Horrorral teli felfedezésre bukkantak egy írországi egyházi intézmény területén, ahol egy korábbi temetkezési helyet tártak fel. Számos nem kívánt csecsemő maradványaira bukkantak, ami sokkolta a közösséget és felvetette a múlt sötét titkait. A felfedezés

Az "anya és baba otthonok" olyan írországi intézmények voltak, ahol a hajadon terhes nőket és gyermekeiket helyezték el. Kemény körülmények, magas halálozási arány és az anyák és gyermekek támogatásának hiánya jellemezte ezeket a reideg helyeket.
Hétfőn megkezdődtek az ásatások egy egyházi fenntartású, hajadon nők és csecsemőik számára készült egykori otthon területén Nyugat-Írországban. Ez a régóta várt kezdeményezés célja, hogy felfedezzék az ott elhunyt körülbelül 800 csecsemő és kisgyermek maradványait.
Az ír miniszterelnök már korábban, hivatalos keretek között, bocsánatot kért az idős katolikus közösségtől, miután fény derült a feltárt borzalmakra.
A Galway megyei Tuamban fekvő egykori Bon Secours anya- és csecsemőotthonban végzett ásatások újabb mérföldkövet jelentenek Írország számára, ahol a római katolikus egyház dominál. Ezek az események a vallási intézményekben elkövetett visszaélések örökségének feldolgozását célozzák, és egy lépést jelentenek a múlt bűneivel való szembenézés felé.
Az otthont katolikus apácarend működtette 1961-es bezárásáig. Egy volt a sok hasonló intézmény közül, amelyeket Írország-szerte hoztak létre, és ahová a 20. század nagy részében több tízezer hajadon, terhes nőt küldtek, akiket arra kényszerítettek, hogy lemondjanak gyermekeikről.
Az apácák olyan nőknek adtak otthont, akik házasságon kívül estek teherbe, és akiket a családok elkerültek vagy kitaszítottak. A szülés után néhány gyermek az otthonokban élt, de a legtöbbet örökbe adták egy olyan rendszerben, amelyben az egyház és az állam együttműködött.
2014-ben Catherine Corless helytörténész közel 800 olyan gyermek halotti bizonyítványát tárta fel, akik az 1920-as évek és 1961 között haltak meg a tuami otthonban, de csak egy gyermek temetési adatait találta meg.
Később a nyomozók rábukkantak egy tömegsírra, amely egy elhagyott földalatti szennyvízkamrában rejtőzött. A sír mélyén csecsemők és kisgyermekek maradványai kerültek elő, megdöbbentve ezzel a hatóságokat.
A DNS-vizsgálat kimutatta, hogy a halott gyermekek életkora a 35 hetes terhességtől a hároméves korig terjedt.
"Ez egy rendkívül súlyos és megdöbbentő történet, amely egy különös helyzetet teremtett. Most türelemmel kell lennünk, hogy lássuk, milyen fejleményekkel szolgál az ásatás eredménye" – fogalmazott Micheal Martin ír miniszterelnök hétfőn.
Az írországi anyaotthonokkal kapcsolatos nagyszabású vizsgálat megállapította, hogy 18 ilyen intézményben mintegy 9000 gyermek halt meg. A légúti fertőzések és a gasztroenteritisz a vezető okok között szerepeltek.
Az ír kormány által végzett kutatás arra a megdöbbentő következtetésre jutott, hogy az anya-baba otthonokban világra jött gyermekek halálozási aránya körülbelül 15% volt. A vizsgálat során kiderült, hogy az elmúlt 76 évben mintegy 56 000 hajadon nő és 57 000 gyermek élt át sorsfordító pillanatokat ezekben az intézményekben.
Az utolsó, hasonló országos intézmény bezárására csupán 1998-ban került sor.
A tuami otthont működtető Bon Secours nővérek "mély bocsánatkérést" nyújtottak be, és elismerték, hogy nem sikerült "megvédeniük a rájuk bízott nők és gyermekek eredendő méltóságát".
A törvényszéki szakértők jelenleg a maradványok felkutatásán, részletes vizsgálatán és megőrzésén fáradoznak. Az azonosított maradványokat a családtagok kérésének megfelelően visszajuttatják a hozzátartozóknak. A tisztviselők hangsúlyozzák, hogy az azonosítatlan maradványokat tiszteletteljes módon temetik el.
A projekt előreláthatólag két évig fog zajlani. A kutatások során kolumbiai, spanyol, brit, kanadai és amerikai szakemberek fognak együttműködni az ír hatóságokkal.