A Twitter egyik alapítója nemrégiben a nyilvánosság elé lépett, és bemutatott valamit, ami sokakat meglepett és felkeltette az érdeklődést.


Jack Dorsey az utóbbi időszakban viszonylag háttérbe szorult, most viszont egy vadonatúj alkalmazással lépett a figyelem középpontjába, ezzel megzavarva a csendet.

Miután az ügylet véglegesen lezárult, és Elon Musk kézbe vette a Twitter irányítását, Jack Dorsey, az egykori vezérigazgató és társalapító nem tétlenkedett. Ő megalapította a Bluesky-t, amely a Twitter alternatívájaként lépett színre, és azóta jelentős növekedésen ment keresztül – ennek hátterében Elon Musk platformmal kapcsolatos döntései is állnak. Jelenleg a Bluesky már 36,9 millió regisztrált felhasználóval büszkélkedhet, és naponta körülbelül 1,7 millióan aktívan használják az alkalmazást.

Az indulás óta Dorsey körüli csend kicsit meglepő volt, de egy dolog biztos: nem tűnt el a színről. Most pedig fény derült arra, hogy mennyire aktív maradt: létrehozott egy decentralizált üzenetküldő platformot. Ez a projekt a Bitchat névre hallgat.

A CNBC jelentése alapján az üzenetküldő nem a hagyományos wifit, hanem a Bluetooth technológiát alkalmazza az információk átvitelére. Ennek köszönhetően nincs szükség központi szerverekre az üzenetek célba juttatásához.

Dorsey véleménye szerint a Bitchat jelenlegi állapota egy kísérleti fázisban van. Ez a rendszer titkosított kommunikációs lehetőségeket kínál a közeli eszközök között, lehetővé téve, hogy az üzenetek közvetlenül egyik eszközről a másikra jussanak el. Ráadásul minden egyes eszköz csomópontként is működik, ami tovább tágítja a hálózat határait.

Az üzenetek kizárólag az adott eszközön kerülnek tárolásra, és alapértelmezés szerint eltűnnek, így megőrizve a felhasználók magánszféráját. Ezt a technológiát például a 2019-es hongkongi demonstrációk idején alkalmazták, hogy a kommunikációs csatornák folyamatosan nyitva maradjanak. Hasonló funkciókkal rendelkező alkalmazások már hosszú évekkel ezelőtt is elérhetők voltak - számolt be róla az Engadget.

Az alkalmazás lehetővé teszi a csoportos csevegéseket, amelyeket hashtagekkel lehet elnevezni és jelszavakkal védeni. A felhasználók az átmenetileg offline partnereknek is küldhetnek üzeneteket. Az alkalmazás jövőbeli verziója támogatni fogja a Wi-Fi Directet annak érdekében, hogy nőjön a hálózat sebessége és mérete.

A Bitchat jelenlegi állapotában béta verzióban érhető el a TestFlight platformján, azonban sajnos a tesztelésre szánt helyek már elfogytak.

Related posts