Elnökválasztás: Vasárnap Romániában körülbelül 19 millió választópolgárra számítanak, akik az urnákhoz járulnak.


Bukarest, november 22./Agerpres/ - Az ország minden szegletében mintegy 19 ezer szavazóhelyiség nyitja meg kapuit vasárnap, ahol körülbelül 19 millió román állampolgár gyűlik össze, hogy részt vegyen a sorsdöntő elnökválasztáson. Az esemény kulcsszerepet játszik Románia jövőjének alakításában, és mindenki számára lehetőséget biztosít arra, hogy kifejezze véleményét és választása alapján formálja a politikai tájat.

A vasárnapi választáson a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak. Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól.

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) legfrissebb statisztikái alapján október 31-én összesen 19.002.912 szavazati joggal bíró állampolgár volt nyilvántartva a választói névjegyzékben. Ebből 18.011.923-an Romániában élnek, míg 990.989-en a határokon túl találhatóak.

Románia területén összesen 18.968 szavazókörzetet hoztak létre az elnökválasztás lebonyolítása érdekében.

Az elnökválasztáson a választópolgárok az állandó lakhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazókörzetben adhatják le szavazatukat, ha azonban más településen tartózkodnak a választások napján, annak bármelyik szavazóhelyiségében voksolhatnak.

A választások napján a külföldön élők bármelyik nemzetközi szavazóhelyszínen kifejezhetik véleményüket.

A szavazókörzeti választási irodák munkatársai és számítógép-kezelői a saját szavazóhelyiségükben adják le voksukat, ahol a választások lebonyolításában aktívan részt vesznek.

A csökkent mozgásképességű személyek bármelyik olyan körzetnél szavazhatnak, amelynél biztosított a lehetőség erre.

A romániai szavazóhelyiségek vasárnap reggel 7 órától 21 óráig tartanak nyitva. A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.

A választások napján reggel 7 órától egészen a szavazás befejezéséig szigorúan tilos bármilyen alkoholt árusítani a szavazóhelyiségek 500 méteres körzetében.

A román állampolgárok a következő érvényes okmányok valamelyikének felmutatásával szavazhatnak: személyazonosító igazolvány; elektronikus személyazonosító igazolvány; ideiglenes személyazonosító igazolvány; diplomata útlevél; elektronikus diplomata útlevél; szolgálati útlevél; elektronikus szolgálati útlevél; katonai iskolák tanulói esetében katonai szolgálati igazolvány.

Az alapvető útlevél, az elektronikus változata, valamint az ideiglenes típus csak azok számára elérhető, akik román állampolgárok és külföldön gyakorolják szavazati jogukat. Ezen kívül a külföldi lakóhellyel bíró, de Romániában szavazó román állampolgárok is igénybe vehetik ezeket az útleveleket.

A szavazóhelyiségben a választásra jogosult állampolgárok először bemutatják személyazonosító okmányaikat. Ezt követően az adataik rögzítésre kerülnek egy olyan informatikai rendszerbe, amely a választási részvételt figyelemmel kíséri és megakadályozza az illegális szavazásokat (SIMPV).

Minden választópolgár saját döntése alapján, zárt fülkékben adja le szavazatát. A szavazási folyamat során a VOTAT feliratú bélyegzőt arra a négyszögre nyomja, ahol az általuk kedvelt jelölt neve található.

Amennyiben a választópolgár a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított, indokolt okok miatt nem képes önállóan leadni szavazatát, lehetősége van arra, hogy kísérőt hívjon a szavazófülkébe. Fontos megjegyezni, hogy a kísérők között nem szerepelhetnek azok a személyek, akik részt vesznek a választás lebonyolításában vagy megfigyelőként jelen vannak.

Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.

A többszöri szavazásra irányuló kísérlet, valamint a jogtalan szavazás bűncselekménynek számít.

A Központi Választási Iroda (BEC) határozata alapján szigorúan tilos bármilyen formában, például fénykép vagy videó készítése a szavazólapról.

Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek. Kérelmüket a választásokat megelőző napon, 18 és 20 óra között kell benyújtani a lakcímük szerinti szavazókörzet választási irodájához. Az igénylést az érintett választópolgárnak kell aláírnia, de más személy - például egy hozzátartozója - is benyújthatja. A kérvényhez csatolni kell a kérelmező mozgásképtelenségét igazoló dokumentumot.

A mozgóurna igénylésére lehetőségük van a kórházban ápolt betegeknek, valamint az idősek otthonában élő személyeknek is. Ezen kívül a rendőrségi őrizetben, házi őrizetben vagy előzetes letartóztatásban lévő egyének, továbbá azok, akik letöltendő börtönbüntetésre lettek ítélve, szintén kérhetik ezt a jogot, amennyiben azt nem vonták meg tőlük.

Az elnökválasztás első fordulójában 14 jelölt közül választhatnak a szavazók.

A hét elején a Jobboldal Erejének államfőjelöltje, Ludovic Orban bejelentette, hogy visszalép a megmérettetéstől, és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) jelöltjét, Elena Lasconit támogatja.

A jelöltek szavazólapon való elhelyezkedése a következőképpen alakul:

Elena-Valerica Lasconi - Mentsétek meg Romániát Szövetség egy olyan kezdeményezés, amelynek célja a romániai társadalom és környezet védelme, valamint a közösségi értékek megőrzése. A szövetség tagjai elkötelezettek amellett, hogy aktívan részt vegyenek a fenntartható fejlődés előmozdításában, és támogassák a helyi közösségek fejlődését. Az együttműködés és a közös célok érdekében a szövetség különböző programokat és eseményeket szervez, amelyek célja a lakosság tájékoztatása és bevonása a romániai problémák megoldásába. Az összefogás erejével remélik, hogy hozzájárulhatnak egy élhetőbb és szebb jövőhöz Romániában.

George-Nicolae Simion - A Románok Egyesüléséért Szövetség vezetője, aki elkötelezett a román identitás és a nemzeti egység erősítése iránt.

Ion-Marcel Ciolacu a Szociáldemokrata Párt vezetője, aki jelentős szerepet játszik Románia politikai életében. Politikai pályafutása alatt számos reformot kezdeményezett, amelyek célja a társadalmi egyenlőség és a gazdasági fejlődés előmozdítása. Ciolacu törekvései között kiemelt helyet foglal el a szociális védőháló megerősítése, valamint a közszolgáltatások javítása, hogy minden állampolgár számára biztosítva legyen a méltó életkörnyezet.

4. Nicolae-Ionel Ciucă - A Nemzeti Liberális Párt képviseletében

Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke, jelentős szereplője a romániai politikai életnek, aki elkötelezetten dolgozik a magyar közösség jogainak védelméért és érdekeinek képviseletéért. Politikai pályafutása során számos kezdeményezéssel és programmal igyekezett előmozdítani a magyar kisebbség fejlődését és integrációját a román társadalomban. A szövetség célja, hogy erősítse a magyar identitást, miközben aktívan részt vesz a román politikai diskurzusban is. Kelemen Hunor vezetésével a szövetség különböző kulturális, oktatási és gazdasági projekteket valósít meg, amelyek a közösség jólétét szolgálják.

6. Mircea-Dan Geoană - független jelölt;

Ana Birchall - független jelölt, aki saját, egyedi nézőpontjával és tapasztalataival lép a politikai porondra.

8. Alexandra-Beatrice Bertalan-Păcuraru - Alternatíva a Nemzeti Méltóságért párt;

Sebastian-Constantin Popescu - az Új Románia Párt vezetője, aki friss szemléletmódot hozott a politikai porondra. Az általa képviselt értékek és program célja, hogy egy modern, dinamikus és inkluzív Romániát építsenek, amely minden polgára számára lehetőségeket teremt. Popescu elkötelezett amellett, hogy a hagyományos értékeket ötvözze a jövő kihívásaival, és olyan politikai kezdeményezéseket támogasson, amelyek a társadalom minden rétegét megszólítják.

Ludovic Orban bejelentette visszalépését, de ennek ellenére mégis megtalálható a szavazólapon a Jobboldal Ereje színeiben.

11. Călin Georgescu - független jelölt;

Cristian Diaconescu - független jelölt; 12. számú politikai aspiráns.

13. Cristian-Vasile Terheş - Román Nemzeti Konzervatív Párt;

14. Silviu Predoiu - Nemzeti Akció Liga párt. AGERPRES/(RO - szerző: Georgiana TĂNĂSESCU, szerkesztő: Andreea ROTARU; HU - szerkesztő: LIBEG Zsuzsanna)

Related posts