonyan fellépni a szúnyogok, köztük az invazív fajok ellen.
Kemenesi arra figyelmeztetett, hogy az utóbbi napok esőzései, amelyek a házak körül pangó vízfelületeket alakítanak ki, kedveznek a szúnyogok szaporodásának. A problémák enyhítése érdekében mindannyian tehetünk, hiszen a szúnyogok elleni védekezésben saját magunk is aktívan részt vehetünk. "Nem csupán azt kell tudomásul vennünk, hogy új fajok bukkantak fel és eltérő viselkedésmóddal rendelkeznek, hanem azt is, hogy most már nekünk is felelősséget kell vállalnunk azért, hogy ezeket ne szaporítsuk a saját kertjeinkben" – hangsúlyozta Kurucz egy korábbi interjúban a Qubitnek.