Ukrajna részlegesen bevezetheti az eurót, miközben Trumpnak is üzennek.

Ukrajna mérlegeli, hogy a dollár helyett az eurót válassza nemzeti valutájának alapjául, mivel az ország egyre inkább közelít az Európai Unióhoz, és a globális kereskedelem dinamikája is átalakul - nyilatkozta Andrij Pisnij, az ukrán jegybank elnöke a Reuters hírügynökségnek.
Az ukrán központi bank vezetője arra figyelmeztetett, hogy a potenciális EU-csatlakozás, az Európai Unió fokozódó szerepe Ukrajna védelmi kapacitásainak megerősítésében, a globális piacok fokozott volatilitása, valamint a világkereskedelem esetleges szétesése miatt sürgős felülvizsgálatra van szükségük.
Az euró hrivnya referenciavalutaként való bevezetése a dollár helyett számos előnnyel járhat. Először is, az euró zónához való közeledés erősítheti a gazdasági kapcsolatokat az európai országokkal, ami kedvezően hatna a kereskedelemre és a befektetésekre. Másodszor, az euró stabilabb, mint a dollár, különösen a globális gazdasági ingadozások idején. Ez a stabilitás segíthet a helyi gazdaságok védelmében, és csökkentheti a valutakockázatokat a kereskedelmi tranzakciók során. Harmadszor, az euró használata hozzájárulhat a pénzügyi integrációhoz, amely elősegítheti a gazdasági reformokat és a strukturális változásokat. Ezen kívül a helyi vállalatok számára is könnyebb lenne az európai piacokra való belépés, hiszen az euró széles körben elterjedt és elfogadott valuta. Mindazonáltal, figyelembe kell venni a helyi gazdaság sajátosságait és a potenciális kihívásokat is, amelyek az euróra való áttéréssel járhatnak. A megfelelő felkészülés és a fokozatos átállás segíthet minimalizálni ezeket a kockázatokat, és maximálisan kihasználni az euróval járó lehetőségeket.
"Ez a munka összetett és alapos, sokoldalú előkészítést igényel" - tette hozzá Pisnij, ami az első közvetlen nyilatkozat ukrán tisztviselő részéről a lehetséges váltásról.
Ukrajna 1996-ban lépett a pénzügyi önállóság útjára, amikor bevezette a hrivnyát, amely azóta is a gazdaság alapját képezi, miközben a dollárt irányadó valutaként használja. A 2022 februári orosz inváziót követően a jegybank sürgősségi intézkedésekhez folyamodott: tőkekorlátozásokat vezetett be, és a hrivnyát hivatalosan körülbelül 29-es árfolyamon rögzítette a dollárhoz képest. Azonban a fiskális egyensúlytalanságok miatt később kénytelen volt leértékelni a valutát, ami új kihívások elé állította az ország gazdasági stabilitását.
2023 októberében a jegybank a korábban alkalmazott merev árfolyamrögzítést felváltotta egy irányított árfolyamrendszerre. Ez az új megközelítés továbbra is a dollárt veszi alapul, hogy nyomon kövesse a devizapiaci beavatkozásokat és csökkentse az árfolyam-ingadozásokat.
Pisnij szerint bár a dollárral történő tranzakciók továbbra is dominálnak a devizapiacon, az euróban denominált tranzakciók aránya a legtöbb szegmensben növekszik, bár egyelőre csak mérsékelten.
Az EU közel egy éve nyitotta meg a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke februárban kijelentette, hogy Ukrajna akár 2030-ra csatlakozhat a blokkhoz, feltéve, hogy folytatja a politikai és igazságügyi rendszerének reformját. Felkészülésként Moldova január 2-án már át is tért a dollárról az euróra mint referenciavalutára.
Az ukrán központi bank vezetője úgy véli, hogy az Európával való szorosabb együttműködés és a gazdasági helyzet stabilizálódása lehetővé teheti a gazdasági növekedés enyhe felgyorsulását a következő két évben, várhatóan 3,7-3,9% között. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a gazdaság jövőbeli alakulása nagymértékben függ a konfliktus kimenetelétől.
Ukrajna idén 55 milliárd dollár külső finanszírozásra számít, amely nemcsak a költségvetési hiányt fedezi, hanem lehetővé teszi egy államháztartási tartalék képzését is a következő évekre, amikor a segélyek volumene várhatóan csökkenni kezd. "Előrejelzésünk szerint Ukrajna 2026-ban körülbelül 17 milliárd dollárt, 2027-ben pedig 15 milliárd dollárt fog kapni" - mondta Pisnij.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a részletes jogi információk megismerése elengedhetetlen a megalapozott döntésekhez.