Felfordulás Brüsszelben: Észtország is készül arra, hogy megfékezze az EU klímapolitikáját.


Észtország is csatlakozott azon európai uniós tagállamok köréhez, amelyek az új, kibővített karbonpiac (ETS 2) bevezetésének késleltetését vagy akár törlését követelik. Az észt kormány aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a tervezett intézkedés drasztikusan megemelheti az energiaárakat, ezzel komoly terhet róva a háztartásokra és a vállalkozásokra – számolt be róla a Bloomberg.

Észtország hivatalosan is megkezdte a tárgyalásokat az Európai Bizottsággal és a többi tagállammal az új karbonpiac bevezetésének elhalasztása érdekében. Ráadásul, amennyiben elegendő támogatást tud összegyűjteni, akár annak teljes eltörléséről is szóba állna.

- jelentette be Kristen Michal észt miniszterelnök egy tallinni sajtótájékoztatón. A problémát leginkább azok az új rendelkezések jelentik, amelyek beemelnék a közlekedési ágazatot és fűtőanyagokat is a szabályozás alá.

A 2027-től életbe lépő új kibocsátáskereskedelmi rendszer (ETS 2) célja, hogy támogassa az Európai Uniót az üvegházhatású gázok kibocsátásának legalább 55%-os csökkentésében 2030-ra, az 1990-es évekhez viszonyítva. Az észt kormány azonban figyelmeztetett, hogy a program várhatóan emelni fogja az üzemanyagárakat, ami jelentős pénzügyi kihívások elé állíthatja mind a lakosságot, mind a cégeket.

Javasoljuk, hogy indítsunk párbeszédet az Európai Bizottsággal és a tagállamokkal a karbonpiac bevezetésének elhalasztása érdekében. Amennyiben elegendő támogatást tudunk mobilizálni, akár a teljes törlése is szóba jöhet.

„Kérlek, tedd sajátossá a mondandódat!” – kérte az észt elnök.

Észtország nem az egyetlen, aki ezt a nézetet képviseli: Lengyelország már korábban is sürgette a rendszer bevezetésének 2030-ig történő elhalasztását, míg Szlovákia és Csehország politikai vezetői is kifejezték aggályaikat az intézkedés előrelátható gazdasági következményeivel kapcsolatban.

Az Európai Unió jelenleg nehezen egyensúlyoz a klímacélok teljesítése, a védelmi költségek emelése és az energiaköltségek csökkentésére tett ígéretek között. Az ETS 2 jövője tehát továbbra is kérdéses, miközben egyre több tagállam hívja fel a figyelmet arra, hogy érdemes lenne átgondolni a bevezetését.

Related posts