Az IDEA Intézet legfrissebb felmérése alapján a megkérdezettek 45 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását, míg 38 százalékuk ellenzi ezt a lépést.

A véleményeket alapvetően meghatározzák a pártpreferenciák.
Ukrajna EU-csatlakozásának kérdése komoly megosztottságot idéz elő a magyar társadalomban, és a vélemények alakulásában a pártpreferenciák is jelentős szerepet játszanak – állapította meg az IDEA Intézet legfrissebb reprezentatív felmérése.
Az ukrán uniós tagság kérdése körüli vélemények megoszlanak, és sem a támogatók, sem az elutasítók nem alkotnak egyértelmű többséget. Ugyanakkor a jövőre vonatkozóan egy kicsit többen vannak azok, akik hajlandók lennének támogatni Ukrajna csatlakozását, amennyiben az ország teljesíti a szükséges feltételeket, mint azok, akik elzárkóznának ettől a lehetőségtől.
Az IDEA Intézet 2025 április elején elvégzett országosan reprezentatív, 1500 fős kérdőíves felmérése során azt vizsgálta, hogy a magyar felnőtt népesség tagjai hogyan viszonyulnak általában az ukrán EU-tagság lehetőségéhez.
A kutatás eredménye szerint Ukrajna jövőbeli uniós tagságával, a ma még ismeretlen feltételek teljesülése esetén, többen értenek egyet, mint amennyien elutasítják.
A hazai felnőtt lakosság 45%-a támogatja azt az elképzelést, hogy Ukrajna az Európai Unió tagjává váljon, amennyiben teljesíti a csatlakozási feltételeket. Ezzel szemben csupán 38%-uk ellenzi ezt a lehetőséget.
A társadalom körében a megkérdezettek 17 százaléka nem tud egyértelmű véleményt formálni a kérdés kapcsán; érzéseik és benyomásaik vegyesek, vagy egyszerűen nem rendelkeznek világos állásponttal.
A véleményformálás szempontjából a pártpreferenciák alapvető szerepet játszanak. A Fidesz-KDNP szavazói körében csupán 15% támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását, míg a Mi Hazánk táborában ez a szám 13%-ra csökken. Ezzel szemben a politikai spektrum más részein, például a Demokratikus Koalíció (DK) szavazói között 82%, a TISZA támogatói között 65%, és más pártok hívei között 66% pártolják az ukrán tagságot, amennyiben Ukrajna teljesíti a csatlakozási feltételeket. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy a politikai nézetek erőteljesen befolyásolják az EU-tagsággal kapcsolatos állásfoglalásokat.
Az IDEA Intézet a kutatási adatokat 2025. március 31. és április 7. között gyűjtötte össze egy online, kitölthető kérdőív formájában. A felmérés során 1500 főt kérdeztek meg, és a minta hibahatára legfeljebb 2,3 százalékra tehető.
A kormány az utóbbi hetekben intenzív kampányt folytat Ukrajna uniós tagságának ellenében. Orbán Viktor miniszterelnök például azzal próbálta megriasztani a szakmunkásokat, hogy figyelmeztette őket: az ukrán munkavállalók elvehetik a munkahelyeiket, és csökkenthetik a béreiket is.