Újra megnyitotta kapuit hazánk legvarázslatosabb filmszínháza, ahol a mozgó képek mellett a hangok is életre kelnek – Mandiner.


Nyitókép: A rejtélyes Városliget varázslatos atmoszférája a Magyar Zene Háza megújult Hangdómjának ünnepélyes újranyitásán. (MTI/Hegedüs Róbert)

Elegáns kalapos urak és napernyős hölgyek sétálnak a fák alatt, miközben az Ezredéves Országos Kiállítás pavilonjai impozánsan állnak a háttérben. A budapesti polgárok korcsolyázva élvezik a téli napsütést, míg Kodály Zoltán lassú léptekkel tart a közeli park felé, ahol a ledöntött Sztálin-szobor emlékeztet a múlt árnyaira. Hobo a Petőfi Csarnok előtt várja a közönséget, és mindezek a képek szorosan összefonódnak a Városliget történetével, amely 1752 óta folyamatosan gazdagítja a főváros kulturális örökségét. Európa első közparkja nem mindig volt mentes a történelem viharaitól vagy a városvezetés hatásaitól, de a közönség szeretete és ragaszkodása soha nem ingott meg. A Liget a főváros szívében mindig is fontos találkozási, vitatkozási és inspirációs helyszín maradt, ahol a múlt és a jelen találkozik.

a múlt varázsát, amely a város szívében rejtőzik. Az A titokzatos Városliget című, félórás kisfilm nem csupán a történelem egy szeletét idézi fel, hanem élményszerű utazásra is hívja a közönséget. Az Animatiqua stúdió és a Magyar Zene Háza együttműködése révén készült alkotás a Fortepan lenyűgöző fényképeit – különösen Klösz György műveit – életre kelti, szinte mozgalmassá téve azokat. A rendező, Kondács András, az optikai illúzió erejére támaszkodva kívánja visszahozni a Városliget fénykorát, ezzel a nézők előtt feltárva a múlt rejtett titkait és szépségeit. Az egyedi animációs technikák és a gazdag archív anyag együttesen teremtik meg azt az atmoszférát, amelyben a város története szinte magával ragadja a nézőt, és lehetőséget ad arra, hogy újraéljék a Városliget időtlen pillanatait.

A Magyar Zene Háza immerzív, 360 fokos moziterme tökéletes választás a hatások fokozására; a Hangdómban, ahol a babszákokon ülve vagy fekve élvezhetjük a látványt, könnyedén elmerülhetünk a talán soha meg nem élt, de a jelenből nézve mindenképpen varázslatos békeidők világában. Nem véletlen, hogy éppen ezzel a különleges élménnyel indították újra a héten ezt a kisebb szünet után "tetőtől talpig megújított" óriási félgömböt, amely idén számos új premiernek is otthont ad.

A Zene Háza 2022. januári megnyitása óta több mint 170 ezer látogató kereste fel a Hangdóbot, hogy felfedezze a vizuálisan és zeneileg gazdag programokat. E jeles alkalmat egy izgalmas fesztivállal ünneplik, amely a Dome_Reload nevet viseli, és vasárnapig tart. A rendezvény keretében a nézők nemcsak a rejtélyes Városligettel ismerkedhetnek meg, hanem a Re_Live vetítéseken az elmúlt három év során bemutatott közel harminc alkotásból is ízelítőt kaphatnak. A programban szerepel többek között a Platon Karataev Napkötöző albumaihoz készült klipválogatás, Szemző Tibor Kőrösi Csoma Sándort megidéző, intim hangvételű Csoma Kaleidoscope című műve, valamint Ligeti György előtt tisztelgő Szimfonikus költemény 100 metronómra. Ezen kívül a látogatók Szauder Dávid Mestersége az intelligencia című alkotását, valamint Renoir, Bosch és Csontváry inspirálta mozgóképeket is megtekinthetnek.

Related posts