A Trump-kormányzat tervei között szerepel, hogy katonai repülőgépek segítségével deportálja a bevándorlókat Líbiába. Az elképzelés rendkívül vitatott, és számos kérdést vet fel a jogi és etikai vonatkozásokat illetően.


Amerikai tisztviselők szerint a Trump-kormányzat egy csoport bevándorlót tervez Líbiába szállítani egy amerikai katonai repülőgéppel - írja a New York Times.

A bevándorlók állampolgárságának kérdése jelenleg még tisztázatlan, de a legfrissebb hírek alapján úgy tűnik, hogy az őket szállító járat már szerdán útra kelhet. Eközben Líbia, amely folyamatos konfliktusokkal küzd, a helyi emberi jogi aktivisták szerint borzalmas és elkeserítő körülményeknek ad otthont a menekülttáborokban.

A deportálásról szóló információkat kiszivárogtató tisztviselők jelezték, hogy a Líbiába tartó katonai repülőgép útját logisztikai, jogi vagy diplomáciai akadályok még mindig meghiúsíthatják. Azt is hozzátették: azzal, hogy a Trump-kormányzat Líbiába toloncolná ki a bevándorlókat, nem csak elrettenteni próbálnák az embereket attól, hogy illegálisan lépjenek be az Egyesült Államok területére, de azt is üzenik, hogy a már az országhatáron belül tartózkodókat olyan országokba küldheti tovább, ahol borzalmas körülmények közé kerülhetnek.

Sem az amerikai külügy, sem a Fehér Ház egyelőre nem reagált a tervezett deportálás hírére.

Donald Trump kampányának során határozott ígéretet tett arra, hogy milliós nagyságrendben fogja kitoloncoltatni a bevándorlókat. Azonban elnökségének első hónapjában kevesebb embert deportáltak az Egyesült Államokból, mint Joe Biden adminisztrációjának utolsó évében havi szinten. Azóta sem tapasztalható gyorsulás a deportálások ütemében. Ráadásul vannak olyan esetek, amikor bírói tiltás ellenére hajtottak végre deportálásokat, és előfordul, hogy védett státusszal rendelkező egyének is "tévedésből" El Salvadorban találják magukat. A hatóságok ráadásul különböző nyomásgyakorló módszereket alkalmaznak, például halottnak nyilvánítják a bevándorlókat, hogy megnehezítsék számukra a munkavállalást és a banki szolgáltatásokhoz való hozzáférést. A költségek csökkentése érdekében pedig pénzt és repülőjegyet kínálnak azoknak, akik hajlandóak saját magukat deportálni – bár eddig ez a lehetőség csupán egy embert mozgósított.

A deportálások kapcsán az amerikai jogállam komoly próbára került, és erről részletesebben is beszámoltunk.

Related posts