Szerbiában továbbra is felerősödtek a tiltakozások, ahol a tüntetők három hidat zártak le Újvidék városában.


A belgrádi gyalogos tiltakozók szombaton három híd lezárásával fejezték ki elégedetlenségüket, miközben az újvidéki tragédia évfordulójára is emlékeztek, amely pontosan három hónappal ezelőtt következett be, és tizenöt áldozatot követelt. A demonstrálók azt követelik a kormánytól, hogy derítsék ki a baleset felelőseit, és vonják őket felelősségre, még annak ellenére is, hogy a szerb miniszterelnök és Újvidék polgármestere már lemondott posztjáról.

Több ezer egyetemi hallgató gyűlt össze pénteken Belgrádból Újvidékre, hogy szombaton egy masszív demonstráción vegyen részt a vajdasági városban. A tiltakozók elsőként megemlékeztek az újvidéki vasútállomáson három hónappal ezelőtt bekövetkezett tragédia áldozatairól, majd lezárták Újvidék mindhárom hídját. A diákok és a hozzájuk csatlakozó civilek a közlekedés akadályozásával fejezik ki tiltakozásukat, mivel véleményük szerint a tragédia felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mindmáig elmaradt - számolt be róla az MTI.

A demonstrálók korábban 15 percre leállították a forgalmas útkereszteződéseket, hétfőn pedig egy napra blokkolták Belgrád legforgalmasabb csomópontját. Ezúttal Újvidék közlekedését akarták megzavarni a "Három hónap - három híd" nevű akciójukkal. A három híd közül kettőt három órán át zártak le, míg a legnagyobb, a Bácskát Szerémséggel összekötő Szabadság-hidat 24 órára állították meg.

A tiltakozók szombaton 11 óra 52 perckor 15 perces csenddel emlékeztek meg az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia áldozatairól. A pályaudvar előtetője ugyanis három hónappal ezelőtt éppen abban a percben szakadt le 15 ember halálát okozva. A tiltakozókhoz motorosok és traktorokkal érkező mezőgazdasági termelők is csatlakoztak.

Milos Vucsevics leköszönő miniszterelnök, a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke arra kérte pártja szimpatizánsait, hogy ne is menjenek a blokád közelébe, és ne kerüljenek összetűzésbe a tiltakozókkal. Ennek hátterében az áll, hogy kedd hajnalban az SNS tagjai baseballütőkkel támadtak tiltakozó egyetemistákra, és egy lány súlyosan megsérült. A történtekért felelősséget vállalva mondott le a kormányfői tisztségről Milos Vucsevics.

Az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején szakadt le, az illetékes szervek pedig - noha 13 ember ellen vádat emeltek - azóta sem vontak senkit felelősségre. Ezért civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők kezdtek tiltakozásba.

A követeléseink között kiemelkedő szerepet kap a baleset okozóinak felelősségre vonása és a vasútállomás felújításához kapcsolódó dokumentumok nyilvánosságra hozatala. Emellett fontosnak tartjuk, hogy azokat is felelősségre vonják, akik az elmúlt hónapokban támadtak a tüntetőkre. Továbbá követeljük a diákok és tanárok szabadon bocsátását, akikkel a tiltakozások miatt szemben vádat emeltek. Végül, elengedhetetlennek tartjuk, hogy a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet 20 százalékkal emeljék meg.

A kormány álláspontja szerint a követelések már teljesültek, mivel az illetékes hatóságok folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkák dokumentációját. Eljárás indult azokkal szemben, akik a tiltakozókat bántalmazták. Aleksandar Vučić köztársasági elnök közbenjárásának köszönhetően a korábban letartóztatott diákokat és tanárokat szabadon engedték. Ezen kívül a költségvetési források átcsoportosításával sikerült 20 százalékkal növelni a felsőoktatásra szánt keretet, így a kormány úgy véli, nincs szükség további demonstrációkra.

A diákok véleménye szerint azonban még korántsem teljesültek minden kívánságuk. Az építésügyi szakmában dolgozó, velük szoros kapcsolatban álló szakemberek is úgy gondolják, hogy továbbra is hiányoznak azok a lényeges dokumentumok, amelyekből világosan kiderülhetne, ki viseli a felelősséget az újvidéki tragédia kapcsán.

Az újvidéki vasútállomás 1964 óta álló épülete 2021 és 2022 között több szakaszban újult meg, és a felújítási munkálatok 2024-ben is folytatódtak. Goran Vesics építésügyi miniszter júliusban bejelentette, hogy a felújítás befejeződött, és az épület ismét teljes mértékben használható. Bár a miniszter lemondott posztjáról, kijelentette, hogy nem érzi magát felelősnek a bekövetkezett tragédiáért.

Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djurics és Milos Vucsevics lemondása a tragédia után azonnal felmerült, ám ezt csak kedden tették meg a politikusok. Mindeközben a tiltakozókkal egyetértő írók Nobel-békedíjra jelölték a szerbiai egyetemistákat, a jelölést pedig a Nobel-bizottság hivatalosan is elfogadta.

Related posts