Ez nem csupán egy baráti lépés; Donald Trump vámintézkedései súlyosan károsítják a nemzetközi kapcsolatokat – így reagált a globális közvélemény az Egyesült Államok által bevezetett vámtarifákra.

A legtöbb ország határozottan elítélte Donald Trump április 2-i döntését, amely során az amerikai elnök 10%-os vámtarifát vezetett be a világ minden országára, sőt, egyes államok esetében ennél is magasabb mértékben. Például az európai uniós termékekre 20%-os, Dél-Koreából és Japánból érkező árukra 24%-os, míg a kínai termékekre 34%-os vámot állapítottak meg. Ennek következtében a Kínával szembeni vámtarifák összessége 54%-ra emelkedett. Kína válaszul ellenlépéseket helyezett kilátásba, hangsúlyozva, hogy Trump egyoldalú intézkedései károsak és igazságtalanok.
A világ vezetői sorra reagálnak Donald Trump amerikai elnök április 2-i bejelentésére, amely szerint az Egyesült Államok 10 százalékos vámtarifát vezet be a világ minden országából érkező termékekre. Az este tíz órakor, magyar idő szerint tett bejelentés azonban nem minden országot érint ugyanúgy: míg az Európai Unió esetében a tarifa 20 százalékra emelkedik, Kínát még ennél is magasabb, 34 százalékos vámmal sújtják.
Ahogyan korábban említettük, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azonnal reagált Donald Trump lépésére, éles kritikát fogalmazva meg az intézkedés kapcsán. Határozott ellenlépéseket helyezett kilátásba, miközben arra is felszólította az amerikai elnököt, hogy a feszültség fokozása helyett inkább a párbeszéd útját választva keressenek közös megoldásokat.
Trump legújabb vámintézkedései jelentős hatással bírnak az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatokra. Az elnök a már érvényben lévő vámokat 34 százalékponttal emelte meg, így a Kínából importált termékekre 54 százalékos vámtarifa vonatkozik. Ez a lépés újabb mérföldkő az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségekben.
Kína bejelentette, hogy válaszul új vámtarifákat vezet be az Egyesült Államokkal szemben, ezzel kívánva megóvni saját jogait és érdekeit.
Az Egyesült Államok olyan "kölcsönös tarifákat" vezetett be, amelyek szubjektív és egyoldalú megítélésen alapulnak. Ez a lépés nemcsak ellentmond a nemzetközi kereskedelmi normáknak, hanem komolyan veszélyezteti az érintett felek jogait és érdekeit is, aláásva ezzel a kereskedelmi kapcsolatok tisztességét és átláthatóságát.
- A közleményben ez is szerepel: olvasható.
Dél-Korea megbízott elnöke, Han Dokszu rendkívüli támogatási intézkedéseket rendelt el az érintett iparágak és vállalkozások számára, beleértve az autóipart is. Az Egyesült Államok az egyik legfontosabb ázsiai szövetségesével szemben 25 százalékos vámtarifát vetett ki, emiatt a dél-koreai elnök arra utasította a tisztviselőket, hogy aktívan tárgyaljanak Washingtonnal a vámtarifák hatásainak minimalizálása érdekében.
Az ausztrál miniszterelnök, Anthony Albanese mély csalódottságát fejezte ki, miután Trump országára 10 százalékos kölcsönös vámot jelentett be.
Az ausztrál kormányfő hangsúlyozta, a Trump által kivetett vámok indokolatlanok, ugyanakkor hozzátette, Ausztrália nem fogja azokat megtorolni.
A Trump-adminisztráció vámtarifáinak nem áll fenn semmiféle koherens indoklása, és ellentétesek két nemzetünk szoros együttműködésének alapelveivel. Ez a lépés távolról sem baráti gesztus. A mai döntés tovább fokozza a globális gazdaságban tapasztalható bizonytalanságot, miközben az amerikai családok kiadásait is megterheli.
- fogalmazott az ausztrál kormányfő. Ausztrália és az Egyesült Államok között egyébként szabadkereskedelmi egyezmény van érvényben, a hivatalos adatok szerint pedig az Egyesült Államok kétszer annyit importál Ausztráliából, mint amennyit Ausztrália az Egyesült Államokból.
Bár Trump április 2-án nem jelentett be új vámtarifákat a kanadai termékekre, Kanada frissen megválasztott miniszterelnöke, Mark Carney, az amerikai elnök nyilatkozatára reagálva kifejezte elkötelezettségét, hogy...
A japán kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy egy új munkacsoportot alakítanak, amely az új vámok következményeit fogja vizsgálni. Jelenleg minden lehetséges lehetőséget mérlegelnek a megfelelő reakció kidolgozása érdekében.
Trump 24%-os tarifát vezetett be a Japánból származó termékekre, és emellett egy 25%-os vámot is kihirdetett minden autóra vonatkozóan. Ez a lépés komoly kihívások elé állítja a japán autóipart, amely jelentős mértékben függ az Egyesült Államok piaci keresletétől.
Óvatosan, de bátran és gyorsan kell meghoznunk a döntéseinket arról, mi szolgálja legjobban Japán érdekeit, és mi lehet a leghatékonyabb megoldás.
- mondta a japán kereskedelmi miniszter.
Csütörtökön életbe lépett a korábban bejelentett, 25 százalékos vámtarifa az importált autókra, a japán autóipar várhatóan az Egyesült Államok keresletére való támaszkodása miatt lesz a leginkább érintettek között.