Ferenc pápa Úrangyala imádságában Vízkereszt ünnepén a szeretet és a remény üzenetét hirdette. A szentmisén kiemelte a három mágus példáját, akik elindultak, hogy megtalálják a kis Jézust, és ezzel rámutatott arra, hogy mindannyiunknak keresni kell a hit


A január 6-i Úrangyala alkalmával Ferenc pápa arra kérte a híveket, hogy kérdezzék meg magunktól, hogyan fogadják Jézust. Arra buzdított, hogy imádkozzunk, mert "a pásztorokat és a bölcseket utánozva tudjuk, hogyan ismerjük fel Jézus közelségét a szegényekben, az Eucharisztiában, az elhagyottakban, testvérükben és nővérünkben".

Távolság és közelség – ez a két fogalom képezte Ferenc pápa elmélkedésének középpontját a Szent Péter téren, ahol a 38. alkalommal megrendezett "Viva la Befana" (Éljen a jóságos boszorkány!) ünnepi felvonulás színesítette a programot. Az idei esemény különös figyelmet kapott, hiszen az olaszországi Amelia városának dedikálták, amelynek képviselői Vízkereszt ünnepén végigvonultak a Via della Conciliazione impozáns útján, amely a Szent Péter térhez vezet az Angyalvár irányából. A pápa különösen hangsúlyozta azokat az embereket, akik örömmel üdvözlik Jézus születését, akik olyan sietséggel érkeznek, mint a pásztorok, vagy éppen ellenkezőleg, távolról érkeznek, mint a bölcsek. Emellett felhívta a figyelmet azokra is, akik fizikailag közel vannak, mégis távolságot tartanak, így elkerülik az ünneplést.

Ezen a különleges napon az Egyház ünnepli Jézus megjelenését, míg az Evangélium a bölcsek történetére helyezi a hangsúlyt. Ők, egy hosszú és fáradságos utazás után, végre Jeruzsálembe érkeznek, hogy hódoljanak a Megváltónak – kezdte Ferenc pápa beszédét a déli Úrangyala imádság előtt, a Szent Péter téren összegyűlt hívek lelkes közönsége előtt.

Ha alaposan szemügyre vesszük a helyzetet, egy érdekes ellentmondásra figyelhetünk fel: míg a távolból érkező bölcsek Jézus nyomába erednek, addig a közvetlen közelben tartózkodók egy lépést sem tesznek a betlehemi barlang irányába. A csillag vonzása és irányítása hatalmas kihívások elé állítja a napkeleti bölcseket, akik hajlandóak jelentős áldozatokat hozni, időt szánni és vállalni a kockázatokat, amelyek abban az időszakban mindennaposak voltak. Mégis, minden akadályt legyőzve érkeznek meg, hogy szemtanúi lehessenek a Messiás Király megjelenésének, mivel tudják, hogy egy különleges esemény zajlik az emberiség történetében, és nem kívánnak elszalasztani ezt a találkozót. Érezték a belső késztetést, és követték azt – hangsúlyozta a pápa.

Majd így folytatta: ehelyett azok, akik Jeruzsálemben élnek, akiknek a legboldogabbaknak kellene lenniük, és a leginkább késznek arra, hogy odasiessenek, mozdulatlanok maradnak. A papok és a teológusok helyesen értelmezik a Szentírást, és iránymutatást adnak a bölcseknek, hogy hol találják a Messiást, de nem mozdulnak el a "katedrájukról". Megelégednek azzal, amijük van, és nem kezdenek keresgélni, szerintük nem érdemes elhagyni Jeruzsálemet.

Ferenc pápa szavai mélyen elgondolkodtatóak, testvérek. Provo-kál bennünket egy alapvető kérdés felvetésével: vajon mi, itt és most, melyik csoporthoz tartozunk? Hasonlítunk inkább a pásztorokra, akik azon az éjszakán sietve indultak a barlanghoz, hogy találkozzanak a megváltóval? Vagy a napkeleti bölcsekhez, akik magabiztosan keresik az emberré lett Isten Fiát? Esetleg inkább azokhoz, akik bár fizikailag közel vannak, mégis bezárkóznak, és nem nyitják meg szívüket Jézus jelenléte előtt? Kérdezzük meg magunktól: hova tartozunk mi? - ösztönzött minket a pápa.

Egy különleges történet szerint a negyedik bölcs király késlekedve érkezik Jeruzsálembe, éppen Jézus keresztre feszítése pillanatában. A pápa szavaival élve, ez a mese nem csupán történelmi, hanem egy igazi szépség, amely mélyen megérinti a szíveket. Ez a bölcs, aki az úton járva mindig megállt, hogy segítsen a rászorulóknak, önzetlenül osztotta meg a drága ajándékokat, amelyeket Jézusnak szánt. Végül, az idő múlásával, idős korában érkezik meg, és Jézus a keresztről így szól hozzá: "Bizony, mondom neked, mindazt, amit a legkisebb testvérekért tettél, értem tetted." E szavakban ott rejlik az emlékeztető, hogy az Úr pontosan tudja mindazt, amit másokért tettünk. A pápa szavaival élve, a szeretet és az önzetlenség valódi értéke örök érvényű.

Beszéde végén így buzdított: kérjük Szűz Máriát, segítsen nekünk, hogy a pásztorokat és a bölcseket követve felismerjük Jézust a közelünkben, az Eucharisztiában, az elhagyottakban, a testvéreinkben.

Az Úrangyala elimádkozása után Ferenc pápa köszöntötte a Szent Péter téren összegyűlt zarándokokat. Emlékeztetett, hogy Vízkereszt egyben a Gyermekmisszió Világnapja is, melynek idén a témája: "Menjetek és hívjatok meg mindenkit a lakomára". Üdvözlöm az egész világ minden misszionárius gyermekét és fiatalját, és bátorítom őket az imádság és a szolidaritás iránti elkötelezettségükre más kontinenseken élő társaik nevében - hangsúlyozta a pápa.

A keleti egyházak közösségei számára szeretetteljes jókívánságait küldte a pápa, akik január 7-én ünneplik a Szent Karácsonyt. Különösen azokra gondolt, akik a jelenlegi konfliktusok miatt szenvednek, és imáikban biztosította őket. Kérését fogalmazta meg: „Kívánom, hogy Jézus, a Béke Fejedelme, hozzon mindenki életébe békét és nyugalmat!”

Ezután a Szentatya szívélyesen üdvözölte a "Viva la Befana" történelmi-folklór felvonulás résztvevőit, amely idén Amelia városának és környező településeinek, valamint azok gazdag emberi és vallási örökségének szentelt esemény. "Köszönöm!" – fogalmazott a Szentatya, majd arra ösztönözte a jelenlévőket, hogy ne feledkezzünk meg a békéért való imádkozásról: a szenvedő Ukrajnában, Palesztinában, Izraelben és minden olyan országban, ahol háború dúl, valamint Mianmarban is.

Ezután Ferenc pápa szívélyesen üdvözölte Massafra híveit, a "Tra Noi" (Közöttünk) Mozgalom fiataljait, valamint a Carovilliből érkezett "A történelem és a hagyomány barátai" szervezet képviselőit és a Soriano nel Cimino-i kórust. Külön köszöntötte a Lengyelországban zajló "Háromkirályok Menete" résztvevőit, akik ezzel a kezdeményezéssel a hitüket hirdetik Varsó és sok más lengyel város templomaiban és utcáin, sőt, még Rómában is! "Üdvözlet minden lengyel testvérnek!" - emelte ki a pápa. Végül szívből valót kívánt mindenkinek a boldog Vízkereszt ünnepe alkalmából. "Továbbra is imádkozzatok értem. Jó étvágyat kívánok, és viszontlátásra!" - zárta szavait a január 6-i Úrangyala imádságot követően.

Related posts