Fénytelen aranyhal bukkant fel a Tisza vizében | Sokszínű táj A Tisza folyó mélyén egy különleges aranyhalra bukkantak, amelynek csillogása már régóta elhalványult. Az ilyen ritka felfedezések mindig izgalmat hoznak a környékbeliek életébe, hiszen a víz


Tiszakécskén különleges élményben volt része a horgászoknak, ugyanis egy ritka alampiás aranyhalat sikerült kifogniuk. Az eseményről a Pecaverzum számolt be, felkeltve a helyiek és a horgászat iránt érdeklődők figyelmét.

Egy horgász, aki a fogásával a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT) is örömmel beszámolt, egy szokatlan és lenyűgöző halat emelt ki a vízből, amely mindenkit meglepett.

2022. június 5-én a Tiszakécskei Holt-Tiszán horgásztam, és ezt a furcsa halat fogtam. A külseje olyan, mint a tükörpontyé, de nincs bajusza. Vajon mi lehet?

- Mit fogtam? - érdeklődött G. G. horgász a "Mit fogtam?" rovatban.

A MHTT szakértői a fényképek és a leírás alapján gyorsan beazonosították a ritkaságot. Mint kiderült, nem pontyról van szó, de a hasonlóság nem volt véletlen.

A szakértői elemzés alapján a hal megjelenése alapján valószínű, hogy egy halvány aranyhal (Carassius auratus) vagy ennek egy ezüstkárásszal (Carassius gibelio) keresztezett hibridje (Carassius auratus × Carassius gibelio) lehet. A hal karakterisztikái közé tartozik a viszonylag kicsi fej, a zömök testforma, a magas hát és a rövid farokalatti úszó, valamint a sárgás mintázat, ami tovább erősíti ezt a feltételezést.

A szakértők kiemelték, hogy a két faj szoros rokoni kapcsolatban áll egymással. Néhány forrás szerint valójában nem is két teljesen különálló faj létezik, hanem csupán alfaji különbségekről vagy még kisebb genetikai eltérésekről van szó.

A halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill. A horgász által küldött példány kopoltyúfedőjén keresztül áttetszett a kopoltyúk vöröses színe. Ez egy igen ritka jelenségre, az alampiás állapotra utal.

Ez a szó magyarul fénytelenséget jelent, és abból adódik, hogy a hal bőréből hiányzik a gyöngyházfényű guanin színanyag

- így világítottak rá a szakértők.

A Sokszínű vidék már több alkalommal is beszámolt különleges halritkaságokról, amelyek között izgalmas színváltozatok is megtalálhatók. 2024-ben a Duna szlovákiai szakaszán, a bősi vízerőmű alvízén egy lenyűgöző, koromfekete lénai tokot akadt horogra. A Ráckevei-Soroksári Dunaágban pedig egy aranyfényű halritkaságra bukkantak. Tiszatelken egy szerencsés horgász egy narancssárga csukát fogott ki, amely igazi különlegességnek számít.

Related posts