Európában hazánkban találhatók a legkedvezőbb árak a földgáz és az áram tekintetében.
Az Európai Bizottság, a tagállamok együttműködésével, meghatározta a 2025-ös célkitűzéseket a földgázellátás biztonságának növelése érdekében.
Az Energiaügyi Minisztérium közleménye szerint, a nemzetközi energiaválság miatt először 2022-ben írta elő az Európai Parlament és Tanács rendelete, hogy a tagállamok földfelszín alatti gáztárolóit kapacitásuk legalább 80 százalékáig fel kell tölteni a tél beköszöntéig. 2023-tól a kötelező töltöttségi arány egységesen 90 százalékra emelkedett november elsejei határidővel. Ütemezett elérése érdekében a szabályozás országonként eltérő köztes szinteket is rögzít.
Az Európai Bizottság közzétette a 2025-ös feltöltési célokat tartalmazó rendelkezést. A következőként elérendő célérték Magyarország esetében 59 százalék, ennek február elsejével kell teljesülnie. Az új elvárás az idén februári 51 százalékot jelentősen meghaladja, a nagyobb készletmennyiségre az ukrajnai gázszállítások várható kiesése miatt lehet szükség. Az év hátralévő részére vonatkozó magyar célértékek májusra 38, júliusra 61, szeptemberre 84 százalékon alakulnak. A november elején esedékes egységes kötelezettség pedig minden gáztárolóval rendelkező tagállamban 90 százalék lesz jövőre is.
A közlemény hangsúlyozza, hogy Magyarország 2024-ben az öt kitűzött feltöltési célértéket maradéktalanul és idő előtt teljesítette. A tárolók töltöttsége szeptember és október fordulóján 93 százalék felett jár, ami jelentős szintet képvisel a hazai viszonyok között. Jelenleg körülbelül 5,4 milliárd köbméternyi gáz található a tárolókban, ami 80 százalékot meghaladó töltöttségi arányt mutat.
A hazai gázfogyasztás 2021-hez képest, amely az energiaválság előtti év volt, körülbelül 2 milliárd köbméterrel csökkent. Ez a csökkenés nemcsak a fogyasztói igények mérséklődését tükrözi, hanem hozzájárul az ellátás biztonságának megerősítéséhez és Magyarország energiaszuverenitásának növeléséhez is. Ezzel párhuzamosan a károsanyag-kibocsátás csökkentésében is szerepet játszik, ami kedvező hatással van a környezetre.
A magyar háztartások számára a rezsicsökkentés révén továbbra is a legkedvezőbb árakat kínáló lehetőségként áll a földgáz és az áram rendelkezésére Európában. A kormány biztosítja, hogy a jelenlegi fűtési szezonban is zavartalanul és megfizethető áron jussanak hozzá az energiaforrásokhoz, így a fogyasztók biztonságban érezhetik magukat.