Hrutka János: Túlzás lenne azt mondani, hogy Philadelphia lángra kapott a klub-vb izgalmában.

Milyen célból érkezett? A FIFA-klubvilágbajnokságra jöttem. Mely városokat látogatja majd meg? Philadelphia és New York City, ahol az elődöntők és a döntők zajlanak. Köszönöm, mehet. Ilyen gyors és zökkenőmentes útlevél- és vízumellenőrzésen még soha nem tapasztaltam, hogy átjussak az Egyesült Államok határán. Pedig nem ez az első alkalom, hogy a tengeren túlra látogatok. Ahogy kiléptem a fogadóépületből, egy zebra irányított a peronokhoz, és alig tíz perc múlva már a vonat is megérkezett, hogy 24 perc alatt a belváros szívébe repítsen. Megérkeztem Amerika első fővárosába, a testvéri szeretet városába. Itt, Philadelphiában, a közel hetvenezer néző befogadására alkalmas Lincoln Financial Fielden lép pályára ma este (magyar idő szerint holnap hajnalban) a brazil Palmeiras és a Chelsea csapata.
Túlzás lenne azt állítani, hogy Philadelphia a klubvilágbajnokság lázában ég. A városháza 15. utca felöli homlokzatán egy molinó, a Market streeten pedig egy fényújság reklámjai között villan fel hosszú percenként a negyeddöntő kreatívja. Rocky lépcsői és a feltartott kezek mögött megbújó Philadelphia Museum of Art, vagy a Szabadság harangja (Liberty Bell) és annak környéke ugyanúgy nem hallott a labdarúgásról, mint az első csillagos-sávos zászló szülőháza, a Betsy Ross House, vagy a Szent Péter és Pál Katedrális és annak közvetlen holdudvara. Csak én. Szerencsére az Itaka mindent tökéletesen leszervezett. Egyedüli futballrajongó Pennsylvania legnagyobb városában?
A 2022-es FIFA-klubvilágbajnokság döntősei újra összemérik tudásukat. Micsoda izgalmas mérkőzés volt az! Romelu Lukaku és Raphael Vega góljaival a rendes játékidő döntetlennel zárult, ám a hosszabbítás 117. percében a londoni csapat büntetőhöz jutott. Ezt a fontos lehetőséget Kai Havertz, az Arsenal jelenlegi játékosa, higgadtan kihasználta. Érdekes, hogy a Chelsea kortárs művészetének szellemisége mennyire megmutatkozik abban, hogy a három éve győztes játékosok közül már senki sem tartozik a Kékekhez. A Mendy, Christensen, Thiago Silva, Rüdiger, Azpilicueta, Kante, Kovacic, Hudson-Odoi, Havertz, Mount és Lukaku alkotta kezdőcsapatot ma is sokan szívesen látnák a pályán, de sajnos egyikük sem a Chelsea alkalmazottja már. Ugyanígy a cserejátékosok, mint Pulisic, Werner, Saul Niguez, Sarr és Ziyech is, már nem a nyugat-londoni klub színeit képviselik.
A Chelsea nemrégiben drámai tulajdonosváltáson ment keresztül, és ezt követően olyan költekezésbe kezdett, amely még a legdíszesebb luxusfeleségek figyelmét is felkeltette volna. Alig indult el a 2025-2026-os szezon átigazolási időszaka, Todd Boehly és csapata máris felfedezte a használt áruk piacát, és ott jártukban 180 millió eurót költöttek el. Ezt a hatalmas kiadást az előző öt szezonban felhalmozott 1,75 milliárd eurós költés után hajtották végre, ami nettó 940 milliós mínuszt jelent az utolsó öt év során. E körülmények között a PAOK-tól 2020-ban érkező portugál tréner, Abel Ferreira, kicsit szűkebb keretek között gazdálkodik Sao Paulóban, így joggal mondhatjuk, hogy ő kisebb tálból falatozik a költekezés világában.
Az elmúlt öt évben bajnoki címeket és két Libertadores-kupát zsebelő brazil csapat az idei szezonra költötte el a legnagyobb összeget, ám még így is jóval elmarad a játékoseladásokból származó bevételétől. Érdekes látni, hogy míg a Chelsea évről évre jelentős veszteségeket könyvelhetett el ezen a téren, addig a Palmeiras folyamatosan nevelte és értékesítette tehetségeit, ezzel fenntartva a pénzügyi egyensúlyt. Ráadásul az eredmények terén is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. Az öt legutóbbi szezon során a klub 130 millió euróval gazdagodott a játékosai eladásának köszönhetően. Endrick a Real Madrid, Vitor Reis a Manchester City, míg Luis Guilhelme a West Ham kötelékébe került, hogy csak a legfrissebb tranzakciókat említsük.
A Hard Rock Café teraszán csütörtök este már felbukkant néhány zöld mezes futballrajongó, akik a burger után nyúltak. Itt bizony szurkolókra lehet számítani, különösen brazilokra. A Palmeiras, amely eddig veretlen az idei klubvilágbajnokság során, még nem találkozott a Chelsea-hez hasonló élcsapattal. Az eddigi mérkőzések során a Porto, al-Ahli és az Inter Miami nem voltak igazi kihívásai a brazil csapatnak, és a Botafogo legyőzése is csupán egy egyszerű matematikai feladatnak bizonyult, hiszen a brazil bajnokságban a nyolcadik helyen áll. Most viszont a friss Konferencialiga-bajnok, a Premier League negyedik helyezettje, a Chelsea vár a Palmeirasra. A londoniak eddig 11 gólt szereztek a tornán, és 21 alkalommal változtatták meg a kezdőcsapatukat. Izgalmakra tehát biztosan számíthatunk!
A megfelelő rotációra, a folyamatos cserékre pedig nem csak az újonnan érkezők és a hosszú, elnyújtott szezon okán kényszerülnek a szakvezetők, hanem a kibírhatatlan meleg miatt is. Napközben perzselő a forróság, áll a levegő, amelyből gyalogosan sem jut sok, ráadásul derékszögben süt a nap. Nincs árnyék. Ki kell jelenteni, hogy este nyolc óra előtt nem szabadna mérkőzést rendezni ilyen időben. A hőmérséklet akkor sem csökken olyan sokat, de legalább a nap már nem süt. A brazil bajnokság már a 12. fordulójánál jár, így az, hogy melyik csapat van jobban játékban és melyik tart előrébb a csapatépítés terén, nem kérdés. Azonban az időjáráshoz való alkalmazkodás is a zöld-fehérek felé billenti a mérleg nyelvét. A játékosminőségnek kellene ezt ellensúlyozni a másik oldalon.
A délutáni találkozón a Fluminense lép pályára Orlandóban, amely nemrégiben meglepetést okozott azzal, hogy búcsúztatta a Bajnokok Ligája-döntős Intert egy másik brazil versenyben. Az olasz csapat, amelyet Simone Inzaghi irányít, most a szaúdi bajnokság ezüstérmesével, az al-Hilallal találkozik. A kiváló olasz edző keze alatt a csapat gyorsan formába lendült: mind a Real Madrid, mind a Salzburg ellen döntetlent játszottak, majd egy magabiztos 2-0-ás győzelemmel zárták a Pachuca ellen, végül pedig a címvédő Manchester Cityt is sikerült elbúcsúztatniuk Joao Canceloék révén. Az események alakulása izgalmas összecsapást ígér!
A holnapi párosítások valódi európai topfutballt ígérnek, hiszen a Bajnokok Ligáját megnyerő Paris Saint-Germain a Bayern Münchennel, míg a Real Madrid a Borussia Dortmunddal mérkőzik meg. Két nagyágyú tehát biztosan ott lesz az elődöntőben. A mai nap kulcskérdése, hogy Enzo Maresca csapata csatlakozik-e a legnagyobbakhoz, vagy esetleg két brazil sztár, netán egy alábecsült szaúdi csapat fog beleszólni a meghatározó csapatok diskurzusába.
Az utcák csendesek. Ma senki sem fut felfelé a Művészetek Múzeuma és Rocky lépcsőin. Az 1893 óta ugyanazon a helyen szolgáltatásait kínáló ételpiac, a Reading Terminal Market sem nyitotta ki kapuit. Az 1930-as évek két bevándorló testvérpárja, Pat és Harry által kitalált helyi ételkülönlegesség, a Philly Cheese Steak specialistái is pihennek ma. 1776. július 4-én a Második Kontinentális Kongresszus megszavazta az amerikai függetlenség kikiáltását. Az 1952-ben, Londonban öntött harangot, a Liberty Bellt (a szabadság harangját) ekkor szólaltatták meg először. A William Strickland által tervezett gyűlésteremben, az Independence Hallban még ma is az eredeti bútorok és a történelmi asztal adják vissza a XVIII. század egyik legnagyobb eseményének hangulatát. Itt, Philadelphiában. Amerika ünnepel. A futballisták dolgoznak. De ki ünnepelhet Orlandóban és a Lincoln Financial Fielden a ma este folyamán?