Brüsszelből érkező harcos üzenet - Ám a pénzcsapok továbbra is Moszkvát öntözik.

Az uniós tagállamok között továbbra is jelentős nézeteltérések tapasztalhatók az orosz energiaforrások jövőjét illetően, különösen egy esetleges ukrán-orosz fegyverszünet fényében. Eközben az Európai Unió továbbra is az orosz folyékony földgáz (LNG) egyik legnagyobb vásárlója, ugyanakkor ambiciózus terveket dédelget, hogy a következő két év során teljes mértékben függetlenedjen ettől a forrástól.
Belgium energiaügyi minisztere, Mathieu Bihet hangsúlyozta, hogy "illuzórikus" elképzelni, hogy Európa a közeljövőben újra visszatérhet az orosz energiaforrásokhoz. Mindazonáltal Belgium – Franciaországgal és Spanyolországgal karöltve – továbbra is az Európai Unió egyik legnagyobb orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importőrének számít.
Hibás azt gondolni, hogy egyik napról a másikra visszaállhatunk a korábbi normákra Oroszországgal, mintha mi sem történt volna.
"Legyen a szöveg egyedi!" - nyilatkozta Bihet a Politico-nak adott első nemzetközi interjújában. Véleménye szerint ez egy "intellektuálisan izgalmas, de teljesen valóságtalan diskurzus".
Belgium 2023 januárjától kezdődően 1,1 millió tonna orosz cseppfolyósított földgázt (LNG) importált a zeebrugge-i kikötőjén keresztül, ami a Kpler elemzőcég adatai alapján az Európai Unió legnagyobb importvolumenének egyikét jelenti. Az unió márciusban ugyan megtiltotta az orosz LNG harmadik országok felé történő újraexportját, tehát ezek a mennyiségek az EU határain kívül nem szállíthatók, azonban teljes körű importtilalom továbbra sincs érvényben.
Bihet ugyan támogatja az orosz gáz fokozatos eltávolítását, ám hangsúlyozta, hogy a teljes tilalom csak egy jól koordinált, uniós szintű megközelítés keretein belül lenne elfogadható: "Nem fogok leckéket osztani a szomszédoknak" - utalt ezzel például a francia energiapiaci álláspontra.
Spanyolország nyíltan támogatna egy uniós szintű LNG-importtilalmat, Franciaország továbbra is óvatos: Marc Ferracci energiaügyi miniszter korábban kijelentette, hogy országa nem tervezi álláspontja megváltoztatását. Olaszország szintén jelezte, hogy nyitott lehet a jövőbeni orosz import visszahozatalára. Tehát ebben a kérdésben továbbra sincs egyetértés a tagállamok között.
Eközben egy titokzatos háttéralku kezd formálódni az orosz-ukrán béke érdekében. Trump és Putyin egy átfogó energetikai megállapodást is tervez, amely lehetővé tenné az orosz energiaforrások újbóli megjelenését az európai piacon. Ez a lépés nemcsak a konfliktus lezárását célozza, hanem a kontinens energiastratégiájának újraértelmezésére is lehetőséget ad.
Mindez abba az uniós tervbe sem illeszkedik, hogy 2027-ig kivezetik az összes orosz fosszilis energiahordozót az Európai Unióból. Bár a terv eredetileg már az idei első negyedévbe megjelent volna, a legújabb hírek szerint ez leghamarabb május elején történhet meg.
A belgák nem csupán az orosz energia csökkentésében kívánnak részt venni, hanem az atomenergia újjáéledésében is aktívan részt vennének.
Öt évvel ezelőtt az atomenergia még tabunak számított, szinte pejoratív értelemben használták. Abban az időben én a múlt emlékeit idéző figurának tűntem, azonban mára teljesen megváltozott a helyzet, és a széljárás is új irányt vett.
- fogalmazott Bihet, akit a belga sajtóban már "Atomic Boy"-ként ("Atom fiú") becenévvel is emlegetnek.
A miniszter szándéka, hogy eltöröljék a 2003-as törvényt, mely megakadályozza az új reaktorok felépítését. Ezen kívül a célja, hogy meghosszabbítsák a két meglévő erőmű üzemidőét, sőt, akár meg is kétszerezzék az ország nukleáris kapacitását. Belgium már csatlakozott a Franciaország által irányított, pro-nukleáris uniós szövetséghez, amelynek tervei között szerepel, hogy 2050-ig 50%-kal növelje az atomenergia részesedését Európában.
Belgiumnak olcsó, bőséges és nem karbonintenzív energiára van szüksége ahhoz, hogy újraiparosítsuk a régiókat
„Tedd különlegessé a mondandódat!” – ajánlotta Bihet, miközben szülőföldjére, a kelet-belgiumi Liège vidékére gondolt.
Szerinte az Európai Bizottságnak ideje lenne komolyan foglalkoznia az atomenergia kérdésével: "Miért ne lehetne külön alapot létrehozni az atomenergia támogatására?" - tette fel a kérdést, majd hangsúlyozta: "Európának sürgősen össze kell fognia az atomenergiával kapcsolatos törekvéseiben. Ennek helyet kell kapnia az iparpolitikai stratégiánkban."