A macskák élelem nélkül körülbelül 1-2 hétig képesek túlélni, de ez erősen függ az egyedi állapotuktól és egészségi helyzetüktől. Ha azt tapasztalod, hogy a cicád nem eszik, érdemes néhány lépést megfontolni: 1. **Ellenőrizd az ételt**: Győződj meg róla


A macskák különleges tehetséggel bírnak, amikor arról van szó, hogy elrejtsék a betegségeiket, így előfordulhat, hogy már jóval a problémák megjelenése előtt felfedezzük a gondokat. Egy figyelmeztető jel lehet például, ha észrevesszük, hogy kedvencünk étvágya megváltozik. Ez a "piros zászló" arra utalhat, hogy valami nincs rendben, és érdemes alaposabban megvizsgálni a helyzetet.

Többféle ok húzódhat meg amögött, ha egy macska nem hajlandó étkezni, vagy csak minimálisan eszik. Az egészségügyi problémák, mint például a vesebetegség, a hasnyálmirigy-gyulladás, a nem élelmiszer jellegű tárgyak lenyelése, a rák, valamint a fogászati és húgyúti betegségek, mind hozzájárulhatnak a macska étvágytalanságához. Ráadásul az ízületi gyulladás is befolyásolhatja, hogy kedvencünk mennyire érzi jól magát az étkezések során. Mivel a macskák nem bírják sokáig táplálék nélkül, kiemelten fontos, hogy időben észleljük az aggasztó jeleket, és szükség esetén orvosi segítséget kérjünk!

Az egészségi problémák mellett a macska lelki állapota is jelentős szerepet játszhat az étvágyának változásában. A stresszes helyzetek, mint például a költözés, egy újszülött vagy egy új háziállat érkezése, valamint bármilyen más környezeti változás, mind befolyásolhatják a cicák étkezési szokásait. Az ilyen események stresszt okozhatnak, ami pedig csökkentheti vagy éppen ellenkezőleg, növelheti a macska éhségérzetét.

Az evési szokások megváltozása sok esetben csak a betegség előrehaladott állapotában válik nyilvánvalóvá, ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjük macskánk étvágyát. Ha bármilyen eltérést észlelünk, ne habozzunk orvoshoz fordulni, hiszen a korai felismerés kulcsfontosságú lehet a probléma kezelésében!

Az állatorvoshoz való eljutás ideje nagymértékben függ a macska egyedi viselkedésétől és szokásaitól. Mivel minden cica más, fontos, hogy alaposan figyeljük meg kedvencünket. Vannak macskák, akik kifejezetten válogatósak, és egy-két étkezés kihagyása náluk teljesen normális jelenség. Ugyanakkor más cicák esetében, különösen ha hányásról van szó, előfordulhat, hogy a megszokott étvágyuk jelentősen csökken. Krónikus légúti problémákban szenvedő macskáknál is gyakori, hogy az orrdugulás miatt nem mutatnak érdeklődést az étkezés iránt. Ha tehát néha kihagyják az étkezéseket, az nem feltétlenül jelenti, hogy komoly gond van. Ezen információk birtokában a gazdik hajlamosak lehetnek több időt várni, mielőtt állatorvoshoz fordulnának.

Amennyiben macskánk minden látható indok nélkül 24-36 órán át étkezés nélkül marad, még ha a vízfogyasztása normális is, érdemes azonnal állatorvoshoz fordulni. Ha a cicánk néhány napig teljesen, vagy akár hetekig részlegesen is elveszíti étvágyát, komoly, sőt akár életveszélyes egészségügyi problémák is kialakulhatnak.

A túlsúlyos macskák esetében a rossz étvágy és a testtömeg legalább 30 százalékos csökkenésével járó következmények különösen veszélyesek lehetnek.

Az elhízott macskák, amelyek nem kapják meg a szükséges kalóriákat, elkezdik aktiválni a zsírraktáraikat, hogy energiát nyerjenek. Ez a folyamat a zsír felhalmozódásához vezethet a májban. Amennyiben a májsejtek nem képesek kezelni a felhalmozódott zsírt, májlipidózis alakulhat ki, ami végső soron májelégtelenséghez vezethet. Mivel a macskák természetüknél fogva húsevők, a fehérjebevitel számukra lényegesen fontosabb, mint más, például mindenevő állatok, mint a kutyák vagy az emberek esetében. Ha a fehérjefogyasztás tartósan csökken, az súlyosan rontja a máj lipidózisa állapotát.

A máj lipidózisának kialakulása akár több hétig is eltarthat, de a víz hiánya különösen aggasztó lehet a macskák esetében. A legfontosabb problémák, amelyekre figyelni kell, a legyengült immunrendszer és a kiszáradás. Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni, még akkor sem, ha a macska iszik, hiszen hányás vagy hasmenés miatt könnyen előfordulhat, hogy a szervezete nem jut elegendő folyadékhoz. Ilyen esetekben azonnali orvosi segítségre van szükség!

Ha túl sokáig halogatjuk egy kiszáradt macska ellátását, az komolyan befolyásolja a gyógyulás esélyeit.

Amellett, hogy kis barátunk étvágya csökken és súlyvesztést tapasztalunk, a nem megfelelő táplálkozásnak számos egyéb figyelmeztető jele is lehet. Cicánk gerince tapintásra szembetűnően kiemelkedhet, és a szeme is beeshet, ami a fogyás és a kiszáradás következménye lehet. A szem állapota különösen fontos, mivel a máj lipidózisának jeleként a sclera, vagyis a szemfehérje sárgás árnyalatot vehet fel. Azok a macskák, akik nem étkeznek megfelelően és fogynak, fokozatosan legyengülnek, és elveszíthetik élénkségüket. Bármilyen ilyen tünet észlelése sürgős állatorvosi beavatkozást igényel.

Ha azt észleljük, hogy kedvencünk a szokásosnál kevesebbet, vagy egyáltalán nem eszik, néhány trükköt kipróbálhatunk, mielőtt időpontot egyeztetnénk az állatorvossal. Ha általában konzervet adunk az állatnak, próbáljunk ki egy másik ízt, vagy langyosítsuk meg az ételt tálalás előtt. Egyes macskák például különös figyelmet fordítanak a táplálék állagára. A száraz termékről pástétomra váltás, vagy fordítva, csábító lehet kedvencünk számára.

A száraz élelmiszerek különféle formájú és méretűek; ez esetben is hasznos lehet a váltás. Próbaképpen ízleltessük meg a macskával az ételt, úgy, hogy a szájába teszünk egy falatot; az ízélmény serkentheti az étvágyát.

Ha ezek a praktikák nem működnek, vagy szőrös barátunk egyéb aggodalomra okot adó tüneteket mutat, feltétlenül vigyük állatorvoshoz!

Minél kritikusabbá válik macskánk állapota az alultápláltság vagy a kiszáradás következtében, annál nehezebb és hosszadalmasabb lesz stabilizálni azt!

Related posts