EM: Ingyen támogatás a távhős lakások lakóinak!

Ötmilliárd forintos keretösszegű pályázat segítheti a társasházakat és lakásszövetkezeteket a távhőfelhasználás mérhetővé és szabályozhatóvá tételében. A 100 százalékos vissza nem térítendő támogatás jóvoltából összesen akár 200 ezer háztartásban valósulhatnak meg költségcsökkenést eredményező beruházások. Az okosmérővel felszerelt társasházak lakói tényleges fogyasztásuk alapján, kevesebbet fizethetnek a távhőért. Az előkészületben lévő felhívás tervezete a pályázatkezelő honlapján véleményezhető 2025. május 9-ig - derül ki az Energiaügyi Minisztérium közleményéből.
A pályázati felhívás célja, hogy támogatást nyújtson a távolról leolvasható fűtési költségmegosztó eszközök beszerzéséhez és telepítéséhez, valamint a meglévő készülékek cseréjéhez és funkcióik bővítéséhez. A távhővel ellátott lakóépületek számára lehetőséget biztosítanak adatgyűjtők telepítésének finanszírozására is, vissza nem térítendő forrás formájában. Emellett választható támogatási elemként a termosztatikus radiátorszelepek és alsó elzáró szerelvények telepítése is szerepel a pályázat keretein belül.
A program célja, hogy a támogatásra jogosult 410 ezer háztartás közel felének lehetőséget biztosítson korszerű mérési rendszerek bevezetésére, mindezt anélkül, hogy saját forrásokat kellene igénybe venniük. Ezáltal a várható fejlesztések nem fogják megterhelni a családok költségvetését; a rezsiköltségek csökkenését a fogyasztás pontosabb mérése és szabályozása segíti elő. A lakástulajdonosok a jövőben nem a légköbméter vagy az ingatlan alapterülete alapján, hanem tényleges energiafelhasználásuk alapján fizetik majd a távfűtésért. A fokozott szabályozhatóság mellett a távolról leolvasott és folyamatosan monitorozott adatok tudatosabb fogyasztási szokásokat eredményezhetnek, ami a minisztérium szerint a számlák csökkentéséhez vezethet.
A rendelkezésre álló ötmilliárd forintos keretből egy pályázó minimum 100 ezer forint, maximum pedig 50 millió forint támogatást igényelhet. A benyújtott kérelmeket nem területi szempontok szerint, hanem a benyújtás időrendje alapján fogják elbírálni. A támogatott projektek megvalósításának céldátuma 2026 végére van kitűzve.
A pályázattal összefüggő részletes információk és a dokumentáció tervezete a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) hivatalos weboldalán található. A részvételi feltételek véglegesítése érdekében 2025. május 9-én, 12:00 óráig várják az észrevételeket és javaslatokat. A program várhatóan 2025 nyarán fog elindulni.
A minisztérium hangsúlyozta, hogy ez csupán egy a sok ágazati pályázat közül: a távhőtermelés megújítására és a távhőszolgáltatás hatékonyságának növelésére összesen 96 milliárd forintot fordítanak a Jedlik Ányos Energetikai Program keretein belül, két különböző pályázati kiírás révén.